Yabancı Erkek Ünlüler

Bob Marley Kimdir?

Bob Marley Kimdir? Ne Zaman ve Neden Öldü?

instagram takipçi hilesi

bob marley 1
Tam adı: Robert Nesta “Bob” Marley / Bob Marley
Doğum tarihi: 6 Şubat 1945
Doğum yeri: Nine Mile, Jamaika
Ölüm tarihi: 11 Mayıs 1981
Ölüm yeri: Miami Üniversitesi Hastanesi, UHealth Tower, Miami, Florida, ABD
Boyu: 1,7 m
Ailesi: Cedella Booker (Annesi), Norval Sinclair Marley (Babası), Constance Marley, Richard Marley, Anthony Booker, Pearl Livingston (Kardeşleri)
Eşi: Rita Marley (1966 – 1981)
Çocuk (ları):  Ziggy Marley, Damian Marley, Stephen Marley, Cedella Marley, Rohan Marley, Ky-Mani Marley, Stephanie Marley, Karen Marley, Julian Marley, Makedo Marley, Sharon Marley, Robert Marley
Mesleği: Şarkıcı yazarı, Gitarist, Şarkıcı
Aktif Yılları: 1959 ve 1981 yılları arasında
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Bob Marley Kimdir? Bob Marley, 6 Şubat 1945 tarihinde büyükbabası Omeriah Malcolm’un Jamaika adasının kırsal iç kesimlerinde bulunan Nine Mile, Rhoden Hall, St. Ann Parish’teki çiftliğinde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi, Cedella Malcolm, babası ise Yüzbaşı Norval Sinclair Marley‘dir. Bob, hayatının ilk zamanlarını yoksulluk içinde geçirmiştir. Hayatının ilk on iki yılında, Kingston‘da kısa süreli kalışının yanı sıra adanın kırsal kesimlerinde de yaşamıştır.

Genellikle büyükbabasının çiftliğinde yaşamıştır. Aynı zamanda teyzesi ile birlikte yaklaşık bir yıl boyunca keçi gütmüştür. Marley, 1957 yılında Trench Town olarak bilinen şehrin batı yakasında yaşayan annesiyle yeniden bir araya gelmek için Kingston’a taşınmıştır. Burası Bob ve annesinin kanalizasyon hastalıklarına, yetersiz beslenmeye şiddete maruz kalan insanları gördükleri bir yerdi. Ancak koşulların bu denli sert olması, Bob’un müzikal yeteneklerini geliştirmesine, politik ve felsefi mesajları şarkılarına yansıtmasına ilham vermiştir.

İlginizi çekebilir: Bob Marley: One Love Film Konusu ve Oyuncuları

Bob Marley, henüz 14 yaşında iken okulu bırakmıştır. Pek çok şarkının cover versiyonlarını söylemeye başlamıştır. Daha sonra derme çatma malzemelerden kendi müzik aletlerini yapmıştır. Marley, Jamaika müziğinin SKA ve U.S. Rhythm and Blues adlı türlerini birleştirerek kendine özgü “Reggae” müzik tarzını ortaya çıkarmıştır.

1962 yılında, 16 yaşındayken, ilk kayıtlarını yapmıştır. 1 yıl sonra, The Wailers‘ın  üyeleriyle, 1975 yılına kadar birlikte çalışmıştır. Marley, grubun asıl üyeler ayrılmış olmasına rağmen, The Wailers‘ın adını hastalığına kadar korumuştur. 1981 yılında mide, akciğer ve beyin kanseri olmuştur. 11 Mayıs 1981 tarihinde ise henüz 36 yaşında vefat etmiştir.

Bob Marley, kısa yaşamı sonrasında arkasında muazzam bir miras bırakmıştır. Müzikleri sınırları aşıyor ve bugün hayatta olduğundan daha popüler bir hal alıyordur. 1981 yılından bu yana,  21 Milyondan fazla kaseti satılmıştır. Ölümünden sonra yayınlanan en büyük hit derlemesi “Legend”, 12 milyondan fazla satmıştır.

Marley’in şarkıları genellikle siyasi ve ekonomik baskı üzerine yorumlar da dahil olmak üzere siyasi mesajlarla doluydu. Katolikliğin çeşitli yönlerini çeşitli Afrika dinlerinin unsurlarıyla birleştiren bir din olan Rastafaryanlığa olan inancıyla da tanınmaktaydı.

Bob Marley Ödülleri

  1. 1994 – Rock And Roll Hall Of Fame
  2. 2001 – Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü
  3. 1981 – Order of Merit
  4. 1978 – Peace Medal of the Third World

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu