Egzersiz ve FitnessMaksatSpor

Kendinizi Koruyabileceğiniz En İyi Savunma Sporları!

instagram takipçi hilesi

Kendinizi Koruyabileceğiniz En İyi Savunma Sporları! Spor, hayatımızın en önemli parçalarından biridir ve pek çok kişi tarafından ilgi ile takip edilir. Özellikle dövüş ve savunma sporları son yıllarda giderek daha fazla ilgi görmektedir. Peki hangi sporlar savunma amaçlı yapılmaktadır? Bu soru, savunma sporları hakkında merak edilen en önemli konulardan biridir. Savunma sporları, rakiplerin saldırılarını etkisiz hale getirmeyi ya da kontrol altına almayı hedefleyen spor dallarıdır.

Kendinizi Koruyabileceğiniz En İyi Savunma Sporları!

Günümüzde maalesef ki tehlike her an her yerde karşımıza çıkabilir. Özellikle kadınlar için savunma sporları daha da önemlidir. Aşağıda kendinizi koruyabileceğiniz en iyi savunma sporları ile ilgili bir liste hazırladık. Bu savunma sporlarından bir tanesinde kendinizi geliştirerek tehlikelerden korunabilirsiniz.

Kendinizi Koruyabileceğiniz En İyi Savunma Sporları!

Karate

Karate, silahsız savaş sanatları arasında en yaygın olan spor dallarından biridir. İki kişinin mücadele ettiği bu spor dalı, doğuşunu Asya kıtasına borçludur. Dünya tarihindeki en eski savunma sporlarından biridir. Japonya’da ortaya çıkan karate, günümüzde dünya genelinde popülerliğini korumaktadır. Ülkemizde de birçok kişi tarafından tercih edilen bir spor dalıdır. Karate, hem bedensel hem de zihinsel açıdan birçok fayda sağlamaktadır.

Tekvando

kendinizi koruyabileceginiz en iyi savunma sporlar 2

Tekvando, kökeni Kore olan bir savunma sporudur ve Asya kıtasından çıkmıştır. Dünya genelinde oldukça popüler olan bu spor dalı, 600’lü yıllarda ortaya çıkmıştır. Ayak ve yumruk tekniklerinin kullanıldığı tekvando, savunma sporları arasında en ünlü dallardan biridir. Türkiye’de de yaygın olarak yapılan tekvando, hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilen bir spordur.

Judo

Judo, ana vatanı Japonya olan ve savunma sporları arasında oldukça popüler olan bir spordur. Teknikleri ile 1882 yılında ortaya çıkan Judo, günümüzde dünya genelinde yaygın olarak yapılmaktadır. Kano Jigoro tarafından geliştirilmiş olan Judo, etkili savunma teknikleriyle bilinmektedir.

Aikido

Aikido, Asya kökenli bir savunma sporudur. Japonya’nın en yaygın spor dallarından biridir. Bu spor dalı, temel olarak yaşam gücünü geliştirmeyi amaçlar. Aikido eğitimi alan öğrencilere “aikidoka” denir. Aikido, hem kadınların hem de erkeklerin öğrenebileceği en etkili savunma sporlarından biridir.

Jujutsu

kendinizi koruyabileceginiz en iyi savunma sporlar 1

Jujutsu, uzak doğuda geliştirilmiş ve en eski savunma sporları arasında yer almaktadır. Japonya kökenli olan bu savunma sporu, rakibin herhangi bir saldırısına boğma ve kilitleme teknikleriyle karşılık vermek üzerine yapılmıştır. Jujutsu, ilk olarak 800’lü yıllarda ortaya çıkmış ve Asya’da en popüler savunma sporlarından biri haline gelmiştir. Jujutsu, güç gerektirmeyen savunma sporlarından biridir. Bu nedenle kadınlar ve erkekler tarafından rahatlıkla öğrenilebilir. Jujutsu’nun amacı, rakibin saldırısını etkisiz hale getirerek onu kontrol altına alabilmektir.

Boks

Boks, aslında temel olarak çok az hareketten oluşan bir spor dalıdır. Yumrukların doğru teknikleri, duruş ve bazı hareketlerin öğrenilmesiyle kolayca kullanılabilir. Direk, kroşe, aparkat gibi temel yumrukların yanı sıra, boks antrenmanlarında kalori yakma fırsatı da mevcuttur.

Kick Boks

Kick boks, boksa ek olarak tekme atmayı da içeren bir spor dalıdır. Bu sayede, rakibinize yakınlaşmadan önce etkili darbeler verebilirsiniz. Mesafe ve güç açısından yumruklarınızdan daha etkilidir. Kick boks antrenmanları, boksla neredeyse aynıdır. Kum torbası yumruklama, lapa denilen eldivenlere yumruk ve tekme atma gibi egzersizleri yaparak antrenmanlarınızı tamamlayabilirsiniz. Tekmeler sayesinde bacak kaslarınız daha hızlı gelişir ve istediğiniz ideal görünüme daha çabuk kavuşursunuz.

Wing Tsun

Wing Tsun, kadınlar için oldukça uygun bir savunma sporudur. Bu spor dalının tek amacı, rakibi etkili ve hızlı bir şekilde yere indirebilmektir. Bu nedenle, diğer savunma sanatlarında olmayan hareketler ve teknikler mevcuttur. Wing Tsun antrenmanları sırasında, en zayıf noktalara nasıl hedef alınacağından, zor durumlardan nasıl kurtulunacağına kadar birçok farklı beceri öğrenilebilir.

Kendinizi Koruyabileceğiniz En İyi Savunma Sporları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu