Yerli Kadın Ünlüler

Başak Sayan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Basak-Sayan-Foto-Galeri-22
Tam adı: Başak Sayan
Doğum tarihi: 17 Haziran 1977
Doğum yeri: Ankara, Türkiye
Ailesi: Sözer Sayan, Latife Sayan / Kardeşi: Anıl Sayan
Eşi: Murat Vardal (e. 2014)
Çocukları: Ares Vardal, Milan Vardal
Mesleği: Oyuncu, Yazar
Resmi web sitesi: Basaksayan.com.tr
Aktif Yılları:
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Başak Sayan kimdir? Başak Sayan 17 haziran 1977 günü Ankara’da Gülhane askeri hastanesinde dünyaya gelmiştir. Asker olan babası Sözer Sayan ile Almanca öğretmeni olan annesi Latife Sayan’ın ilk çocuklarıdır. Kendinden üç yaş küçük olan kardeşi Ozan’ın ardından 12 yıl sonra ikiz olan diğer kardeşleri Anıl ile Çağrı dünyaya gelmiştir.

Annesi Latife hanım 16 yaşına kadar Almanya’da büyümüş ardından Türkiye’ye dönmüştür. Hem annesi hem babası üniversite eğitimi için Ankara’ ya gelmiş, evlenerek buraya yerleşmişlerdir. Babasının asker olmasından dolayı Başak’ın çocukluğu askeri lojmanlarda geçmiş, disiplinin en hakikisinden nasibini almıştır. Babası askerliğin ardından mütahitlik yapmaya başlamış, yaklaşık on beş yıldır bu alanda çalışmaktadır. Annesi ise öğretmenliğin ardından Ankara milli eğitim müdür yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Küçük yaştan itibaren oyuncu ve yazar olma hayalleri kuran Başak, okuduğu okulların tiyatro kollarında aktif olarak çalışmış, öyküler yazarak kendini ifade etmeye çalışmış, bunun yanı sırada ilkokul ve ortaokulda basketbolla ilgilenmiştir.

1995 yılının bir mart sabahında İstanbul’a gelen Başak’ın hayatı bu tarihten itibaren değişmiştir. Üniversitede iktisat eğitimi alırken biraz para kazanabilmek için televizyonda iş bulmaya karar vermiş ve bunu o sıralar star tv’de çalışan bir tanıdığına söylemiştir. Aldığı yanıt onun hırslı kişiliğini ön plana çıkarmasına sebep olur. Gidip kendini tanıttıktan ve iş başvurusu yaptıktan bir gün sonra star tv’de çalışmaya başlar. Ardından başka kanallarda kadın ve müzik programları hazırlayıp sunmaya başlamıştır. Aynı yıllarda reklam oyunculuğu da yapmaktadır. Aynı tarihlerde bir televizyon filminde rol aldıktan sonra dönemin ses getiren dizilerinden Fırat’da oynamaya başlamıştır.

Birkaç yıllık bir aranın ardından 2000’de yapmak istediği tek işin oyunculuk olduğuna karar verdikten sonra televizyon dizilerine ağırlık vermiş ve bugüne dek çok sayıda ses getiren televizyon dizisinde rol almıştır. 2004 yılında rol aldığı Gurbet Kadını adlı diziyle daha geniş kitleler tarafından tanınmış, 2006 yılında rol aldığı Geniş Zamanlar ve Yaprak Dökümü adlı dizilerle bu ivmeyi yukarı taşımıştır.

Çocukluğundan beri öyküler yazan Başak’ın en büyük hayali sinemadır. Kendi yazdığı öyküleri beyaz perde de görmek isteyen oyuncu bu konuda çok emek harcayıp epey yol kat etmiş, önümüzdeki kış çekimlerine başlanacak bir sinema filminin öyküsünü yazmıştır. Sinemanın insanlara bir şeyler anlatması, bir mesajı olması gerektiğini düşünen Başak’ın yazdığı öykülerde hayatı sorgulayan, gerçekliğin ne olduğu üzerine insanı düşündüren öykülerdir.

2010 yılı kendisini yazı alanında da öne çıkardığı yıl olmuştur. Haziran ayında ilk kitabı olan “ Aşk ve Baştan Çıkarma Üzerine ” adlı kitabını çıkarmış, hemen ardından ise Akşam Gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır.

Uzun yıllar doğu felsefelerini inceleyip bu konu üzerinde araştırmalar yapan oyuncunun dini anlayışı da çok daha evrensel boyutlardadır.

Günlük hayatında sporun yeri çok önemli olan Başak haftanın 3-4 günü düzenli olarak spor yapmaktadır. 2004 yılından beri astroloji ve astronomi eğitimi de alan oyuncunun hermetik felsefenin özü olan ”yukarıda ne varsa aşağıda da o vardır” sözünü benimseyerek olaylara yaklaştığını söyleyebiliriz.

Meslek yaşamında en küçük ayrıntı bile çok önemlidir. Yazdığı öykülerin ya da çalıştığı senaryoların her bir sözünü istediği etkiye ulaşana kadar defalarca gözden geçirerek çalışır. Sonunda belki sadece Başak’ın anlayabildiği ama izleyenlerin hissettiği bir şey çıkar ortaya. Yalın bir gerçeklik duygusu. Demir gibi bir disiplinle çalışarak yaşayan oyuncu ve yazarla ilgili en yaygın bilinen şey, oynadığı tüm karakterleri gerçeklik duygusuyla harmanlayarak sunuyor olmasıdır.

Hayallerine giden yolda daha uzun süre kendinden ve yaptığı işlerden bahsettirecek olan Başak’ın kendi deyimiyle savaşı biteceğe benzemiyor. Halen İstanbul’da yaşamını sürdüren oyuncu gelecek yıllar yurt dışında bulunmaya hazırlanmaktadır.

Filmleri

 1. Milat – 2015
 2. Altındağlı – 2013
 3. Harem – 2012
 4. Araf Zamanı – 2011
 5. Nekrüt – 2008
 6. Geniş Zamanlar – 2007
 7. O Kadın – 2007
 8. Gizli Patron – 2006
 9. Hacı – 2006
 10. Yaprak Dökümü – 2006
 11. Şifre – 2005
 12. Naciye’yi Kim Sevmez – 2005
 13. Bir Dilim Aşk – 2004
 14. Gece Yürüyüşü – 2004
 15. Gurbet Kadını – 2003
 16. Canım Kocacığım – 2002
 17. Hırsız – 2001
 18. Derman Bey – 2001
 19. Nilgün – 1999
 20. Fırat – 1997
 21. Çılgın Bediş – 1996

Videoları

Başak Sayan – Röportaj | 24 Şubat 2013

https://www.youtube.com/watch?v=q6dn6ObBCMQ

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu