Siyah Noktalar İçin Maskeler

instagram takipçi hilesi

Siyah noktalar, cildimizin altındaki yağ ile yüzdeki kir tabakasının birleşimi ile ortaya çıkan bir cilt problemidir. Ergenlikten itibaren cilt temizliğine dikkat edilmediği taktirde çok sık karşılaşılır. Bazen de hormonal sebeplerden ötürü siyah noktalarla baş etmek zorunda kalabiliriz. Böyle durumlarda imdadımıza siyah noktalar için maskeler yetişiyor.

siyah noktalar2

Siyah Noktalar Neden Çıkar?

Özellikle ergenlik döneminde vücudumuz yağ üretimini oldukça arttırır. Vücutta gereğinden fazla olan yağlar atılmaya çalışılır. Ancak yağ miktarı yoğun olduğu için vücudumuzun gözeneklerinde birikir ve bu gözenekleri tıkar. Bu durum siyah noktalara yol açar.

Siyah noktalar bir süre sonra temizlenmediği taktirde sivilceye dönüşebilmektedir. Ancak her siyah nokta mutlaka sivilce olacak diye bir kural yoktur. Lakin her sivilce öncelikle siyah nokta evresinden geçmektedir.

Siyah Noktaların Artma Sebepleri

siyah noktalar3

-Ergenlik döneminde vücudun normalden daha fazla yağ üretmesi

-Açık renkli ve hassas ciltlerin güneşe olması gerekenden daha fazla maruz kalması

-Kadınların regl dönemi öncesinde vücudunda meydana gelen hormonal değişiklikler

-Hamilelikle meydana gelen hormonal değişikler

-Bilinçsiz kozmetik ürün kullanımı

-Yüz ve cilt temizliğine dikkat etmeme, yanlış nemlendirici kullanma veya hiç kullanmama

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktalara çözüm için pek çok seçenek mevcuttur. Çoğunlukla evde doğal yöntemlerle halledilen siyah noktalar, bazen de doktor kontrolünde alınan ilaçlarla giderilir.

siyah noktalar4

Buhar Banyosu: Siyah noktalardan kurtulmak için en çok başvurulan yöntemdir. Hem kolay olması, hem de etkili olması tercih edilme sebebidir. Öncelikle bir kapta su iyice kaynatılır. Ardından baş havlu ile sarılır ve yüz kaynar suyun buharına tutulur. Kaynar suyun buharı cildimizin gözeneklerine nüfuz eder ve bu gözenekleri genişletir. Böylelikle siyah noktalar vücudumuzda dışarı atılır. Temizlemek için kesinlikle el kullanılmamalıdır. Temiz bir kulak çöpü ile cilt yüzeyindeki siyah noktalar temizlenir ve yüz ılık ve bol su ile yıkanır. Ardından cildinize uygun tonik ve kremle gerekli yüz bakımı yapılır.

Bazen buhar banyosu siyah noktalar için yeterli olmayabilmektedir. Böyle durumlarda kullanılmak üzere siyah noktalar için maskeler mevcuttur. Pek çok farklı çeşitte olan bu maskelerden birkaç tanesini sizler için derledik.

Siyah Noktalar İçin Maskeler

Yoğurt-Limon Kürü: Bir kap içerisine bir miktar yoğurt konur ve üzerine limon sıkılır. Kaşık ile iyice karıştırıldıktan sonra göz çevresi dışında yüzün tamamına sürülür. 20 dk beklenir. Sertleşen karışım bol ılık suyla iyice temizlenir.

siyah noktalar63

Elma Sirkesi: Bir kap içerisine bir miktar su konur. Üzerine biraz elma sirkesi eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile siyah noktanın bulunduğu bölgelere uygulanır. Elma sirkesi siyah noktalardan kurtulmanıza katkı sağladığı gibi, cilt gözeneklerindeki mikropları da öldürürerek yeni siyah nokta oluşumlarını önler.

Limon-Karbonat Maskesi: Limon siyah noktalar için maskeler arasında en çok kullanılan doğal ürünlerdendir. Bu maskede de bir kapta 1 yemek kaşığı karbonat veya aynı miktarda tuz ile yarım adet limonun suyu karıştırılır. Temiz olduğundan emin olduğunuz taktirde parmaklarınız ile siyah noktaların bulunduğu bölgelere uygulanır. 20 dk kadar bekledikten sonra yüz soğuk su ile yıkanır. Soğuk su cildi gerdiği için gözenekleri kapanmasını sağlayacaktır.

Bal-Limon Kürü: Bir kapta yarım limonun suyu ile 1 tatlı kaşığı bal iyice karıştırılır. Ardından ciltteki siyah noktaların bulunduğu bölgelere uygulanır. Veya yarım limonun üzerine uygun miktarda bal dökülür ve yarım limon ile yüz ovulabilir. Karışım cilde uygulandıktan sonra 20 dk kadar beklenir ve ardından soğuk su ile iyice durulanır.

siyah noktalar5

Kil-Gül Suyu-Elma Sirkesi Karışımı: 1 yemek kaşığı kil, 1 yemek kaşığı gül suyu ve 1 yemek kaşığı gül suyu bir kapta macun kıvamına gelene değin karıştırılır. Siyah noktaların bulunduğu bölgelere uygulandıktan sonra 25 dk kadar beklenir. Ciltte iyice kuruyan karışım önce ılık su ile temizlenir. Ardından gözeneklerin kapanması ve yabancı madde girişiminin önlenmesi için soğuk su ile yüz güzelce yıkanır.

Kaynak
KAYNAK 1KAYNAK 2

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu