Mental Sağlık

Benlik Saygısı Nasıl Arttırılır?

instagram takipçi hilesi

Benlik Saygısı Nasıl Arttırılır? Benlik saygısı, insanın kendisine olan saygısını ifade etmektedir. Bir nevi kendinize yaptığınız öznel bir değerlendirmedir. Herkesin bildiği fakat çok az kişinin gerçekten bildiği şeylerden biridir. Doğru şekilde tedavi edebilmeniz için ne olduğunu bilmek önemlidir.

Benlik saygısı, temel olarak bir kişinin diğerlerine kıyasla kendisine ne kadar değer verdiğinin bir ölçüsüdür. Bu, birinin görünüşüne ne kadar değer verdiğinden, kariyerine genel olarak yaşamlarına ne kadar değer verdiğine kadar herhangi bir sayıda alanda olabilir.

Benlik saygınızda nerede olursanız olun, bir şeye değdiğinize inanıyorsanız, kendiniz hakkında her zaman daha yüksek bir fikre sahipsiniz. Bu, herkesten daha iyi olduğunuzu düşündüğünüz anlamına gelmez. Sadece bir tür değeri hak ettiğinizi düşündüğünüz anlamına gelir.

Benlik Saygısı Nasıl Arttırılır

İyi bir özgüvene sahip olduğunuzda, sahip olduğunuz şeylere odaklandığınız kadar sahip olmadığınız şeylere de odaklanmazsınız. Kendinize güvenmeseydiniz, örneğin hiç paranız olmadığı konusunda çok bilinçli olurdunuz. Ancak, paranızın olmadığı konusunda bilinçli iseniz, o zaman yeterince sahip olmadığınız konusundaki bilinçaltı
inancınız, sahip olduklarınızdan memnun olmayacağınız ya da yaşam tarzınızdan hoşlanmayacağınız anlamına gelir.

Mutlu olmak için bir seçim yapmalısın ve sahip olmadıklarına takılıp kalmak yerine, sahip olduklarını sevmelisin. Ancak sahip olduklarınıza odaklanmaya başladığınızda, benlik saygısı ve özgüvenin el ele gittiğini
göreceksiniz.

Benlik Saygısı Nasıl Arttırılır?

Benlik saygısı düşmüş kişilerin olumsuz düşünceler düşündüğü söylenir. Dünyayı olumsuz bir şekilde görme eğilimindedirler ve kendilerine bakışları genellikle çok olumsuzdur. Dünyayı görme biçimleri başkalarının gördükleriyle aynı olmayabilir.

Benlik saygısı düşük olan insanlar, genellikle arkadaş edinmekte ya da yakın ilişkiler geliştirmekte zorlanırlar. Ayrıca kendilerini çok yalnız hissederler ve bu da depresyona neden olabilir. İyi haber şu ki, olumsuz düşüncelerinizi olumlu düşüncelere dönüştürebilirsiniz.

İlk adım olarak, benlik saygınızı arttırmanın önemli bir parçasının, zevk aldığınız bir şeyi yapmak olduğunu fark etmektir. Kendinizi ve kendinizle birlikte gelen iyi şeyleri takdir etmede iyi olmayı öğrenmelisiniz. Çok fazla olumsuz düşünceye sahip olduğunuzu ve özsaygınızın acı çektiğini fark ederseniz, her gün birkaç dakika bu şeylere odaklanmak ve onları görmezden gelene kadar yavaş yavaş birikmelerine izin vermek iyi bir fikir olabilir.

Benlik Saygısı Nasıl Arttırılır

Benlik saygısı oluşturduğunuzda, doğru şeyler için kendinizi övdüğünüzden de emin olmalısınız. Aynaya her baktığınızda kendiniz hakkında iyi bir şey bulmalısınız. Benlik saygısı oluşturmak için, kendinizi övmek için biraz zaman harcamanız gerekir. Örneğin benlik saygınız düşükse ama aynı zamanda güzel bir gülümsemeniz varsa, o zaman bol bol gülümsemelisiniz. Bunu yaptığınızda, aslında kendinizle ilgili iyi şeylerin olduğuna inanmaya başlayacaksınız.

Benlik saygısını arttırmanın da birçok yolu vardır. Bunun en iyi yollarından biri egzersizdir. Egzersiz yaptığınızda, size mutluluk ve güven duygusu verecek endorfinleri sisteminize salgılayacaksınız. Spor salonu ya da havuz gibi halka açık bir yerde egzersiz yaparak endorfin salgılayabilirsiniz. Mümkün olduğunca sık egzersiz yapmaya çalışmalısınız.

Benlik saygısını arttırmanın bir başka harika yolu da sevdiğiniz yeni bir şey üzerinde çalışmak için zaman harcamaktır. Yazmayı seviyorsanız, bir blog başlatabilir ve tüm gün boyunca yazı girişleri yapabilirsiniz. Yapılacak bir başka iyi şey de yerel kursa katılmak. Bu, yaratıcılığınızı geliştirmenize ve her gün odaklanmanız için size yeni bir şey vermenize yardımcı olacaktır.

Bunlar özgüveninizi arttırmanın sadece birkaç yoludur. Kendinizle ilgili iyi şeylere odaklanarak ve kötü şeyleri bilincinize girer girmez salıvererek, kısa sürede benlik saygınızın çarpıcı biçimde arttığını göreceksiniz. Olumsuz düşüncelere tepki verme şeklinizi değiştirebiliyorsanız, kendiniz hakkında hissettiklerinizi de değiştirebileceksiniz. Tüm bu ve buna benzer çalışmalar kendinizi geliştirmenizi ve kendinize saygı duymanızı sağlar.

Benlik Saygısı Nasıl Arttırılır

Benlik Saygısı ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu