Eğitim

Bitirme Tezi Nedir, Nasıl Yazılır? (Örnekleri)

instagram takipçi hilesi

Bitirme Tezi, lisans öğrencilerinin çalışmalarının son aşamasında yaptıkları tez çalışmasının adıdır. Resmi olarak birçok eğitim kurumunda bitirme tezi olarak bilinen bu çalışmanın akademik çerçevede yürütülen diğer makale çalışmalarından pek de farklı olmadığı söylenemez. Ayrıntılı ve bilimsel olarak hazırlanmış bir projede sunum ve savunma aşamalarını tamamlayabilen öğrenciler de mezun olmaya hak kazanırlar.

Bitirme Tezi Nedir, Nasıl Yazılır? (Örnekleri)

Ayrıca sık sık yanlış anlaşılan bazı noktalara da cevap vermeliyiz. Doktora tezi yaygın bir mezuniyet şartıdır ancak tüm kurumların bu beklentiye sahip olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü bazı üniversiteler mezuniyet koşulu olarak sadece uygulamalı eğitimi belirlerken, bazı eğitim kurumlarının da ortalama puan dışında koşul veya koşulları olmayabilir.

Kısacası kurumsal bir tercih olduğunu ve hatta büyük üniversitelerde bölümler ve enstitüler arasında farklılık gösterebileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca tezdeki çalışma aşamaları benzer olsa da bu çalışmalar ile yüksek lisans tez çalışmaları farklı şeylerdir. Bu noktada özellikle öğrencinin velisi ile kurum arasındaki mesafe nedeniyle yanlış anlaşılmalar ortaya çıkabilmektedir. Tez, lisans öğrencilerinin son yarıyıllarında yazdıkları bir mezuniyet şartıdır. Lisansüstü öğrencilerinin tez araştırması, onları kendi alanlarındaki uzmanlıklarını kaydetmeye hazırlar.

Bitirme Tezi Nasıl Yazılır?

Üniversite eğitimi sırasında öğrenciler ödev ve projeler kapsamında birçok yazı ödevi üstlenebilirler. Bu görevler kısmen akademik kurallara uygun olsa da henüz herhangi bir medya kuruluşu düzeyinde olmadığı söylenebilir. Mezuniyet tezi için durum biraz farklıdır.

bitirme tezi nedir 3

Şu anda öğretim görevlileri genellikle yüksek düzeyde akademik içeriğe ihtiyaç duyar. Yani evet, belki bu araştırma herhangi bir dergide veya akademik yayında yayınlanmamış olabilir. Bununla birlikte, ilerledikçe herhangi bir editoryal veya bilimsel inceleme gerekmediğinden emin olmak için özen gösterilmesi beklenmektedir. Muhtemelen, bu, projenin daha profesyonel olmasının ilk nedenidir.

Bu açıdan rahatlıkla görebileceğimiz bir noktayı hatırlayalım, değil mi? Bitirme tezi, aynı zamanda lisans öğrencilerini burada başlayabilecekleri akademik kariyerlere hazırlamak olan bir derstir. Öğrenciler eksiksiz bir akademik makaleyi nasıl yazacaklarını öğrenir, profesyonel eğitimcileri ile birlikte savunur ve onun için çalışmaya başlarlar.

Bitirme Tezi Hazırlamak Ne Kadar Sürer?

Bitirme Tezi, dönem sonunda hazırlanması gereken bir ödevdir. Bu nedenle tez yarıyıl sonuna kadar tamamlanmalıdır. Yazılı ödevler dönem sonunda değerlendirilir ve buna göre puanlanır. Başarılı insanlar olumlu notlar alırlar. Bitirme tezi her yönüyle çok önemlidir. Çünkü tezi yazan kişi çok araştırma yapacağı için kendini çok iyi geliştirebilir.

Tezin yazılma süresi kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar daha hızlı çalışabilir ve tezi daha kısa sürede tamamlayabilir. Yani bir tez birkaç ay içinde yapılabilir. Bu dönem daha fazla ayı kapsayabilir. Ayrıca tezin konusu da bitirme süresini etkiler. Bazı dersler kolaydır ve bazı dersler daha zordur. Zor konuları araştırmak uzun zaman alacaktır. Bu nedenle tezin konu seçimi tamamlanma süresini doğrudan etkiler.

Bitirme Tezi Yazma Kuralları Nelerdir?

bitirme tezi nedir 1

  • İlk olarak, bir tez konusu seçimi,
  • Bir konu seçtikten sonra kaynak aramaya başlama,
  • Kaynakları bulmak ve incelemek,
  • Bilgisayar üzerinde sayfa açmak,
  • Standartlarına göre sayfa düzeni oluşturmak
  • Tez basımı

Bitirme Tezi Örnekleri

Bitirme Tezi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu