İlişki Konuları

Birinin Sizden Hoşlanmadığını Gösteren İşaretler

instagram takipçi hilesi

Bir zamanlar çocukların ve gençlerin birbirlerine “Kız arkadaşım mı erkek arkadaşım mı olacaksın? Bu kutuyu işaretleyin, evet veya hayır” yazan el yazısıyla yazılmış notlar vererek sosyal hayatlarını test ettikleri bir zaman vardı.

Bu günlerde, bu tanıtımlar çoğunlukla sosyal medyadaki takipler ve arkadaşlık istekleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Ancak ister istemez hayatımızda bizim sevmediğimiz ve bizi sevmeyen insanlar olacaktır. Birçoğuyla işte veya okulda hala etkileşimde bulunmamız gerekebilir ve aradaki farkı anlamak her zaman kolay değildir.

birinin sizden hoslanmamasi 1

İster basit bir sosyal durumda ister romantik amaçlarla olsun, birinin sizden hoşlanmadığını öğrenmenin kesin bir test gibi kesin bir yolu olmasını diler miydiniz? Ya da sadece günlük hayatımıza devam ederken bile? Elbette bizi sadece sormak gibi garip bir durumdan kurtaracak bir yöntem.

Ne yazık ki, bu kusursuz yöntem şu ana kadar mevcut değil keşke olsaydı ama sosyal bilimciler ve ilişki uzmanlarına göre, birinin sizin hakkınızda nasıl hissettiğini oldukça net bir şekilde söylemenin birkaç yolu var. İşte;

Birinin Sizden Hoşlanmadığını Gösteren İşaretler

Vücut Dili Genellikle Doğruyu Söyler

birinin sizden hoslanmamasi 2

İnsan davranışı söz konusu olduğunda, farklı bireylerin her sosyal senaryoda nasıl tepki vereceğini tahmin etmenin hiçbir yolu olmadığını, ancak kinesics adı verilen beden dili çalışmasının yaklaştığını belirtmek önemlidir. Antropolog Ray Birdwhistell‘e göre, aslında insan iletişiminin %35’i yüz ifadeleri, göz teması, el hareketleri ve diğer vücut hareketlerinden oluşan beden dilimiz aracılığıyla gerçekleşir.

Birinin sizden hoşlanıp hoşlanmadığından emin değilseniz, etrafınızdayken vücut dilleri açısından nasıl davrandıklarını düşünmek, başlamak için iyi bir yerdir. Beden dili aracılığıyla gönderilen bir anlatı sinyali, “kapalı vücut dili” olarak adlandırılan şeydir; örneğin, biri yanınızdayken veya gövdesini sizden uzağa konumlandırdığında kollar ve bacaklar kavuşturulur.

Birinin sizden hoşlanmayabileceğinin en belirgin işaretlerinden biri, ayaklarını bir çıkışa doğru uzatmalarıdır. Beden dili, birinin size ne kadar yaklaştığı veya size dokunmaya, el sıkışmaya veya size sarılmaya ne kadar istekli göründüğü konusunda da geçerlidir.

Yüz İfadeleri Yalan Söylemez

birinin sizden hoslanmamasi 3

Tüm farklı beden dili türleri arasında, birinin sizinle etkileşime geçtiğinde yüz ifadesiyle yaptığı şey, gerçek duygularının en açıklayıcı işareti olabilir. MomJunction‘ın yazdığı gibi, göz teması hem çok az hem de çok fazla birinin içsel düşüncelerini ve ayrıca sizinle etkileşime girerken gülümsemeye, kaşlarını çatmaya veya boş kalmaya eğilimli olup olmadıklarını gösterebilir. Kişinin boynunu kaşıması veya ona dokunması ve dudakları büzmesi de, insanların bilinçli veya bilinçsiz olarak dikkatlerini başka yere çektiğine dair işaretlerdir.

Dikkate alınması gereken başka bir şey: İlk etapta birisi sizinle sosyal bir etkileşime girmeye ne kadar istekli? Planlarınız olduğunda sizi iptal etme eğilimindeler mi? Birinin bir sohbeti nasıl yürüttüğü de önemlidir derinlemesine mi gidiyorlar yoksa kısa mı tutuyorlar?

Los Angeles California Üniversitesi‘nden Emekli Psikoloji Profesörü Albert Mehrabian‘a göre, nasıl iletişim kurduğumuzun %38’i ses tonumuz aracılığıyladır. Kısacası, huysuz veya ilgisiz bir ses tonu, birinin sizinle vakit geçirmek için istekli olup olmadığını gösterir.

Ayna Ayna Söyle Bana

birinin sizden hoslanmamasi 4

Birinin sizden hoşlanıp hoşlanmadığını beden diliyle anlamanın son bir yolu da “yansıtma“, bazen Gauchais Tepkisi olarak adlandırılır. Amerikan Psikoloji Derneği‘ne göre yansıtma, beynimizdeki ayna nöronların bir işlevidir ve  konuşmayı nasıl öğrendiğimiz gibi başkalarını izleyerek nasıl öğrendiğimizde de rol oynayan ayna nöronlardır.

Araştırmacıların da keşfettiği şey, yansıtmanın, birisinden hoşlandığımızda bilinçsizce gerçekleştiği ve hoşlanmadığımızda gerçekleşmeme eğiliminde olduğudur. Başka bir deyişle, bilime göre, beynimizin çalışma şeklinden dolayı, birinden hoşlandığımızda, bilinçsizce onun hareketlerini yansıtma eğilimindeyiz ve onları taklit etmemeyi tercih ettiğimizde ise yapmıyoruz.

Birisi yansıtma yaparken, tam olarak sizin davrandığınız gibi davranmaz çünkü bu ürkütücü olur ancak sizinkine benzer bazı sözler veya şakalar, el hareketleri veya yüz ifadeleri gibi ifadeler kullanabilirler. Bu nedenlerden dolayı, yansıtma aile içinde olduğu kadar uzun süreli ilişkilerde de yaygın bir durumdur.

Yansıtmanın gücünün artık iyice anlaşılmasıyla, bilinçli yansıtma, satış görevlilerinin anlaşmayı tamamlaması için bir araç haline geldi. Ancak birinin davranışlarınızı, sesinizi veya sözlerinizi yansıtıp yansıtmaması, sosyal durumdan bağımsız olarak ne kadar sevildiğinizin veya belki de sevilmediğinizin açık bir göstergesi olabilir.

Birinin Sizden Hoşlanmadığını Gösteren İşaretler ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu