Alışveriş RehberiKişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

instagram takipçi hilesi

Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Bir bilgisayar toplarken genel olarak kasanın içeresine hangi donanımları koyacağımıza odaklanırız. Ancak belki de kasadan bile önemli bir parça daha var. Monitör. Kasayı topladıktan sonra belki bir daha uzun süre görmüyorsunuz. Ancak bilgisayarı monitörden kullanıyorsunuz.

Monitör bilgisayarı kullandığınız ana parça. Sadece ona bakıyorsunuz. Bu yüzden de aslında en önem vermeniz gereken bileşen monitör. Monitör seçerken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bu yazımızda size bu önemli noktalardan bahsedeceğiz. İşte Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

1) Hangi Amaçla Kullanacağınızı Düşünün

Genel olarak, oyuncular yenileme hızlarına ve düşük tepki sürelerine odaklanmalı. İş için kullanacak olanlar renk doğruluğuna odaklanmalı. Genel günlük kullanım için de daha az belirgin gereksinimlere sahip olsalar da sıklıkla yüksek kontrastlı bir panel işinizi görecektir.

2) Çözünürlük Oranını Belirleyin

Monitörün çözünürlüğü, bir ekranın genişlik ve yükseklik oranında sahip olduğu piksel sayısını bilmenizi sağlar. 1920 x 1080 çözünürlük, 1080p, Full HD (FHD) ve HD olarak da adlandırılır. Genel olarak da istediğiniz çözünürlüktür. Ancak, QHD ile daha keskin görüntüler elde edersiniz. Son dönemde özellikle oyuncular 4K monitörlere yöneliyor.

3) Panel Tipinizi Seçin

Ekran yapımında kullanılan panel tipi, monitörün görünümü ve performansı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Farklı panel türleri vardır. IPS, TN ve VA’nın her birinin kendi artıları ve eksileri vardır. İhtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize göre hangi panel tipini tercih ettiğinizi seçebilirsiniz.

4) En Önemlisi de Boyut

Piksel yoğunluğu ekran kalitesini büyük ölçüde etkiler. Daha büyük bir ekran, daha düşük bir hedef olduğu varsayılarak düşük piksel kalınlığına sahip olacaktır. Genel olarak 27-32 inç arasında bir monitör hem oyun hem de normal kullanım için idealdir.

5) Yenileme Oranlarına Göz Atın

Yenileme oranında daha büyük daha iyidir. Bu değer, monitörünüzün her saniye yeni verilerle saniyede ne kadar yenilendiğini ve hertz (Hz) cinsinden bilmenize yardımcı olur. Daha büyük sayılar daha iyi, daha düzgün, daha az düzensiz resimlere eşdeğerdir. Yenileme hızı, 75 Hz gibi bir ekrana ihtiyaç duyan oyuncular için özellikle önemlidir. Son yıllarda 144 Hz. ekranlar daha popüler hale geldi.

Bilgisayar Monitörü

6) En-Boy Oranı

En-boy oranı, görüntüleri gösteren ekran görüntüsüdür. En yaygın format 16:9’dur. Bu, hem oyun oynamak hem de film izlemek için idea bir orandır. 21:9 ve 16:10 gibi diğer yaygın en boy oranları, hardcore oyunlar için en iyisidir.

7) Parlaklık ve Kontrast Oranına Bir Bakın

Günümüzde tüm üst düzey monitörler 300 ila 350 cd/m2 civarında parlaklık ile karşımıza çıkıyor. Büyük bir odada çalışıyorsanız ekstra parlaklık iyidir. Aksi takdirde çok fazla parlaklık göz yorgunluğuna neden olabilir. Kontrast oranları temel olarak size bir monitör ekranının ne kadar siyah ve ne kadar beyaz alabileceği arasındaki farkı söyler. Yüksek kontrast oranları, renklerin daha iyi ayırt edilebileceği anlamına gelir.

8) Tepki Süresine Bakın

Kısa tepki süresi daha iyidir. Ancak oyun oynamanız dışında büyük bir ihtiyaçtan başka bir şey değildir. Tepki süresi, bir monitörün tek tek pikselleri karanlıktan beyaza ya da diğer taraftan değiştirmek için ne kadar süreye ihtiyaç duyduğunu bilmenizi sağlar.

Daha uzun tepki süreleri, oyun oynarken ya da hızlı hareket eden görüntüleri izlerken hareketlerin belirsiz olduğu anlamına gelebilir. Oyun ekranları için, muhtemelen göreceğiniz en yüksek tepki süresi 5 ms iken, en hızlı oyun ekranları 0,5 ms tepki süresine sahip olabilir.

9) Bağlantı Noktalarına Dikkat Edin

Bir monitör satın alırken bağlantı önemli bir husustur. Günümüzde çoğu monitör birden fazla bağlantı seçeneğiyle birlikte gelir. Ancak yine de, sınırlı giriş bağlantı noktalarına sahip birkaç tane vardır. Bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Bir monitör seçerken, bilgisayarınıza uygun bağlantı seçeneklerini arayın.

10) Kavisli Mi ya da Düz Ekran Mı Kara Verin

Kavisli monitörler, diğer düz ekran monitörlere kıyasla daha yüksek düzeyde gerçeklik sağlar. Kavisli monitör, görsel algınızı değiştirmenize, görüntülerin çok boyutlu görünmesine ve hatta görüntü bozulmasını azaltmanıza yardımcı olur. Düz ekranlar, duvarlara bile kolayca kurulabilmeleri, ekranda bir şey izlerken ya da çalışırken daha az parlama dibi çeşitli avantajlara sahiptirler.

Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar Monitörü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler? İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu