Alışveriş Rehberi

Black Friday Nedir? Ne Zaman Başlıyor?

instagram takipçi hilesi

Çıkış yeri ABD olan Black Friday’in Türkçe anlamı Kara Cuma’dır. Tarihte ilk kez 1961 yılında basında Black Friday olarak bahsedilmiştir. O gün ülkede yapılan indirimlerden yararlanmak için oluşan trafikten, zorluklardan, hezimetten dolayı bu ismi almıştır.

Black Friday

Black Friday,  ABD’de kutlanılan kutsal Şükran Gününden sonra gelen ilk cuma günüdür. Bu Kara Cuma günü mağazalar çok büyük indirimler yaparlar ve mağazalar sabah çok erken saatlerde açılıp, gece geç vakitlerde kapatılır. Günümüzde İnternet üzerinden alışveriş çok fazla geliştiğinden bu cuma günü insanlar mağazaya gitmek yerine İnternet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. İnternet’te üzerinden  satış yapan büyük firmalarda bu etkinliğe değer veriyor ve indirimli satışlarını başlatıyorlar. Bu etkinlikle beraber yapılan indirimlerden bizlerde yararlanabiliriz. İnternet üzerinden bu etkinliği destekleyen ve online satış yapan firmalardan alışveriş yapabilirsiniz.

2016 Black Friday Ne Zamandı?

Kara Cuma indirim günleri olarak isimlendirilen bu etkinlik 21 Kasımda başlayıp, 29 Kasımda sona erecektir. 29 Kasım ile indirimler kaldırılacak ve ürünlerin önceki fiyatları üzerinden satışa devam edilecek.

2017 Black Friday Ne Zaman ?

Geçen yılın ardından bu sene ise yine ülkemizde yapılacak olan Black Friday yani Kara Cuma günü 24 Kasım 2017 Cuma günüdür.

2018 ve 2019 tarihinde ise bu tarihlerde, Efsane cuma, Büyük Cuma gibi isimlerle giyim,kozmetik,elektronik, beyaz eşya, mobilya, otomobil firmalarından bazıları, büyük çaplı marketler (süper marketler) çeşitli isimlerle bu indirim gününü yapmaktadır.

Neden Black Friday adı kullanılmıyor!

Müslüman bazı ülkeler haricinde Black Friday kullanılıyor. Ülkemizde bu adda kampanya yapılmaması konusunda 2018’de girişimde bulunuldu. Bir çok markanın mağazalarına zarar verici boyutta karşıtı insanlar eylemde bulunduğu için artık bu adda kullanılmıyor. Sebebi ise, mübarek adı ile anılan Cuma günün kampanyalarla Kara Cuma şeklinde kullanılması, dikkat çekmiştir.

Tabi ki Kara Cuma yukarıdaki bahsettiğimiz olaydan ötürüdür. Black Friday ( Kara Cuma Nedir?) ile ilgili videoları paylaşırken aşağıda, bu kampanya ismine tepkilerin de videolarını da bulabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu