Bebeğiniz İçin En İyi 4 Masaj Türü Nedir?

instagram takipçi hilesi

bebek masaji 2

Hemen hemen hepimiz bir noktadan sonra biriken stresten arınmak isteriz. Bebekler de bunu ister. Kaliteli bir masaj bebeğinizin kendisini çok daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Öyleyse bir bebeğe yapılabilecek en iyi masaj şekli nedir biliyor musunuz?

Canlandırıcı Bebek Masajı

bebek masaji 3

Bebeğin bacaklarına ve kollarına masaj yapmak, doğru motor gelişimini desteklemek adına oldukça önemli bir seçenektir. Spesifik ve basit bir masaj yaparak bunu yapabilirsiniz.

Masajın etkili olabilmesi için bebeğinizi bir yatağın üzerine ya da kendisini rahat hissettiğini düşündüğünüz bir yerde sırt üstü yatırın. Bacaklarındaki ve kollarındaki eklemlere ellerinizle saat yönüne doğru daireler yapın. Bu konumda annenin de kendisini rahat hissetmesi oldukça önemlidir. Anne ve bebeği rahatlatabilmek adına arka planda hafif bir müzik çalabilirsiniz.

Gaz Çıkartan Masaj

bebek masaji 1

Biberonla beslerken ya da emzirirken bebeklerin havayı içlerine çekmeleri genel olarak bilinen ve yaşanan bir durumdur. İçlerine çekmiş oldukları hava gaza dönüşerek bu gazı çıkarmakta güçlük çekebilirler. Bu durum da birtakım rahatsızlıklara yol açabilir. Öyle ki söz konusu durum onları uyutmayacak bir noktaya dahi sürükleyebilir. Bu gibi bir durumda hafif bir masaj bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bebeğinizi bir yere sırt üstü yatırarak  avuçlarınızı göbek deliğinin üzerine koyun. Ardından ellerinizi hafifçe aşağı ve yukarı yönlerde oynatın. Söz konusu masaj her seferinde yavaş yavaş gazlarını çıkarmalarına olanak sağlayacaktır.

Kolik Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Masaj

bebek masaji 8

Gaz gibi kolik adı verilen vakalar genel itibari ile bebeklerde oluşur. Bağırsak bölgesini saran kasların kasılmasına kolik denilmektedir. Söz konusu durum bebeğin bedeni tarafından üretilmektedir. Bu gibi bir durumda bebek, hissetmiş olduğu rahatsızlıktan ötürü ağlama refleksinde bulunur.

Bebeğinizi yatıştırabilmek için sırt üstü yatırarak ellerinizi karnının üzerine koyun. Ardından saat yönünde küçük hareketlerde bulunun. Bu hareketleri yaparken ellerinizin daha kolay kayması için bebek kremi ya da bebek yağından faydalanabilirsiniz.

Kabızlığı Önlemek İçin Masaj

bebek masaji 5

Kimi bebeklerde, özellikle de süt yerine mama ile beslenen bebeklerde, erken yaştan itibaren kabızlık belirtileri ile karşılaşılmaktadır. Bebeğiniz bu gibi durumlarda karşılaştığı taktirde aşağıdaki masajı kendisine uygulayarak ona yardımcı olabilmeniz mümkündür.

İlk önce bebeğinizi sırt üstü yatar vaziyette bez değiştirme masasına ya da yatağa yatırın. Ardından elinize az sıcak yağ alarak bir yandan diğerine hareket ettirerek nazik bir biçimde karnına masaj uygulayın. Masajın merkezinin, göbek deliğinden aşağıya dek, karnın alt bölümü olması önemlidir. Bu sayede iç organları özellikle de bağırsakları düzgün bir biçimde işlemeleri için çalışır hale getirmiş olacaksınız.

Bebek Masajı İle İlgili Videolar

Kaynak
milliyet.com.tr

İlgili İçerikler

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu