Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

1-Atm kartımı yuttu ne yapmalıyım?

Panik yapmayın kartınız süresi dolduğundan, güvenlikle ilgili bir problem olduğundan ve ya atm de ki teknik bir arıza sebebiyle el konulmuş olabilir. Müşteri hizmetlerini arayın ve kartı bloke ettirip yenisini isteyin.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

2-Atm paramı yuttu ne yapmalıyım?

Sakin kalın makinanın paranızı geri iade etmediğinden bir süre bekleyerek emin olun ve müşteri hizmetlerini arayın işlem yaptığınız atm nin yerini bildirin ve ya onların sistemden bakmasını bekleyin. Her makinanın çöplük adı verilen bir bölmesi var paranız sıkışma ve ya arıza durumlarında oraya atılıyor ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra hesabınıza iade ediliyor.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

3-Kredi kartlarım kayboldu ne yapmalıyım?

Cüzdanımızı kartlarımızı bir yerde unutmayan düşürmeyen yoktur aramızda. Öncelikle ev içinde ve ya işyerinde kaybettiyseniz kartlarınızı bankanızı arayarak geçici olarak provizyona kapattırabilirsiniz. Bu işlemi yaparsanız kartınızı bulduğunuzda tekrar açtırıp kullanabilirsiniz. Fakat çalındığını düşünüyorsanız kartınızı kapattırıp yeni kartınız gelene kadar beklemeniz gerek.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

4-Yanlış hesaba para yolladım geri alabilir miyim?

Eğer aynı banka arasında havale işlemi yapıyorsanız zaten alıcının ismi ve soyismi ekranda çıkıyor buna rağmen yanlış yollandıysa karşı tarafla irtibata geçip parayı istemekten başka çareniz yok gibi, eğer bankanızdan başka bir bankaya eft işlemi yaptıysanız o da çok mümkün değil alıcı isim soyismi ile iban numarası uyuşmadığında sistem havuzdan paranızı geri iade ediyor bu durumda endişelenmenize gerek yok.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

5-Bir arkadaşım kimlik bilgilerimi aldı adıma kredi çekebilir mi?

Sizin imzanız onayınız olmadan hiç bir bankada kredi işlemi devam ettirilemez. Eğer böyle bir şüpheniz varsa içinizi rahat tutun teşebbüsünde bile tck’da yeri var dolandırıcılık suçundan hem bankacı hem teşebbüs eden kanun önünde cezasını çeker.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

6-Bankadan başvuru yapmadan kart geldi?

Bu konular artık rivayet olarak yerini aldı. Hiç bir banka bddk’nın düzenlemesi gereği imzanız, sesli onayınız ve ya kısa mesajınız olmadan adınıza tanımlanmış bir başvuru yapıp kart gönderemez.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

7-Bankalar bana neden kredi kartı vermiyor?

Bankaların ortak platformu kkb yani kredi kayıt bürosu her vatandaşın banka puanını ayrı ayrı, çalıştığı bankalardan veri çekerek oluşturuyor. Her hangi bir banka da kaydınız puan oluşturacak bir ürününüz yoksa adınıza kredi kartı çıkarmanız biraz zor. Tam tersi kartlarınız ve ya kredileriniz var ve düzensiz ödemeleriniz mevcutsa banka yine kredi kartı başvurunuzu olumsuz değerlendirebilir.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

8-Banka bana neden kredi vermiyor? 

Bir önce ki soru ile aslında aynı mantık tamamen kkb puanınız, ve işyerinde çalışma sürenize bağlı bazı bankalar 3 ay bazılar 6 ay sigorta süresi istiyor. Bir de limit denilen bir olay var eğer başka kredi ödemeleriniz kredi kartı borcunuz varsa riske bağlı olarak krediniz onaylanmıyor olabilir.

 Bankacıdan Hesap Kurtaran 10 Bilgi !

9-Banka puanımı nasıl öğrenirim? 

Kredi kayıt bürosunun ortak çalıştığı sistemin adı findex bu şirketin sitesine bireysel kayıt yaptırarak banka puanınızı öğrenebilirsiniz.
www.findex.com.tr

10-Bankayı nereye şikayet edebilirim?

Bankacılık ile ilgili tüm işlemlerin öneri ve şikayetlerini bddk ya yani bankacılık düzenleme denetleme kurumuna aşağıdaki linkten iletebilirsiniz.
www.bddk.gov.tr


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu