Kişisel Bakım

Beyaz Ayakkabı Temizliği 10 Adımda Nasıl Yapılır?

instagram takipçi hilesi

Beyaz ayakkabılar, kısa sürede kirlenir. Kirlenen ayakkabılara temizlik ve bakım yapılmadığı takdirde eski bir görünüm oluşmasına neden olur. Aslında birkaç kolay adımda beyaz ayakkabı temizliği sağlanabilir. Ancak doğru taktiklerin bilinmesi gerekir. Aksi takdirde ayakkabının görünümü olumsuz yönde etkilenir. Bu yazımızda 10 adımda beyaz ayakkabı temizliği hakkında bilgi vereceğiz.

Beyaz Ayakkabı Temizliği İlk Adım

Beyaz Ayakkabı Temizliği 10 Adımda Nasıl Yapılır?

İlk olarak ayakkabıyı düz bir zemine koyun. Masanın üzerine yerleştirerek, kolay bir şekilde temizlik işlemi yapabilirsiniz. Ayakkabının üzerini kontrol ederek, gereken temizlik malzemelerini hazırlayın. Temizlik malzemelerini evdeki ürünlerden temin edebilirsiniz. Ancak daha profesyonel bir işleme ihtiyacınız varsa ayakkabıcılardan doğru ürünleri satın almanız gerekir.

Gereken Malzemeleri Temin Edin

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 1

Ayakkabı temizliği için fırça ve yumuşak bir sünger, olmazsa olmaz iki malzemedir. Fırça, ayakkabının yüzeyini fırçalayabilecek nitelikte olmalıdır. Ancak çok sert uçlu bir fırça kullanılması, ayakkabının yüzeyinde aşınmalara neden olabilir. Eğer ayakkabı fırçanız yoksa diş fırçası da kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra temin edilmesi gereken diğer malzemeler şunlardır:

  • Beyaz ayakkabı boyası
  • Sabun
  • Deterjan
  • Bez.

 Ayakkabıyı Fırçalayarak İşe Başlayın

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 11 268x405 1

Çoğunlukla ayakkabılar toz ve çamura bulaştığında eski görünmeye başlar. Bu durumu ortadan kaldırmak için fırçalamak yeterlidir. Kuru fırçalama işlemi yaparak, ayakkabının temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Ancak çamur kuruduysa bir sprey ile nemlendirerek, fırçalayabilirsiniz.

Ayakkabının Yüzeyini Silin

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 10 407x405 1

Fırçalama işleminin ardından yumuşak bir bezle ayakkabıyı silin. Tüm lekeler çıkana kadar işlemi tekrar edin. Kısa sürede ayakkabının görünümü temiz hale gelecektir.

Bağcıkları Yıkayın

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 9 270x405 1

Ayakkabı temizliğinin önemli aşamalarından bir tanesi de bağcıklar. Ayakkabıyı ne kadar temizlerseniz temizleyin, bağcıkları kirli olduğunda istediğiniz estetik görünümü yakalayamazsınız. Bu durumda bağcıkları da temizlik rutinine dahil etmeniz gerekir. Bağcıkları elinizde ya da makinede yıkayabilirsiniz. Elde temizleme işleminde beyaz sabun oldukça başarılı sonuç verir. Eğer yıkamanıza rağmen hala temiz görünüm yoksa yenisini almanızı tavsiye ederiz.

 Gerekirse Beyaz Boya ile Boyama İşlemi Yapın

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 8

Beyaz ayakkabı temizliğinde boya işlemi de sıkça tercih edilir. Hemen hemen her yerden bulabileceğiniz beyaz ayakkabı boyası sayesinde ilk günkü görünümü yakalayabilirsiniz.

 Ayakkabının Kurumasını Bekleyin

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 7 270x405 1

Ayakkabıyı temizledikten sonra tamamen kurumasını beklemeniz gerekir. Aksi takdirde ayaklarda hastalık ve koku gibi problemlerin meydana gelmesine yol açar. Ayakkabıyı saç kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz. Ancak güneşte kesinlikle kurumaya bırakmayın. Güneşin de ayakkabının renginde açılmalara neden olduğu bilinen bir gerçektir.

Ayakkabının Formunu Koruması İçin Kalıp Kullanın

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 6 270x405 1

Ayakkabı temizliğinin yanı sıra formunu da korumak gerekir. Bu amaçla ayakkabı için hazırlanan kalıpların kullanılması tavsiye edilir. Taban yoksa gazete kağıtlarını da kullanabilirsiniz.

Ayakkabının İç Kısmını Değiştirin

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 5 304x405 1

Ayakkabının iç kısmını belirli periyotlarda değiştirmeniz gerekir. Özellikle ayakkabının hava almaması durumunda istenmeyen koku oluşumu meydana gelebilir. Oldukça kolay ve ekonomik bir şekilde iç kısmı değiştirebilirsiniz.

Kesinlikle Çamaşır Suyu Kullanmaktan Uzak Durun

beyaz ayakkabi temizligi 10 adimda nasil yapilir 4 253x405 1

Beyazları temizlerken eliniz çamaşır suyuna gidiyorsa derhal vazgeçin! Çünkü çamaşır suyu bir ayakkabıya verebileceğiniz en büyük zararlardan bir tanesidir. Her ne kadar temiz bir görünüm ortaya koysa da hem ayakkabının aşınmasına hem de birkaç gün sonra kalıcı olarak sararmasına yol açar. Bu nedenle işlem ne kadar zorlu olursa olsun kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın.

Beyaz Ayakkabı Temizliği Hakkında Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu