Yatırım ve Borsa

Bitcoin Balon mu?

instagram takipçi hilesi

Bitcoin, son zamanların en çok konuşulan ve üzerine birçok teoriler kurulan sanal bir para birimidir.

bitcoin1

Son bir yıl içerisinde değerini 10 kat arttıran bitcoinin, gerek birçok ekonomist tarafından gerekse herhangi bir banka memuru tarafından dahi merakla takip edildiğini biliyoruz. Yıllar öncesinde bu para birimine küçük bir meblağ dahi olsa yatırım yapanlar 2017 yılı içerisinde çokça kazanç elde ettiler.

Peki bu kadar ün kazanan bitcoin balon mu? Yoksa geleceğin para birimi mi?

Bitcoin birçok insan tarafından 2000 yıllarında ABD’de yaşanan teknoloji hisse senetlerindeki balona benzetiliyor ve çok yakın zamanda ani bir düşüşle yatırımcılarını üzeceği söyleniyor.

Ancak aynı zamanda bitcoinin geleceğin para birimi olduğunu savunan ekonomist ve yatırımcı sayısı da çok fazla. Hal böyle olunca piyasa ve sosyal medya ikiye ayrıldı ve herkes hangi tarafın haklı olduğunu oldukça merak etmekte.

bitcoin grafik

Bu para biriminin balon olduğunu düşünenlerden biri olan ünlü yatırımcı Benedict Evans yakın zamanda twitter hesabından  “Balon dediğin zaten önce yükselir sonra patlar, patlayana kadar bekleyin” sözlerini paylaşmıştı.

Bunun yanında yine aynı vakitlerde iş adamı Samson Mow da “10 bin ne ki, daha bekleyin.” tweetiyle bitcoine karşı bakış açısını belli etmişti.

Bunların yanında bitcoin hakkında görüşlerini bildiren tanınmış isim oldukça fazla. Hadi o isimlere ve görüşlerine bir göz atalım.

Severin Cabannes (Société Générale CEO yardımcısı)

bitcoin2

Severin Cabannes, açıkça bitcoinin bir balon olduğunu belirtmişti.

Kasım ayında o bunu söylerken bitcoinin değeri 7228 dolardı.

Lloyd Blankfein (Goldman Sachs CEO’su)

bitcoin3

Blankfein yakın diyebileceğimiz bir zamanda bir yatırımda bulunmadığını ancak herhangi bir ön yargı beslemediğini, bu fikre açık olduğunu söylemişti.

Bu sırada bitcoinin değeri 7 bin dolar civarındaydı.

Bill Gates (Microsoft’un kurucusu)

bitcoin4

Bill Gates, 2014 yılında bitcoinin fiziksel olarak belli bir yerde olamayacağımız zamanlarda yapılacak olan para transferleri için çok kullanılır olduğunu, çok yüksek para aktarımları için de pratik olacağını belirtmişti.

O bunları söylerken bitcoin henüz sadece 376 dolardı.

 

Paul Krugman (Nobel ödüllü ekonomist)

bitcoin5

Krugman’a göre bitcoin bir şeytan işi. 2013 yılında yaptığı bir açıklamada ekonomide ne kadar çok gündem olsa da kendisinin henüz bu para birimine ikna olmadığını söylemişti.

Bu sırada bitcoin 721 dolardı.

 

Milton Friedman (Nobel ödüllü ekonomist)

bitcoin6

Milton Friedman, internetin hükümetin rolünü azaltabilecek bir güç olacağını düşünüyordu. O sıralarda eksiğin güvenli bir para transferi metodu olduğunu ancak belli bir süre sonra kaynağı belli olmayan, kontrol edilemeyen para transferlerinin yapılabileceğini söylemişti.

1999 yılında yaptığı bu öngörü sırasında bitcoin diye bir şey yoktu.

https://www.youtube.com/watch?v=q8lox1bGmWk&t=3s

Kaynak
BBCYoutube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu