Yerli Kadın Ünlüler

Bergen Kimdir?

instagram takipçi hilesi

bergen 4
Tam adı: Belgin Sarılmışer / Bergen
Doğum tarihi: 15 Temmuz 1959
Ölüm tarihi: 14 Ağustos 1989, Pozantı
Doğum yeri: Mersin / Türkiye
Ailesi: Sebahat Çakır
Eşi: Halis Serbes (e. 1982–1989), Göksel Sarılmışer (e. 1977–1981)
Çocuk (ları):
Mesleği: Şarkıcı
Aktif Yılları: 1982-1989 yılları arası
youtube-chaneldeezer logo mbspotify-connect-compatibility-logo-

Hakkında

Bergen kimdir? Bergen, asıl adı Belgin Sarılmışer olan 15 Temmuz 1958 Mersin doğumlu Türk arabesk-fantezi şarkıcısıdır. Anne ve babası 7 yaşındayken boşandıktan sonra annesiyle Ankara’ya yerleşen Bergen’in çocukluğu orada geçmiştir. Yunus Emre İlkokulu’nda ilköğrenimi bitirere Ankara Devlet Konservatuarı’nda Piyano bölümüne girmiştir. Fakat maddi sıkıntılardan okulu bırakarak PTT’de çalışmaya başlamıştır.

1977’de dayısının oğlu Göksel Sarılmışer ile evlenmiştir. 4 yıl sonra boşanmıştır. Sarılmışer, oğullarını da alarak Hollanda’ya yerleşmiştir.

İlginizi çekebilir: Bergen Film Konusu ve Oyuncuları

1979 eğlenmek için arkadaşlarıyla Feyman Gece Kulübü’ne gittiğinde öylesine sahneye çıkarak performans sergilemiştir. Herkes tarafından beğenilince de orada çalışması için gelen iş teklifini kabul ederek sahne almaya devam etmiştir.

1 yıl sonra Adana‘daki Kuyubaşı Gazinosu’ndan teklif gelmesiyle oraya gider. 8 ay çalışma karşılığında kendisine araba verilir ve ancak iş bitince elinden alınan her şeyle birlikte büyük bir borca girer.

1981’de Adana’da Halis Serbes‘le tanışır ve evlenir. Ancak içerisinde bulunduğu piyasanın kötülüğünden bir senaryo kurulur ve aslında Halis Serbes’le Bergen resmiyette hiç evlenmez.

1982 yılında ilk longplayı olan “Şikâyetim Var”ı çıkartır. O yıllarda kocasından sürekli şiddet gören Bergen devamlı kaçmasına rağmen birgün İzmir’de sahne aldığı esnada sahnede kocasının azmettirdiği kişiler tarafından yüzüne kezzap atılır. Bu olay sonucunda Bergen iki gözünü de kaybeder. Vücudunda da bir çok yanık oluşan Bergen’in sonradan sol gözü görme yetisini kazansada bu durum kendisinde çok hasar bırakır. O günden sonra saçlarını sağ gözünün önüne atışı ve güneş gözlüğüyle dolaşmasıyla bu imaj kendisine takılı kalır.

1985’te İstanbul‘a gelerek “İnsan Severse” isimli longplayini çıkartır. Ancak asıl 1 yıl sonra yaptığı ‘Acıların Kadını’ ile üne kavuşmuştur.

1987 yılında “Acıların Kadını” isimli filmde başrol oynamıştır. Aynı yıl Adana’da sahne aldığı mekanda bıçaklı saldırıya uğrar ve son anda kurtulur. Bir süre sahnelerden uzak durduktan sonra 1989’da yeniden sahnelere çıkmaya başlar.

Aynı yıl “Yıllar Affetmez” isimli albümünü yapmıştır. Hemen sonrasında turnelerine devam ettiği zamanlarda 14 Ağustos 1989’da eski eşi Halis Serbes tarafından kurşunlanmış ve 30 yaşında öldürülmüştür.

Bergen’in mezarı Mersin’de bulunmaktadır. Kariyerine 100’lerce şarkı sığdıran Bergen’in parçaları yıllar boyun birçok sanatçı tarafından yeniden yorumlanmıştır. Bergen’in hayatı “Aşk Ölümden Soğuktur” isimli filmle beyazperdeye aktarılmıştır. 2020 yılında yeniden bir film hayatının film yapılması planlanan Bergen’i canlandıracak isim ise Serenay Sarıkaya olacaktı. Ancak projede yer almadı ve Bergen’i Farah Zeynep Abdullah canlandırdı. Film ise vizyona girdi. Dilerseniz filmin konusu ve oyuncuları için buraya tıklayarak, bilgi alabilirsiniz.

Bergen Hakkında Yapılan Eserler

  1. 2022- Bergen (Filmi)

Albümleri

  1. 1982 – Şikayetim Var
  2. 1983 – Kardeşiz Kader
  3. 1985 – İnsan Severse
  4. 1986 – Acıların Kadını
  5. 1987 – Onu da Yak Tanrım
  6. 1988 – Sevgimin Bedeli
  7. 1988 – İstemiyorum
  8. 1989 – Yıllar Affetmez

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu