Kişisel Bilgisayarlar ve Donanımları

Monitörlerde Işık Sızması Nedir?

Monitörlerde Işık Sızması Nasıl Önlenir?

instagram takipçi hilesi

Monitörlerde Işık Sızması Nedir? Yeni monitörler temel olarak arkasında pikseller ve aydınlatma bulunan bir panelden oluşur. Bu sayede pikselleri görebilirsiniz. Monitörlerde ışık sızması, monitörünüzün arka ışığından gelen ışık ekranın kenarlarından dışarı çıktığında meydana gelir.

Ekranınızda yansıması gereken ışık artık kenarlardan taşıyor ve ekranda dengesiz aydınlatma oluşmasına neden oluyorsa sizin de böyle bir probleminiz olabilir. Anlatma ile pek anlamamış olabilirsiniz. Aşağıdaki resimde anlattığımız durumun aynısı vardır.

Monitörlerde Işık Sızması

Monitörlerde Işık Sızması Nasıl Önlenir?

Monitörünüze dikkat etmenin yanı sıra, arka ışık sızmasını önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Her ekran ve panel farklıdır. Bu sebep ile, iki özdeş monitörlerden bir tanesinde arka ışık sızması varken diğer ekranda olmaması mümkündür.

Bir monitör satın alırken, arka ışık sızması riskini olabildiğince azaltmak için yüksek kaliteli bir monitör tercih edin. Size önemli bir bilgi verelim. Bir IPS monitörünüz varsa ve köşelerde hafif bir parıltı görüyorsanız, muhtemelen arka ışık sızması değil, IPS parlamasıdır.

IPS Parlaması Nedir?

IPS monitörler ile karanlık bir görüntüye belirli bir açıdan baktığınızda ekranın köşelerinde genellikle bir tür parıltı görürsünüz. Bu, arka ışık sızması değil, IPS’nin çalışma şekliyle ilgili bir etkidir. Aradaki fark, ekranın köşelerinde IPS parlaması meydana gelirken arka ışık sızmasının genellikle kenarlarda meydana gelmesidir.

Ayrıca, farklı bir açıdan bakmanız, arka ışık parlaması yoğunluğunu değiştirmez. IPS parıltısının derecesi, ona baktığınız açıya bağlıdır. IPS parlaması hiçbir zaman tamamen engellenemez. Sadece ekran teknolojisinin bir parçasıdır. Monitörün kalite bu olayda büyük bir rol oynar. Aşırı IPS parlaması olasılığını azaltmak için kaliteli monitörler seçmelisiniz.

Monitörlerde Işık Sızması

Monitörde Bulanıklaşma

Bulanıklaşma, ışığın ekranda benekli bir desenle parladığı bir efekttir. Bunu genellikle eski monitörlerde ve düzgün kullanılmayan ekranlarda görürsünüz. Kısa ya da uzun bir süre ekrana uygulanan baskıdan dolayı meydana gelir.

Bu, ekrana fiziksel olarak zarar verir. Bunu, ekranınıza iyi bakarak ve elbette bir dokunmatik ekran olmadığı sürece ekrana bastırarak önleyebilirsiniz. Fakat, bu durum meydana geldiğinde geri dönüşü yoktur.

Monitörlerde Yanma

Çok şükür ki, monitörler ile ilgili bu sorun artık çok yaygın değildir. Fakat bu durumu yaşama olasılığınız vardır. Yanma, ekranda uzun süredir bulunan belirli bir görüntünün yanması anlamına gelir ve buna görüntü sürekliliği adı verilir.

Ekran aynı görüntüyü uzun süre görüntülediğinden, bu görüntü ekranda ne izlerseniz izleyin sürekli ekranda kalır. Örneğin günde 24 saat görüntülenen menü çubuklarında ya da her zaman monitörünüzün köşesinde bulunan bir logo ile görebilirsiniz. Bunu önlemenin en iyi yolu, kullanmadığınız anlarda monitörünüzü kapatmaktır.

Monitörlerde Işık Sızması

Monitörlerde Işık Sızması ile ilgili videolar

Bir yorum

  1. Ben huewai d 15 aldım. Konuyla ilgili olarak ips ekran tipi iyidir dedim. Her yerden net görünür filan. Ama ışık sısmasından dolayı çok çekiyorum. bilgisayarımı servise gönderdim. Huewai diyor ki, loş ışıkta kullanmayın! Eee nerede kalite. nerede

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu