Alternatif Tıp

Beyaz Lahana Ve Faydaları

instagram takipçi hilesi

   beyaz lahana salatasi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kış sebzelerinden biri olan beyaz lahana lezzeti kadar faydaları ile bilinmektedir. Kalp sağlığınızı koruyan ve kansere karşı olan faydası ile kullanılması önerilen beyaz lahana kanser için önerilen sebzelerden biridir. Cilt ve kalp sağlığınız için özellikle beyaz lahana önerilmektedir. Beyaz lahananın birçok yönden faydası bulunmaktadır.

beyaz lahananin faydalari 1516353043 8984

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beyaz Lahana Nelere İyi Geliyor?

Turpgiller ailesine mensup bir sebze olan beyaz lahana birçok yönden fayda sağlamaktadır. Asıl kökeni Asya ve Akdeniz olan sebze ülkemizde de rahatça bulunmaktadır. Daha çok kışlık olan sebze her zaman bulunabilen bir sebze olarak Pazar ve tezgâhlar da yerini almıştır.  Lezzetinin yanı sıra tıpta da önemli bir yere sahip olan beyaz lahana oldukça yararlı bir sebze olarak bilinmektedir.

Vitamin değeri açısından K ve C vitamini içeren beyaz lahana protein ve potasyum sodyum içeriği ile zengin lif oranı yüksek olan bir sebzedir.  Kemikleri güçlendiren kalsiyum ve magnezyum da bulunan beyaz lahana sağlık için yarar sağlamakta olan vitamin değeri yüksek olan bir sebzedir.

beyaz lahananin faydalari 1516353043 8984

   

 

 

 

 

 

 

 

Beyaz Lahananın Besin Değerleri

100 gram lahanada 25 kcal kalori bulunmaktadır. Düşük kalorili olduğundan diyet için kullanılabilir.Bağışıklık sistemine oldukça faydalı olan lahana serbest radikal ve toksinlerden vücudunuzu arındırmaktadır. Bağışıklığı güçlendiren beyaz lahana enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olur.

Uzmanların özellikle kışın bolca tüketmelerini önerdiği lahana çorba, yemeği ve birçok lezzeti ile sofralarınızda yer almalıdır. Tıbbi olarak oldukça değerli bir besin olan beyaz lahana kanserden koruyucu olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir.  Kalp sağlığını ve karaciğerin korunmasını sağlayan beyaz lahana ayrıca alzehimer hastalığından korumaktadır.

Uzmanların düzenli olarak tüketmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar çorbasının kış aylarında bolca yenilmesi gerektiğini söylemektedir. Sağlık açısından bağışıklığın güçlenmesi sonucu kanseri tetikleyen bir sebze olarak oldukça fazla tüketilmesine başlanmıştır. Besin değerleri açısından şifa olarak bilinen beyaz lahana kışın havasına karşı antibiyotik görevi yaparak vücudunuzu korumakta ve vücudunuzu zararlı maddelerden korumaktadır.

Turşu olarak ta tüketilen beyaz lahana suyu ise probiyotik olarak kullanılabilen doğal bir şifa kaynağıdır. Oldukça değerli bu sebze tıpta değerli bir besin olarak yerini almıştır. Ayrıca beyaz lahana zayıflamada faydalı bir besindir. Çiğ yenildiğinde etkin olarak bağırsakları hareketlendirici etkisi vardır. Çorbasını yaparak ve içerek zararlı toksinlerinizden kurtulup fazla ödem varsa atmanızda yardımcı olur.

İster salata olarak yiyebilir isterseniz çorba olarak hazırlayabilirsiniz. Beyaz lahananın içeriğindeki beta karoten sayesinde göz sağlığına da oldukça faydası bulunmaktadır. Cilt problemi olan aknelerin giderilmesinde beyaz lahana tüketmeniz önerilmektedir.

 

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu