Alışveriş Rehberi

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? (2020)

instagram takipçi hilesi

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bir bilgisayara ya da dizüstü bilgisayara çok para harcamadan önce, neye ihtiyacınızın olduğunu bilmek oldukça önemlidir. Bu şekilde, ihtiyaçlarınıza en uygun modeli satın alabilirsiniz. Alışveriş yaparken, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Kendinize aşağıdaki soruları sorarak neye ihtiyacınız olduğunu kolayca belirleyebilirsiniz.

Bu yazımızda size masaüstü ya da dizüstü bilgisayar farketmeksizin bilgisayar alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını vereceğiz. İşte “Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?” cevabı…

bilgisayar alirken nelere dikkat etmeli 5

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Dikkat Etmeniz Gereken 5 Faktör

1. Bilgisayarda Ne Kadar Bellek (RAM) Var?

Aynı anda birden çok program açma, grafik video edit üzerinde çalışma, video izleme ya da oyun oynama gibi işleri rahatça gerçekleştirmek istiyorsanız, satın aldığınız bilgisayarın ya da dizüstü bilgisayarın yeterli belleğe sahip olduğundan emin olmanız gerekir. En azından genel olarak, 8 GB RAM‘e sahip bir model aramalısınız. Bu size en temel işlemleri gerçekleştirmek için yeterli bellek sağlayacaktır.

Ancak, oyun oynamak ya da grafik üzerinde çalışmak gibi daha yoğun işler için bilgisayarınızı kullanmayı planlıyorsanız, minimum 12 GB RAM‘e sahip bir bilgisayarı seçerek bu sayıyı mümkün olduğunca artırmalısınız.

bilgisayar alirken nelere dikkat etmeli 1

2. Sabit Sürücü (Depolama) Alanı Ne Kadar?

Bulut depolamanın piyasaya sürülmesi sayesinde, sabit sürücünün boyutu bugün geçmişte olduğu kadar önemli değil. Bununla birlikte, çok sayıda dosyayı yerel olarak depolamak istiyorsanız, satın aldığınız bilgisayarın tüm dosyalarınızı barındıracak kadar büyük bir sabit sürücüye sahip olduğundan emin olmak önemlidir.

Orta fiyatlı bilgisayarların çoğu, genellikle ortalama bir kişi için yeterli olan minimum 250 GB depolama alanına sahiptir. Büyük dosyaları depolayacaksanız, her zaman ek depolama alanına sahip bir bilgisayar satın alabilirsiniz. Sadece biraz daha fazla para için, terabayt ya da daha fazla depolama alanı sunan bilgisayarlar bulabilirsiniz. Oyun bilgisayarları genellikle 1 TB depolamaya sahiptir.

Sabit sürücüyü mümkünse HDD yerine SSD olmasına özen gösterin. SSD’ler HDD’lere göre daha hızlıdır.

SSD sürücüler hakkında daha fazla bilgi almak için “SSD Nedir? Çeşitleri Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz..!

bilgisayar alirken nelere dikkat etmeli 6

3. İşlemcisi Ne Kadar Hızlı?

Çok fazla belleğiniz olsa bile, yeterince güçlü bir işlemciniz yoksa bilgisayarınız hala yavaş kalabilir. Bu, özellikle aynı anda çok sayıda program çalıştırmayı ya da çok fazla işlem gücü gerektiren programlar kullanmayı planlıyorsanız geçerlidir. Çekirdek sayısını mümkün mertebe yüksek seçin. Bu, aynı anda birden fazla programın kullanılmasını hızlandırır.

İşlemci (CPU) hakkında daha fazla bilgi almak için “CPU Nedir? Ne İşe Yarar?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz..!

bilgisayar alirken nelere dikkat etmeli 4

4. Ekran Kartı (GPU) Hafızası ve Markası Ne?

Ekran kartları bilgisayarların en önemli bileşenlerinden biridir. Bilgisayar alırken ekran kartınızın GB miktarının fazla ve marka olmasına dikkat edin. Ekran kartları oldukça pahalıdır. Marka seçmenizi önermemizin sebebi budur. Nvidia, MSI, ASUS, GIGABAYT önde gelen markalar arasında yer almaktadır. Oyun oynayacaksanız ya da video editleyecekseniz en az 4 GB bir ekran kartı seçmelisiniz.

Ekran kartları hakkında daha fazla bilgi almak için “GPU Nedir? Ne İşe Yarar?” adlı yazımızı okuyabilirsiniz..!

bilgisayar alirken nelere dikkat etmeli 3

5. Bilgisayarın Fiziksel Ebatları Ne Kadar?

Masaüstü bilgisayar satın alırken kesinlikle dikkate almanız gerekmemesine rağmen, bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız kesinlikle dikkate almanız gerekir. Sadece dizüstü bilgisayarın gerçek boyutuna değil, aynı zamanda ne kadar ağırlığa sahip olduğuna da bakmalısınız. Dizüstü bilgisayarlarda ağırlık son derece önemlidir.

Yakın gelecekte masaüstü bilgisayarlar ya da dizüstü bilgisayarlar satın almayı düşünüyorsanız, tüm bu faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bilgisayarlar oldukça pahalı olduğundan, tam olarak ihtiyacınız olanı satın  almanız için dikkatlice düşünmek önemlidir.

bilgisayar alirken nelere dikkat etmeli 2

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? ile ilgili videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu