Beygir Gücü Nedir, Nasıl Hesaplanır?

instagram takipçi hilesi

Beygir gücü, 75 kg’lık bir yükü 1 metrede 1 saniyede hareket ettirmek için gereken güç miktarıdır. Horsepower ya da kısaca HP olarak da bilinir. Gerçek bir at ortalama 50 kg yük ile 1 saniyede 1 metre ileri gider. James Watt, 1872’de bir atın 1.11 metrede 45 kilogram ağırlığı 1 saniyede taşıyabileceğini hesapladığında bu terimi ortaya attı.

Beygir Gücü Nedir, Nasıl Hesaplanır?

James Watt bu bilgiyi matematiğe koyduğunda, bilinmeyen nedenlerle atın yükünü 75 kilograma ayarladı ve birime 1 HP adını verdi. Bu kavram pek çok insan tarafından yanlış anlaşılıyor. Örneğin 150 beygir gücünde bir araba denilince 150 tane beygirin gücünün ürettiği güç olarak anlaşılıyor. Bu yanlış bir kanı.

Aslında, ortalama bir atın bir saniyede 1 metre koşmak için ortalama 50 kilogramlık bir kuvveti vardır. Ancak şu anda otomotiv mühendisleri ve enerji mühendisleri 75 kg’dan fazla bir ağırlık değerini baz almaktadır. Yani, bir at 75 kg değerinde bir ağırlığı 1 metre mesafeye 1 saniyede götürebilir demektir.

Beygir Gücü Nasıl Hesaplanır?

8a57ecd1342a09bb370c30b23949362a

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir at 75 kg’lık bir ağırlığı 1 saniyede 1 metreye taşıyabiliyor. Aynı şey motorlu araçlar içinde geçerlidir. Arabalarda bu değer HP olarak gösterilir. HP değeri ne kadar yüksek ise araç o kadar yüksek hızlara çıkabilir.

Beygir gücü şu değerlere eşittir;

Beygir gücü = HP

  • 1 HP = 746 Watt
  • 1 HP = 2545 BTU (İngiliz Termal Birimi)
  • 1HP = 1 BTU, 1055 J ya da 0,252 kcal

Aracınızın Beygir Gücü Nasıl Artırılır?

Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulabilirsiniz.

Bir araçta ağırlık ne kadar az ise o kadar fazla performans elde edersiniz. Bu nedenle eğer beygir gücünü arttırmak istiyorsanız araçtan gereksiz ağırlıkları çıkarın. Sadece aracınızdan klima sistemini çıkartırsanız 20 kg’dan kurtulmuş olursunuz.

Yüksek Performanslı Egzoz Sistemi  Kullanabilirsiniz

Geniş çaplı borulara sahip serbest akışlı bir egzoz, aracınızdan karbon monoksit salınımını sağlar ve daha rahat bir hava tahliyesi sağlar. Özellikle katalizör veya dpf kaldırırsanız ciddi performans verir. Ancak bunların sökülmesi egzoz muayenesinde kalmanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda da egzos çok fazla ses çıkaracağı için denetimlerde ceza yiyebilirsiniz.

Standole Ecu ya da Yazılım Yaptırabilirsiniz

beygir gucu nedir 3 768x575 1

Araç bilgisayarınızı yeniden programlayarak daha fazla beygir gücü, tork ve daha iyi yakıt tüketimi elde edebilirsiniz. Motora bağlı olarak, bu şekilde oldukça iyi performans kazanımları görebilirsiniz.

Yüksek Akışlı Hava Filtresi Taktırabilirsiniz

Motorunuza birkaç beygir gücü eklemenin hızlı, ucuz ve kolay bir yolu, bir spor hava filtresi takarsanız, motorunuzun daha iyi nefes almasına izin vermek için az miktarda ekstra güç elde edersiniz. Açık ve kutu içi olmak üzere iki çeşidi vardır. Kutu içerisinde filtre kazanına takılır ve dışarıdan görülmez. Açık olan kiti ile birlikte satılır ve daha yüksek performans sunar. Ancak bu, TÜVTÜRK muayenesinde sorun yaşamanıza neden olabilir.

Performans Çipleri Kullanabilirsiniz

Stok yakıt enjeksiyon sistemlerinde tercih edilen standart bilgisayar çipleri, bir aracın yakıt ve hava miktarını kısıtlar. Bu kısıtlamalar aracın performansını etkiler. Bu çipi özel bir performans çipi ile değiştirmek aracınızın gücünü ve hızını büyük ölçüde arttıracaktır.

Beygir Gücü İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu