Alışveriş RehberiYaşam

Bebekler İçin 6 Gelişim Destekleyici Oyuncak

instagram takipçi hilesi

yenidogan 8

Bebekler ilk aylarında elleri ile oturmayı ve kavramayı henüz öğrenemediklerinden ötürü ona en çok dinleyebileceği ve bakabileceği oyuncaklar ile yardımcı olabilirsiniz. İlk zamanlarda görüşü bulanık olacak olsa da gün geçtikçe yüksek kontrastlı desenler ile beraber parlak renkler onların ilgisini cezbedecektir.

Müziği ve sesleri ise fark ederek etkisini hissedecektir. Tüm bu bilgiler ışığında sizler için derlediğimiz dünyaya gözlerini yeni açan bebekler için 6 gelişim destekleyici oyuncak listesi…

1) Müzikli Projektör

yenidogan 1

Bebeğinizi rahatlatmanın en uygun yollarından birisi müzik dinletmektir. Bebeğinizin farklı müziklere farklı tepkiler vermiş olduğunu fark edeceksiniz. Dolayısıyla yeni doğmuş bebeklerin hem gelişmesi hem de gevşemesi için odasında müzikli projektör oyuncaklarının veya dijital müzik çalarların yer alması oldukça etkili olacaktır. Müzikli projektörler duvara yansıtmış olduğu eğlenceli ışıklarla bebeğinizin ilgisini çekecektir.

2) Dönence

yenidogan 2

Yeni doğmuş bebeğiniz için oyuncaklar içinde en çok bilinenlerin başında dönence gelmektedir. Miniklerin genellikle yatay pozisyondaki yaşamlarına bir parça eğlence katmak niyetindeyseniz dönence modellerini incelemenizi öneririz. Genel itibari ile yatağın yanından monte edilme aparatlarına da sahip olabilen söz konusu dönenceler, hareketleri, müzikleri, şekilleri ve renkleri ile bebeklerinizin dikkatini çekmeyi başarabilecektir.

3) Yumuşak Bebek Aynaları

yenidogan 3

Bebeğiniz için kırılmaz nitelikteki aynalar oldukça eğlenceli bir oyuncak olacaktır. Aynadaki görüntünün kendisinin olup olmadığının ayrımında olmasalar da bebekler kendi yansımalarını büyüleyici bulacaklardır. Üç ayını doldurduktan sonra bebek ile bebek aynası ile ilişki kurmaya başlayarak yüzünün gülmesine neden olabilecektir.

4) Kumaş Kitaplar

yenidogan 4

Görünüşü kolay kontrast renkler ve kolay desenler ile dikkatleri üzerine çekecek çizimlerden meydana gelen yumuşak formdaki bebek kitapları en güzel oyuncak seçenekleri arasında yerini almaktadır. İçinde barındırmış olduğu öğretici bilgiler henüz yeni doğmuş bebekler için çok fayda göstermese de söz konuşu kumaş bebek kitapları çıkarmış olduğu fışır fışır sesler, sizin elinize ona göstermiş olduğu dokular ve renkler ile ilgisini oldukça fazla çekecektir.

5) Duyusal Oyuncaklar

yenidogan 5

Basıldığı zaman titreyen veya bir yere dokunduğunda ses çıkaran yumuşak peluş bebek oyuncakları bebeğinizi uzun süre ile oyalayabilecek oyuncak seçenekler arasında yer almaktadır. Onunla oynadığı sırada kazara çıkan sesler sayesinde elleri ile ne tür hareketler yapabildiğinin ayrımına varabilecektir.

6) Çıngıraklı Çoraplar Ve Bileklikler

yenidogan 6

Bebeğinize bir zaman sonra oyalanabilmesi için bileklik ve çıngıraklı çorap verebilirsiniz. Onun bileklerine bu çıngırakları takarak, ona çıngıraklı çoraplar giydirebilir ve kendi kendisine yeni ses çıkarmalarını, söz konusu seslerle yaşayabilecekleri eğlenceli deneyim alanları yaşamalarına olanak sağlayabilmektedir.

Bebekler İçin Gelişimi Destekleyici Oyuncaklar İle İlgili Videolar

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu