Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Bergamot Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bergamot Yağı Nedir?

Bergamot bitkisi sedef otugillerden olarak bilinir. Ortalama 4 metre boyunda bir ağaç türü olan bergamotun asıl yeri Batı Hindistan’dır. Ülkemizde ise  özellikle Doğu Akdeniz, Adana, Mersin ve Hatay gibi şehirlerde yetiştirilir. Bergamot  bitkisinin dış görünüşü limona benzer, genelde yeşil ve sarı renklerdedir. Özellikle hoş kokusundan da ayırt edilebilir. Genelde çayı ve yağı ile anılır. Çiçekleri beyaz renkli ve küçüktür. Meyveleri ise küre veya armut biçimindedir.

bergamot yagi nedir faydalari nelerdir4

Bergamot yağı ise soğuk presleme yöntemiyle yapılır. Bergamot ağaçlarının dallarından çıkan yağıdır. Acı bir tadı olan ve yeşilimsi görünüme sahip olan bir renge sahiptir. Hoş kokusu sayesinde de parfümlerde de kullanılabilir. Hoş kokusu ve faydaları sayesinde oldukça çok yönlü bir yağdır.

Bergamot Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Hoş kokusu nedeniyle vücutta aromaterapi etkisi yaratır ve vücuttaki stresin atılmasına yardımcı olur.
 • Bergamot ayrıca stresin neden olduğu uykusuzluğu önleyebilir ve özellikle çay içerken sinirlilik ve gerginlik gibi olumsuz duygulara iyi gelir.
 • Polifenoller açısından zengin olduğu için antioksidan özellikler gösterir, vücudu toksinlerden (yani zararlı maddelerden) korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı damar tıkanıklığını ve kalp damar hastalıklarını da önleyebilir. Hepimizin bildiği gibi güçlü antioksidan özellikleri kötü kolesterole iyi gelir.
 • Özellikle çay olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olduğu düşünülebilir, bu nedenle diyetin vazgeçilmezi olarak kabul edilir.
 • Bergamot, kafein içerdiği için vücuda enerji sağlar, içeriği çok az olmasına rağmen aynı zamanda aşırı tüketimden kaçının.

bergamot yagi nedir faydalari nelerdir1

 • Yine bu işlevi sayesinde vücudu çeşitli kanserlerden koruyabildiği iyi bilinmektedir.
 • Bergamot, içerdiği faydalı maddeler nedeniyle sindirim sisteminin normal çalışmasına yardımcı olur ve hazımsızlık ve kabızlığa iyi gelir. Ancak yemek yerken çok fazla tüketirseniz ishale de neden olabilir, onu da söyleyelim.
 • Bergamot yağı banyo suyuna eklendiğinde ateş düşürücü etkiye sahiptir.
 • Antiseptik özelliğinden dolayı yağ banyolarında ve buhar banyolarında kullanıldığında ağız yaralarına ve ağız kokusuna iyi gelir.
 • Bergamot yağı aromaterapi etkisinden dolayı masaj için kullanılabilir ve antiseptik işlevi olan sabun için kullanılabilir ve ayrıca stresten kaynaklanan ağrıları hızla giderebilir.

Bergamot Yağı Nasıl Kullanılır?

bergamot yagi nedir faydalari nelerdir3

Bergamot yağının genelde yiyeceklere ve içeceklere bir damla olacak şekilde atıldığı veya sürüldüğü bilinir. Fazla tüketimden kaçınılması gerektiğini tekrar tekrar belirtmeliyiz. Bunun dışında bergamot bitkisinin, bitki çayları da bulunur. Genelde aktarlarda veya marketlerde hazır şekilde paketlenmiş bulabilirsiniz. Yine aynı şekilde çok fazla tüketilmemesi gerekiyor.

Bergamot Yağı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu