Anne ve Çocuk

Bebek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

Bebeklerin ilk altı ayda anne sütü ile beslenmesi tavsiye edilmektedir. Annenin sağlık sorunları sebebiyle düzenli ilaç kullanıyor olması, psikolojik rahatsızlıklara sahip olması, sütünün yetersiz olması veya hiç olmaması gibi durumlarda anneler bebeklerini emziremeyebilirler. Anne sütü ile yeterli beslenmesi mümkün olmayan bebekler için bebek mamaları kullanılabilmektedir. Bebek maması markaları ve çeşitliliği ile doğru mamayı bulmayı zorlaştırabilmektedir. Bebek için doğru maması bulmak için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda anlatılacaktır.

mother feed cute baby with spoon

Bebeğin yaşına uygun mu?

Bebek mamaları, bebeklerin yaş gruplarına ve bulundukları yaşın ihtiyaçlarına özel olarak üretilmektedir. Bebeğin ihtiyacı olan besin içeriğinin karşılanabilmesi ve gelişiminin desteklenebilmesi için bulunduğu yaşa veya aya uygun mamalar tercih edilmelidir. Doğumdan itibaren 3 yaşa kadar farklı yaş aralıkları için özel olarak üretilmiş bebek mamaları vardır. Her marka ve yaş grubunun ölçeklendirme ve günlük tüketim miktarı değişkenlik göstermektedir.

İçeriği bebeğinize uygun olmalı

İnek sütü ve peynir altı suyu proteinlerinden elde edilen mamalar, anne sütüne en yakın protein içerdikleri için bebekler için en iyi bebek maması seçeneği arasında gelmektedir. Anca bazı özel durumlarda farklı içerikli mamalar kullanılabilmektedir.

Bazı bebeklerin inek sütünde yer alan laktoz ve proteinlere alerjisi olabilmektedir. İnek sütündeki proteine alerjisi olan bebekler için alternatif olarak keçi sütlü ya da soya bazlı formüller kullanılabilmektedir.

Bazı bebeklerin inek, keçi ve soya ile hazırlanan mamalara da alerji göstermesi mümkündür. Bu bebekler için doktoru tarafından özel formül mamalar kullanması tavsiye edilecektir.

Prematüre ya da düşük kilolu bebeklerin hem sindirim sistemleri hem de böbrekleri iyi gelişemediğinden onlar için seçilecek mamanın sindirim ve boşaltım sistemini zorlamayacak içeriğine sahip olması önemlidir.

İçerik olarak anne sütüne yakın mı?

Anne sütü bebekler için en iyi besindir. Yaşamlarının ilk 6 ayında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek mucizevi bir besindir. Anne sütü eksikliğinde veya yokluğunda doktor kontrolüyle devam sütünden destek almak mümkündür. En iyi bebek maması, anne sütüne en yakın formülasyona sahip olan mamadır.

DHA (Dokozahekzaenoik Asit) ve ARA (Arakidonik Asit) gibi anne sütünde en çok bulunan uzun zincirli yağ asitlerinin bulunduğu formül mamaların tercih edilmesi önemlidir. Anne sütünün içeriğinin en büyük bileşeni arasında prebiyotikler yer almaktadır. Prebiyotikler, yararlı bakterilerin sayısını, aktivitelerini ve etkisini güçlendirerek bağışıklığı güçlendirirler.

Organik olmasına dikkat edin

Her anne bebeğini kendi sütüyle emzirmek ister. Bunun mümkün olmadığı koşullarda kullanılacak mamanın içeriğinin temiz olması ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olması önemlidir. Bebek mamasının içeriğinde genetiği değiştirilmiş ürünlerin bulunmaması gerekmektedir. Organik bebek mamaları, içeriklerinin temiz olmasıyla bebeklerin ihtiyacı olan besin kaynağını sağlamaktadır.

Uzman doktorunuzun yönlendirme ile aradığınız kriterlere uygun ve yukarıda saydığımız unsurlarda güvenebileceğiniz markalara https://www.farmaucuz.com/ sitesinden erişebilirsiniz. Organik mamalar kendi başlarına yeterli değildir. Sadece keçi veya inek sütü ile organik ama yetersiz beslenme yaşanmaktadır. İnek veya keçi sütü, anne sütünün ikamesini sağlamamaktadır. Bu sebeple formül mamalar tercih edilmelidir. 1 yaştan önce kullanılan takviye gıdalar arasında hayvansal sütler oldukları halleriyle değil, formül içerisindeki halleriyle tüketime uygundur.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu