Film & Dizi Önerisi

Bir Deli Adamın Son Yılı: Beethoven’ı Anlamak

instagram takipçi hilesi

Beethoven’ı Anlamak, 2006’da yayımlanan ve Agnieszka Holland’ın yönettiği dramatik bir filmdir. Film, Ludwig van Beethoven’in son yılını ve yaşadığı travmaları konu alıyor. Diğer başrol oyuncusu ise Beethoven’ın güzel ve genç kopyacısı Anna Holtz’u canlandıran Diane Kruger.

“Sanatçı kendine güvenmeyi öğrenen kişidir.”

copying beethoven cover

Özet olarak:

1824 Viyana. Ludwig van Beethoven 9. senfoniyi yükseltmeye çalışıyor. Kompozisyonlarını kopyalamak için 23 yaşındaki Anna Holtz Beethoven’ın yardımına geliyor. Hem genç hem de kadın olduğu için daha önceleri yetersiz olarak değerlendirilen Anna, hem kopyalamadaki başarısı hem de orkestra yönetmenliği için Beethoven’a yardım ederek onun değerini kanıtlıyor. Ve bu arada Beethoven artık sağır.

Anna, ünlü besteci ile kalarak ondan bir şeyler öğrenme fırsatına sahip. Ve bu muhteşem adamın hayatında vazgeçilmez bir yeri var. Zamanla, Anna uzun bir süredir birlikte olan Martin (Matthew Goode) ve Beethoven arasında seçim yapmak zorunda kalıyorve Beethoven’ı, hayallerinin bestecisi olarak seçiyor.

“Kafamda sürekli sesler var. Ve ancak bu sesleri yazarak rahatlayabilirim. Tanrı aklımı müzikle dolduruyor ve sonra da beni sağır ediyor. Herkese müzik zevkini tattırıyorum ancak kendi müziklerimi duyamıyorum. Ve tanrı sevgi dolu, öyle mi?”

Film, ilk olarak, ünlü müzik yayıncısı Wenzel Schlemmer’in 9. Senfoni için Beethoven için bir kopyacı bulmaya çalıştığı zorluklarla başlıyor. Onu zorlayan şey, hiç kimsenin bu agresif, dağınık ve çılgın adamı uzun süre idare edememesiydi. Bu yüzden tavsiye istemektedir ve bu pozisyon için tavsiye edilen Anna Holtz gördüğümüz noktadır. Ama ilk başta bir “kadın” olduğu için reddedilir ama daha sonra kendini kanıtlar.

copying beethoven1

Beethoven asistanı olur ve onun kaba davranışlarıyla karşı karşıyadır. Sabrını sürdürse bile, onun güzel bir müziğin nasıl yapılacağını öğretmesi inancını koruyor. Davranışlarından sonra, Beethoven’in söylediği tek şey “Ben zor bir insanım ama Tanrı’nın beni böyle yarattığını hatırlayınca rahatlıyorum.”

Anna, bilim ve teknoloji aşığı olan mühendis Martin Bauer (Matthew Goode) ile beraberdir. Beethoven ile çalışırken, müzikle ilgisi az olan genç bir erkek olan yeğeni Karl’la tanışır. Beethoven Karl’ın bir müzik aşığı olduğuna inanıyor fakat aslında Karl’ın gerçekten istediği, kumar oynamak için nakit para almaktır.

copying beethoven

Beethoven’ın çok başarılı rolünü oynayan Ed Harris’i izlemek gerçekten çok hoş. Özellikle orkestrayı yöneten sahne gerçekten Beethoven’i canlı izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Hem 9. senfoninin hem de klasik müziğin hayranlarının izlemesi gereken,oyunculuk, müzik ve senaryo açısından çok tatmin edici bir film.

Anna Holtz’un kurgusal bir karakter olduğunu ve aslında Beethoven’ın yanında böyle bir asistanın olmadığını hatırlamakta fayda var.

Copying Beethoven(Beethoven’ı Anlamak)- HD Quality Movie Trailer(Fragman)

Kaynak
post-line

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu