Yemek Tarifleri

Ramazan’ı Rahat Geçirmeyi Sağlayan 5 Bitki Çayı

instagram takipçi hilesi

11 ayın sultanı Ramazan, hem ruhen hem de bedenen arınmayı sağlar. Dengeli bir beslenme şekli, düzenli uyku sayesinde fazlalıktan arınmak da mümkün olur. Bununla birlikte yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan hazım sorunları ve uzun süre aç kalmanın neden olduğu baş ağrıları ve dikkat eksikliği gibi sorunlar da yaşanabilmektedir. Sizin için derlediğimiz bitki çayları, bu şikâyetleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Ramazan’ı Rahat Geçirmeyi Sağlayan Bitki Çayları

1.Ada Çayı

bitki çayları

Ada çayının Antik Mısır’da, Yunan ve Roma coğrafyasında hastalıkların tedavisinde kullanılmış olması ada çayının faydaları olduğunu göstermektedir. Ada çayı, idrar söktürücü etki gösterir. Bir fincan ada çayı ile bir bardak su tüketmek sıvı kaybını azaltmaya yardımcı olur. Bazı Avrupa ülkelerinde 12 yaşın üzerindekilerin 1 fincan adaçayı tüketimi güvenli kabul edilmiştir. Aşırı adaçayı tüketimi karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir.

2.Yeşil Çay

bitki çayları

Ramazan ayında uzun süreli açlığın ardından yüksek kalorili yiyecekler tüketmek hazımsızlık sorununa yol açar. Hazımsızlık söz konusu olduğunda bitki çayları en doğal yöntem olarak devreye girer. Antioksidan yeşil çay, hazımsızlık için de faydalıdır. İftardan ya da sahurdan sonra bir fincan yeşil çay tüketmenizi öneririz.

3.Papatya Çayı

bitki çayları

Ramazan sahurda çay veya kahve tüketmek uyku düzensizliği, uyku bozukluğu gibi uyku sorunlarına neden olabilmektedir. Papatya çayı, uykusuzluğa iyi gelir. Yüksek antiseptik özelliği sayesinde rahatlatır ve strese bağlı olarak artan kortizol seviyesini düşürür. Ramazan ayını daha rahat geçirmek için iftardan sonra veya sahurda ılık bir duştan sonra tüketmenizi öneririz.

4.Zencefil Çayı

bitki çayları

 

Kış mevsiminde bal ve limon ile birlikte mutfaklardaki yerini alan zencefil, vücudu enfeksiyonlara karşı korumanın yanı sıra birçok fayda sağlıyor. Vücut direncini yükseltiyor. Ramazan’da su kaybı ve uyku sorunu nedeniyle ses kısıklığı sorunu yaşıyorsanız zencefil çayını tüketmelisiniz. Zencefil çayını daha etkili olabilmesi için tarçınla birlikte tüketmenizi öneririz.

5.Rezene Çayı

bitki çayları

Rezene, B kompleks ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum ve kalsiyum içerir. Bu sayede gaz ve şişkinlik sorunlarına iyi gelir. Ayrıca tokluk hissini artırarak acıkmayı geciktiriyor. Sahurdan sonra rezene çayı içmenizi öneririz.

İftar sonrasında güllaç gibi hafif tatlıları ve ananas gibi şeker oranı düşük meyveleri tercih etmenizi öneririz. Ayrıca iftar ile sahur arasındaki süreçte bol bol su içmelisiniz.

Not: Kronik hastalıklarınız varsa belirttiğimiz bitki çaylarını tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız. Bitkisel ürünler uçucu yağ içerdiğinden kaynar su kullanıldığı zaman, etkili maddeler kaybolacaktır. Bu nedenle kaynama noktasına gelmemiş 80 derecedeki suyu kullanmalısınız. Bitki çaylarını hazırlarken cam veya porselen demlik kullanmanızı öneririz.

Bitki Çayları ile ilgili videolar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu