Yaşam

Barista Ne Demektir? Kimlere Barista Denilir?

instagram takipçi hilesi

barista 10

Kahve gündelik yaşamımızda çok daha etkin yer almaya başlamasıyla kendi literatürüne de daha fazla aşina olmaya başladık. Eskilerin sıkça söylediği gibi “kahvenin kırk yıllık bir hatırı var” cümlesi yavaş yavaş etkisini yitirmeye başladı, çünkü sabahları ayılabilmek, öğlenleri kahve satılan dükkanlarda yer alabilmek için içilen bir içecek veya geceleri çalışırken uyanık tutması gereken bir sıvı mahiyetine dönüşmeye başladı.

barista 7

Söz konusu tüketim şeklini de genel itibari ile zincir kahve dükkanlarında ya da kahve pişirme teknikleri ile ön plana çıkan kafelerden yapıyoruz. Bu tarz mekanların önemli aktörleri ise baristalardır. Bu yazımızda barista nedir, kimlere barista denildiğini öğreneceğiz…

Kahveyi Pişiren, Sunan Ve Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olan Kişilere Barista Denilmektedir.

barista 11

Aslına bakılırsa işini doğru ve iyi yapabilen herkes bir barista, kahve uzmanıdır. Kahve makinelerine hükmedebildiği gibi kahvenin özü olan kahve çekirdeğinden de anlar. Gün içinde sürekli kullandığı kahve makinelerinin bakımını yapabildiği gibi hazırlamış olduğu kahveleri de görsel bir şölene dönüştürebilir.

İtalyanca’da Barista, Barmen Anlamına Gelmektedir.

barista 8

Kahve kültürü açısından oldukça varsıl bir ülke olan İtalya’da kadın baristalara bariste, erkek baristalara ise baristi denmektedir. Kahve kültürünün günden güne yayılması sonucunda söz konusu sözcük ülkemizde de kabul görerek baristalar kahve dükkanlarının aranılan elemanları haline gelmişlerdir.

Benim Kahvemin Deseni Nerede? Dediğinizi Duyar Gibiyiz.

barista 2

Genel itibari ile baristalardan en büyük beklenti sipariş verilen latteye değişik figürler yapabilmesi. Buna da Latte Art denilmektedir ve biraz da ürünün pazarlama kısmını ortaya koymaktadır. Süt köpüğü sayesinde kahvenin üzerinde ortaya koyulan desenler baristalar yeteneklerini konuşturmaktadırlar. Latte Art’ı illa ki yapmak mecbur olmasa da bizi buna alıştırdıkları için sürekli bir beklenti içindeyiz.

Barista Olmak İsteyenlerin Sayısı Günden Güne Artıyor.

barista 6

Tezgahın arkasına kahve makinelerinin gölgesinde telaşlı bir şekilde hareket etseler de malzemeleri, havalı makineleri kullanmak işin mutfağında olabilmek birçok kişi için ilgi çekici görünmekte. Özellikle öğrenciyseniz ve yarı zamanlı bir iş arıyorsanız bu işi yapanların sayısı azımsanmayacak düzeyde. İşi öğrenmenin en pratik yolu tam olarak mutfakta olabilmek. İyi bir barista olmanın yolu bir başka baristanın yanında yetişmekle olacağı muhtemel.

Siz Mutfakta Yeterince Piştiyseniz Sıra Kahvelerde!

barista 1

En iyi baristaların ellerinden çıkan kahveler Dünya Barista Şampiyonası’nda yarışmaktadırlar. Birincisi 2000 yılında  Norveç’te düzenlenen bu şampiyona, her yıl farklı bir ülkede düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Şampiyona bünyesinde yarışmalarda baristaların 15 dakika içinde 12 farklı kahve yapmaları istenmektedir.

Kahve Üstadını Terlettik – Federal Coffee Sam Çeviköz – Topağacı

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu