Yemek Tarifleri

Balığın Yanına Ne Gider?

instagram takipçi hilesi

Yapması ve yemesi oldukça lezzetli, keyifli olan balığın yanına ne gider? Sofralarda, kış aylarında vazgeçilmez haline gelen balığın yanında tamamlayıcı lezzetler de aranmaktadır. Kimi zaman çorba, salata ile tamamlanırken kimi zaman balıktan sonra yapılacak olan bir tatlı bile lezzeti tamamlar.

baligin yaninda ne gider2

Mercimek Çorbası

Çorbalar içerisinde balığın yanına en iyi giden çorba mercimek çorbasıdır. Bunun dışında ki çorbalarda ne kadar lezzetli olsa da balık ile uyumu yakalayan mercimek çorbasıdır diyebiliriz. Mercimek çorbasının içerisine koyulan patates, soğan, havuç veya sebzeleri eklemeden sadece kırmızı mercimek ile yapıldığında da oldukça lezzetli olacaktır. Yapımı kolay, lezzeti güzel olan mercimek çorbasının tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

baligin yaninda ne gider3

Mısır Ekmeği

Karadenizli olanların çok sık yediği mısır ekmeği tam bir mezgit ekmeği diyebiliriz. Ne kadar yoğurt ile karıştırdığınızda güzel olsa da mezgit, hamsi gibi küçük balıkların yanında da harika tat veriyor. Mısır ekmeği tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

baligin yaninda ne gider4

Şakşuka

Patlıcan sevenlerin mezesi olan şakşuka, genelde balık sofralarında eksik olmaz. Akdeniz’de sıklıkla tüketilen şakşuka, balık sofralarının vazgeçilmezidir. Soğan, biber, sarımsak ve patlıcan 4’lüsünün sunduğu lezzet oldukça güzeldir. Şakşuka tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

baligin yaninda ne gider1

Patlıcan Salatası

Şakşukadan sonra patlıcan salatası da balık sofralarının vazgeçilmezidir. Patlıcanın balık sofralarında ki tadı genelde başkadır. Közlenmiş patlıcan ile yapılan bu salatanın tadı da enfestir. Balığın yanında yoğurt,süt, peynir tüketilmez diyenlere aldanmayın. Taze balığın yanında, yoğurtlu sarımsaklı patlıcan salatası vazgeçilmeziniz olacaktır. Patlıcan salatası tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

baligin yaninda ne gider5

Fava

Balık sofralarının lezzetli mezelerinden bir tanesidir. Bakladan yapılan fava, sindirimi kolaylaştırır. Aynı zamanda balığın yanında oldukça iyi gider. Fava tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

baligin yaninda ne gider6

Humus

Nohut ile tahinin birleştiği bu lezzet, balık sofralarından eksik olmaz. Malzeme ve yapılış açısından oldukça kolay olan humus tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

baligin yaninda ne gider7

İrmik Helvası ve Un Helvası

Genelde un helvası tercih edilse de balıktan sonra tatlı olarak giden en iyiler arasındadırlar. İrmik helvası da, un helvası da balık sonrası tatlılarda genelde vazgeçilmezlerdir. İkisinin de tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 25-30 dakika içerisinde hazır olan tatlılar arasında yer alırlar.

baligin yaninda ne gider8

Karides Tava veya Güveçte Karides

Genelde balık ürünleri farklı cinsleriyle aynı masada olduğunda birbirlerine farklı lezzetler verirler. Herhangi bir balık ile birlikte kaşarlı karides, güveçte karides, karides tava veya sadece karides yiyebilirsiniz. Balığın yanına iyi gidecek olan bu lezzet, deniz ürünlerinin bir arada kullanıldığı sofraların olabileceğinin kanıtıdır. Güveçte karides tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Balığın Yanına Ne Gider İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=oJZP57KFYQQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu