Yaşam

Bebeklerde Göz Kayması Nedir, Belirtileri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bebeğinizin gelişimi iyi giderken aynı anda sağlıkla ilgili çeşitli sorunlarla karşılaşmanız mümkündür. İlk başta fark edilmese de bebek doğduktan sonra ortaya çıkabilecek bir durum olabilir. Göz kaymasının birçok nedeni vardır. Bu hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek ve bir tedavi planı geliştirmek için bir göz doktoruna danışmak gerekir. Erken tespit edilmelidir.

bebeklerde goz kaymasi nedir belirtileri nelerdir7

Göz Kayması Nedir?

İnsan vücudu uzun bir süre boyunca gelişmeye devam eder. Bebeğin fiziksel gelişimi; uzama ve kilo alma şeklinde devam etse de hayati organların gelişimi de öyle. Bu organlardan biri de gözlerdir ve bebeğinizin göz sağlığı çok önemlidir. Bu, bir veya iki gözü aynı anda kaydırmak anlamına gelir. Gözlerin senkronize göz hareketleri bozulur. Gözün renkli kısmının aşağı, yukarı, sağa veya sola hareketi olarak da tanımlanır.

bebeklerde goz kaymasi nedir belirtileri nelerdir6

Bu, gözlerin uyumlu bir şekilde hareket edemediği zamandır. Halk arasında şaşılık durumu “şaşılık” olarak adlandırılır. Şaşılık durumunda kaymanın her iki gözde olması gerekmez ve bazen sadece bir gözde olabilir. Bazı durumlarda, durum kısa sürede düzelir, bazı durumlarda ise tedavi gerekir.

Göz Kayması Kimlerde Görülür?

Kaymanın sadece bebeklerde veya çocuklarda görüldüğüne inanılsa da durum böyle değildir. Bu yetişkinlerde de görülebilen bir göz problemidir. Sorunları erken tespit etmek önemlidir. Bir problem tespit edilir edilmez hemen bir göz doktoruna gidilip kontrol ettirilmelidir.

Gözle ilgili sorunlar asla ertelenmemeli veya kendi kendine geçmesi beklenmemelidir. En küçük olasılık bile kalıcı göz hasarına neden olabilir. Özellikle bebeğin doğduğu andan itibaren ara vermeden düzenli göz muayeneleri ile iyi gözlemlenmesi sağlanmalıdır.

bebeklerde goz kaymasi nedir belirtileri nelerdir5

Hayatın ilk anlarından itibaren, iki gözün görüntüleri beynin görsel merkezinde birleşerek “derinlik algısı” olarak bilinen üç boyutlu bir görsel durum oluşturur. Bebekte yaşanan bu deneyimden dolayı ilk trimesterde meydana gelen göz küresi transferi olarak görülebilir. Bu geçiş normal kabul edilir. Dördüncü aydan itibaren göz metastazları devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurunuz.

Şaşılık genellikle doğumdan 6 ay sonra ortaya çıkar. Genetik bir yatkınlık olmasına rağmen, dikkatin zamanlaması genellikle bebeğin yaşamının ilk altı ayıdır. Genetik bir yatkınlık olmasa bile göz kaymalarının zamanlaması kişiden kişiye değişir. Her yaşta uyuşukluk sorunu vardır. Çoğu zaman şaşılıkta gözler içe doğru hareket eder. Nadiren gözlerin dışa, yukarı veya aşağı kaydığı gözlemlenmiştir.

bebeklerde goz kaymasi nedir belirtileri nelerdir4

Ani Başlayan Göz Kayması

İnsanlarda ani göz değişikliklerinin nedenleri araştırılmalıdır. Nedeni bazen sadece görme problemlerinden kaynaklanır ve görmeye çalışırken göz kayması meydana gelebilir. Ancak aniden ve sorunsuz olursa mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda vardır. Ani göz hareketi, gözdeki veya kafadaki bir yumrunun ilk belirtisi olabilir, bu nedenle basit göz hareketi olarak göz ardı edilmemelidir. Genel olarak kornea, görsel eksende normalde şeffaf olmalıdır. Bebeğin lensine veya bu duruma odaklanmaya “katarakt” da denir. Kataraktın ilk belirtisi gözlerin sarkması olabilir. Bu durumda, çocuk mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

İleri Yaşlarda Başlayan Göz Kayması

Yaşlılarda da zaman zaman şaşılık görmek mümkündür. Şaşılık öyküsü olmayan kişilerde diplopi ve dengesizlik sorunları gelişir. Yüksek tansiyon veya diyabet gibi teşhis edilmemiş ve tedavi edilmemiş durumlar bir problem olarak kabul edilir. Yanal göz kayması, kafa içi kitleler ve nörolojik bozukluklardan kaynaklanır.

bebeklerde goz kaymasi nedir belirtileri nelerdir2

Bu nedenle ileri yaşlarda ani göz kaymasının nedeni detaylı olarak incelenmeli ve araştırılmalıdır. Bir yetişkinde gıda zehirlenmesi, Graves hastalığı, kabuklu deniz ürünleri zehirlenmesi, Guillain-Barre sendromu, göz ve travmatik beyin hasarı, felç ve ani görme kaybı geliştiğinde daima bir göz doktoruna danışın. Bu koşullar altında göz kayması görülebilir.

Görme Sorunu Oluşturur Mu?

Şaşılık estetik bir sorun gibi görünebilir ama aslında durum öyle değil. Kaygan göz tedavi edilmezse göz tembelliğine neden olabilir. Gözün yeterince göremediği ve görmeye zorlandığı bazı durumlarda kayma problemleri ortaya çıkar.

Bu nedenle kişinin gelişim düzeyi ne olursa olsun sadece görünümü bozan bir sorun olarak görülmemeli, mutlaka bir göz doktoruna görünerek tedaviye başlayın.

Bebeğin beyni geliştikçe gözleri aynı hizada kalmaya başlar. Bu süre 6 aya kadar uzatılabilir.

Sahte Şaşılık Nedir?

Bazen bebeğin gözlerinde planör varmış gibi görünür. Bebek doktora götürüldüğünde kayma olmadığı ortaya çıktı. Çocuklarda görme sorunlarına yol açmayan bu durumun, çocukta burun kemeri geliştikçe düzeldiği unutulmamalıdır.

bebeklerde goz kaymasi nedir belirtileri nelerdir1

Bebeklerde Şaşılık Belirtileri Nelerdir?

Bebekler konuşmayı öğrenene kadar sıkıntılarını sözlü olarak ifade edemezler. Bu nedenle yaşamın erken dönemlerinde bir hastalığı veya ihtiyacı anlamak zor olabilir. Özellikle hastalıktan haberdar olmak ve bazı belirtiler ortaya çıkarsa doktora başvurmak sağlık açısından önemlidir.

Bebeklerde Göz Kayması İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu