Alışveriş RehberiYaşam

Baton Nedir, Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Baton Nedir?

Dağcılığın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri kanıtlanmış olsa da, insanlar dağcılık yaparken vücutlarına bazı zararlı yükler yükleyebilmektedir. Vücudun ve sırt çantasının toplam ağırlığı, kişinin ayaklarına, dizlerine, kalçalarına ve beline normalden çok daha fazla baskı uygular ve bu da zamanla eklem hasarına ve bel fıtığına yol açabilir. Önemli sayıda dağcı sırt ve diz ağrısından şikayet etti.

Yürüyüş ve dağcılık sırasında trekking direklerinin kullanılması hasarlı eklemleri iyileştirmese de bu tür hastalıkların önlenmesinde önemli katkı sağlayabilir. Çeşitli çalışmalar, bir copla her adımın ağırlığının 5 ila 8 kg arasında olduğunu göstermiştir. Bu da yükü bacaklarımızdan aldığını gösteriyor.

baton nedir nasil kullanilir2

Bu, düz zeminde bir saatlik yürüyüşte yaklaşık 13 ton ve inişte 34 tonluk bir yüke eşittir. Buradaki en önemli nokta, iniş sırasında direklerin sağladığı yük dağılımıdır.

İnişler sırasında özellikle dizlerimiz, uzun vadeli hasarları iyi bilinen yıkıcı yüklere maruz kalır. Baton kullanımı eklem yaralanmalarını önlemenin yanı sıra üst ve alt bedenimize binen yükü daha dengeli dağıtmamızı sağlayarak enerjiyi daha verimli kullanmamızı sağlar, bu da ileriki yaşlarda yorgunluğa neden olabilir. Dört saat tırmanış ve üç saat iniş gerektiren bir aktivitede tek direk kullanmak toplam alt vücut kuvvetimizi yaklaşık 300 ton azaltacaktır.

baton nedir nasil kullanilir4

Baton Nasıl Kullanılır?

Bunlar baton direklerin tıbbi faydalarıdır. Batonlar ayrıca aşağıdaki durumlarda dengeyi korumamıza yardımcı olur.

  • Kaygan zeminde,
  • Karda sürüklenirken,
  • Sırtlarda, rüzgarlı ve fırtınalı havalarda,

Direk ayrıca engebeli zeminde veya havada kaymamızı ve düşmemizi engelleyerek yaralanma riskimizi de azaltır. Günümüzde dağcılar genellikle taşıma kolaylığı ve uzunluğu zemine göre ayarlanabilmesi nedeniyle teleskopik direkleri tercih etmektedir.

Baton Çeşitleri Nelerdir?

baton nedir nasil kullanilir3

Modern teleskopik direkler 2 veya 3 parçadan oluşur ve hafif olmalarına rağmen oldukça sağlamdırlar. Ellerinize fazla sürtünme yapmamak için genellikle tutulan kısım ergonomik bir tasarıma sahiptir ve yükü elden bileğe aktarmak için bilek kayışları vardır.

  • 3 parçalı bir teleskopik direk, bir çantada taşımayı kolaylaştırır, ancak iki parçalı bir direk, 3 parçalı bir direğe göre bazı belirgin avantajlara sahiptir.
  • İki parçalı teleskopik direkler daha hafiftir, daha güvenilir bir kilitleme mekanizmasına sahiptir, daha az bozulabilir parçaya sahiptir ve genellikle daha güçlüdür, bu nedenle yaralıların taşınması gibi farklı görevlerde kullanılabilirler. Direklerin bir diğer işlevi de çığ dedektörü olarak kullanılabilmesidir.

Baton İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu