Bilim ve KeşifKişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Bilgisayarın İcadı, Bilgisayarı Kim Buldu?

instagram takipçi hilesi

Bilgisayarın İcadı, Bilgisayarı Kim Buldu? Bilgisayarları kullanın ya da kullanmayın her gün hayatlarımızın tam ortasında yer alıyorlar. Okulda, evde, iş yerinde ve kamu kurumlarında sürekli olarak kullanılmakta ve işleri son derece kolaylaştırmaktadır. Aslında, sizde şu anda bir tane kullanıyorsunuz.

Ancak, bilgisayarları kimin icat ettiğini ve hayatımıza nasıl hükmettiklerini hiç düşünmediniz. Peki ilk bilgisayarı kim icat etti? Bilgisayar ilk kimin aklına geldi? Bilgisayarın icadı hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Bilgisayarın İcadı

İlk Bilgisayar

İlk bilgisayarlar aslında insandı. makine değil. Aslında bir meslek unvanıydı. Kelimenin tarihi 1613 yılına kadar dayanıyor. Bilgisayarlar, karmaşık hesaplamalar yapan insanlardı. Esasen matematikçiler ve muhasebecilere denirdi. Bir makineyi tanımlamak için ilk kez “bilgisayar” kelimesi, 1897 yılında kullanılmıştır.

İlk Bilgisayarı Kim Yaptı?

Bildiğimiz ilk bilgisayar Antikythera mekanizmasıdır. Eski bir, elle çalıştırılan mekanik cihazdır. Arkeologlar, tutulmaları ve diğer astronomik olayları hesaplamak için kullanıldığına inanıyor. Antikythera mekanizması, 34 cm × 18 cm × 9 cm boyutlarında yazıt kaplı, en az 30 dişli ahşap kutuydu.

Karmaşıklığından dolayı, pek çok kişi onun birkaç, daha az karmaşık öncülüne sahip olduğunu düşünmekteydi. Takip eden yüzyıllarda, çok sayıda saat mekanizmalı “hesaplama makinesi” icat edildi. Genellikle bunlar tek bir amacı yerine getiriyordu.

Bilgisayarın İcadı

Bilgisayarı Kim İcat Etti?

İngiliz bir bilge olan Charles Babbage, genellikle bilgisayarları icat eden adam olarak düşünülmektedir. 1822 yılından 1871 yılındaki ölümüne kadar 3 bilgisayar tasarlamıştır. Ancak finansman yetersizliği nedeniyle hiçbirini gerçekten inşa edememiştir.

1822 yılında Babbage, bir Fark Motoru üzerinde çalışmaya başladı. Amacı polinom fonksiyonlarını hesaplamaktı. Tamamlanmış olsaydı, yaklaşık 25.000 parçaya sahip olacaktı. 13.600 kg ağırlığında ve 2.4 m uzunluğunda olacaktı.

1847 ve 1849 yılları arasında Babbage, ikinci bir “bilgisayar” olan Fark Motoru No. 2 için çizimler yaptı. Son olarak, 1991 yılında British Science Museum, tasarımı Babbage’ın orijinal planlarından inşa etti ve bu planlar şaşırtıcı bir şekilde işe yaradı. Yapımı 6 yıl sürdü. 4535,92 kg ağırlığında, 2,1 m, 3,4 m, 0,5 m ölçülerindeydi ve yaklaşık 8,000 parçadan oluşuyordu.

Daha sonraki bir Babbage imzası taşıyan bilgisayar tasarımı olan Analitik Motor, 675 baytlık bir belleğe sahip olacaktı. CPU’ya  “The Mill” ve belleğe de “mağaza” ”adını verdi. 19. yüzyılın başında icat edilen Jakarlı Tezgah delikli kart sistemine dayalı olarak delikli kartlar girdi olarak kullanıldı.

Charles Babbage’ın zaman hesaplamaları tipik olarak insan bilgisayarları tarafından yapılıyordu ve çoğunlukla hatalarla doluydu. Hatayı ortadan kaldırmanın bir yolu olarak mekanik bilgisayarları gördü. 10 yıllık bir süre içinde, İngiliz hükümetinden şaşırtıcı bir şekilde 17.000 Sterlin destek aldı. Bu günümüz değerleri ile yaklaşık olarak 2.000.000 Sterlin‘e dek gelmektedir. Maalesef daha sonra bu projeye olan güvenini kaybettiler ve fonu kestiler.

Bilgisayarın İcadı

İlk Elektrikli Bilgisayarlar

Hepimizin bildiği gibi, gereklilik icadın anasıdır. 2. Dünya Savaşı sırasında bir cümle hiç bu kadar doğru olmamıştı. Bu dönemde elektromekanik bilgisayar teknolojisi hızla fırladı.

İlk elektromekanik bilgisayarlar, modern elektrikli bilgisayarlar ve analog bilgisayarlar arasında bir tür melezdi. Elektrik anahtarları mekanik röleleri sürüyordu. Ancak parçalar hala çabuk aşınırken, elektrik anahtarları mekanik olanlardan yaklaşık 1.000 kat daha hızlı açılıp kapanabiliyordu. Bu da elektromekanik bilgisayarları çok çok daha hızlı bir hale getiriyordu.

İlk Kişisel Bilgisayarı Kim İcat Etti?

François Gernelle, 1973 yılında dünyanın ilk kişisel bilgisayarı olan Micral N’yi icat etti. Micral N, 500 KHz hıza sahipti. Saniyede yaklaşık 50.000 talimat çalıştırabiliyordu ve 8.500 Fransız Frangı’na mal olmuştu.

1974 yılında icat edilen MITS Altair 8800, ticari başarıya sahip ilk bilgisayardı. Bilgisayar o kadar başarılıydı ki, talepleri karşılamak için şirket fazladan personel almak zorunda kaldı.

İlk Taşınabilir Bilgisayarı Kim İcat Etti?

1975 yılında icat edilen ilk taşınabilir bilgisayar olan IBM 5100, ticari olarak başarı elde etmiş taşınabilir bilgisayardır Kullanışlı bir seyahat çantasıyla gelmesine rağmen, ona “taşınabilir” unvanını kazandırdı. Fakat taşınması o kadar da kolay değildi. Çünkü 23 kg ağırlığındaydı.

IBM 5100, 16 bitlik bir işlemciye sahipti. Çeyrek inçlik kartuş manyetik bant sürücülerini aldı ve kullanıcılara ekranı beyaz üzerine siyah ve beyaz üzerine siyah arasında geçiş yapma seçeneği sağladı.

Bilgisayarın İcadı

Bilgisayarın İcadı ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=XrEilrC0rTE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu