Beslenme ve Diyet

Biranın Faydaları ve Zararları Neler?

instagram takipçi hilesi

Biranın Faydaları ve Zararları Neler? Bira, alkollü içecekler arasında en çok tüketilen içeceklerden bir tanesidir. Bazı insanlar işin suyunu çıkararak günde 4-5 tane içerken, bazı insanlarda günde ya da haftada sadece bir bardak içer. Her şeyin bazı faydaları ve zararları vardır.

Fakat doğal olarak faydalı olan bir şeyi gereğinden fazla tükettiğiniz zaman zararlı bir şeye dönüşerek size zarar verebilir. Bu yazımızda biranın faydaları ve zararları hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Aralarında şaşıracağınız maddelerin olduğuna inanıyoruz.

biranin faydalari 2

Biranın Faydaları Nelerdir?

1) İyi Bir Besin Kaynağıdır

Filtrelenmemiş ya da az filtrelenmiş biralar, folik asit de dahil olmak üzere iyi bir B vitamini kaynağıdır. Folik asidin kalp krizlerini önlediği kanıtlanmıştır. Bira, damarları ve kan damarlarını temiz ve sağlıklı tutan iyi pıhtılaşma önleyici maddeler barındırmaktadır.

2) Dişlerinizi Parlatmaya Yardımcı Olur

Biyofilm, bir süre fırçalamadığınızda dişlerinizde oluşan yapışkan maddeye verilen bir isimdir. Bira, dişlerinizde biyofilm oluşumunu engeller. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, en ufak bir biranın bile diş çürümesine neden olan bakterilerin ilerlemesini engelleyebileceğini göstermektedir.

3) Enflamasyonu Önler

Biranın en yaygın bileşenlerinden biri şerbetçiotudur. Dişi şerbetçiotu çiçeği, biralara keskin ve acı bir tat verir. Bu şerbetçiotu çiçeği, acı asitler olarak bilinen kimyasallarla doludur.

4) Böbreklerinizi Korur

Çok fazla olmamak şartı ile bira tüketimi, böbrek taşı oluşturma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Biranın su ve alkol içeriği idrar akışını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca idrarı seyrelterek böbrek taşlarının oluşmasını engeller. Böbrekler vücutta doğru miktarda su tutmada önemlidir. Ayrıca vücuttan atıkların atılmasına yardımcı olur. Az miktarda bira içmek böbreklerin iyi çalışmasına yardımcı olabilir. Böbrek sağlıklı olduğunda diğer vücut organları da sağlıklıdır.

5) Kemiklerin Oluşturulmasına ve Korunmasına Yardımcı Olur

Biranın silikon içeriği kemik oluşumunu desteklemeye yardımcı olur. Indian Pale Ale (IPA) ve diğer maltlı arpa bakımından zengin biralar en iyi silikon kaynaklarıdır. Silikon sadece kemik oluşumuna yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda kemiklerinizin sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Birada bulunan bir diğer mineral ise ortosilik asittir. Bu mineral vücudun metabolize olmasını kolaylaştırır.

biranin faydalari 1

Biranın Zararları Nelerdir?

1) Bağırsaklarınıza Zarar Verebilir

Alkolü kötüye kullanmak, bağırsaklarınızda bakterilerin büyümesine neden olur. Bu da sonunda bağırsak duvarından ve karaciğere göç ederek karaciğer hasarına yol açabilir.

2) Fazlası Kalp Sağlığı İçin İyi Değildir

Biradan ziyade alkolü fazla tüketmek kalbiniz için kötüdür. Kalbin zayıflamasına ve düzensiz atım düzenine neden olabilir. Ayrıca insanları yüksek tansiyon geliştirme riskine sokar.

3) Kanser Gelişimine Rol Oynayabilir

Çok fazla alkol içmek sizi ağız, boğaz, yemek borusu, karaciğer ve meme kanseri gibi bazı kanserler için risk altına sokabilir.

4) Bağışıklık Sistemini Zayıflatabilir

Bağışıklık sisteminizi etkileyebilir. Her gün içerseniz, içmeyenlere göre daha sık soğuk algınlığı, grip ya da diğer hastalıklara yakalandığınızı fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, alkolün bağışıklık sistemini zayıflatabilmesi ve vücudu enfeksiyonlara karşı daha hassas hale getirmesidir.

biranin faydalari 3

Biranın Faydaları ve Zararları ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu