Hastalıklar

Beyin Ölümü Nedir? Beyin Ölümü Gerçekleşen Kişi Geri Döner Mi?

instagram takipçi hilesi

Beyin ölümü, yaşamsal merkezlerin bulunduğu beyin ve beyin sapının tüm işlevlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesiyle hastanın yaşamının sona ermesi durumudur. Koma veya bitkisel yaşam ile beyin ölümü arasındaki temel fark, hastanın bilinci kapalı olmasına rağmen, orta beyin ve beyin sapı sağlam olduğu için hastanın hayatta olmasıdır. Bununla birlikte, belirli beyin sapı tepkilerinin sürekliliği, hastanın spontan solunumu ve amaçsız motor tepkilerin varlığı ile beyin ölümünden farklıdır. Beyin ölümü gerçekleşen insanlar tıbbi olarak ölüdür ve geri döndürülemez.

Beyin Ölümü Nedir? Beyin Ölümü Gerçekleşen Kişi Geri Döner Mi?

Beyin Ölümü Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Beyin ölümü gerçekleşen hastaları teşhis etmek için yoğun bakım uzmanları, nörologlar, beyin cerrahları ve kardiyologlardan oluşan bir komite toplandı. Bir kişinin beyin sapı işlevinin tamamen kaybolduğu konusunda fikir birliği olmalıdır. Gerekirse hastaya “solunum yokluğu testi” gibi çeşitli testler de yapılabilir. Sonuç olarak, konferans komitesinin fikir birliği ile adama beyin ölümü teşhisi kondu.

Kesin beyin ölümü tanısının konulabilmesi için birkaç koşul vardır. Öncelikle insan beyin ölümünün nedenleri iyice ortaya çıkarılmalıdır. O zaman kişinin herhangi bir tedaviye yanıt vermediği sonucuna varmak gerekir. Ayrıca insanlar çeşitli hastalıklar veya zehirlenmeler nedeniyle beyin ölümü benzeri durumlar yaşayabilirler. Teşhis aşamasında bu durumların varlığı da tespit edilir. Gerekirse kişi üzerinde çeşitli laboratuvar testleri yapılabilir.

Yukarıdakilere ek olarak, kişi genellikle komada olmalıdır. Beyin ölümü gerçekleşen bir hastanın koma durumu geri döndürülemez ve hasta herhangi bir tedaviye yanıt vermeden uyumaya devam eder. Beyin sapı bölgesinde tam fonksiyon kaybı vardır. Fonksiyon kaybını teşhis etmek için kişiye basit refleks testleri yapılır.

Son olarak apne testi yapılır. Bu test ile kişinin solunum yeteneğinin tamamen kaybedip etmediği belirlenir. Beyin ölümü olan kişide solunum yoktur. Yani solunum cihazı olamadan kendi başlarına nefes alamazlar.

Beyin Ölümü ile Koma ve Bitkisel Hayat Arasındaki Fark Nedir?

beyin olumu nedir 3

Toplumda yanlış bir kanı vardır. Koma, bitkisel hayat ve beyin ölümünün aynı şeyler olduğunu zanneden insan sayısı çok fazladır. Beyin ölümünün gerçekleşmesi için insan beyin sapındaki her şeyin işlevini yitirmesi gerekir. Bununla birlikte, bitkisel veya koma durumundaki insanlarda beyin sapı aktivitesi devam etti.

Sonuç olarak hasta yoğun makine desteği olmadan nefes almaya devam eder. Diğer organlar hayatta kalma sınırları içinde bağımsız olarak çalışmaya devam eder. Beyin ölümünde beynin hiçbir işlevi yoktur. Sadece insan kalbi atar, diğer organlar görevlerini yapamaz ve insanlar kendi kendilerine nefes alamazlar. Kısa süre sonra kalp atışı da durdu ve kişi tamamen öldü.

Beyin Ölümünün Geri Dönüşü Var mı?

beyin olumu nedir 2

Çeşitli nedenlerle ağır kazalar geçiren, ciddi kalp veya kafa travması geçiren veya travmatik beyin yaralanması geçiren kişiler yoğun bakıma kaldırılır. Bu durumdaki bir kişi tamamen bilinçsizdir ve acı dahil hiçbir şey hissedemez. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin hayatı tamamen sona erer.

Vücudun bozulmadan durması için makine bağlantısı gerekir. Makine ile birlikte böbrek, kalp, akciğer, karaciğer gibi organlar çalışır. Aynı zamanda kişi makine ile birlikte solunum da yapar. Ancak makine desteği seneler boyunca yapılamaz. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin dönüşü yoktur.

Beyin Ölümü İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu