Yaşam

Bal Porsuğu’nun Gamsız Tavırlarıyla Görenleri Şaşkına Çeviren 11 İlginç Hali

instagram takipçi hilesi

Bal porsuğu,bilimsel adı ile “mellivora capensis” olarak adlandırılan, kendisini savunma şkli ile görenleri hayrete düşüren bir hayvan cinsidir. National Geographic belgesellerinde sıkça görebileceğiniz, izlediğinizde de karakter yapısından çokça etkilenebileceğinizden hiç şüphemiz yoktur. Bal porsuğu hakkında çok daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

1) Bal Porsuğu Sansargiller Ailesinden Gelir

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=PQQEdP6-W3c

Sansargiller ailesinin en yırtıcı üyesi olmakla beraber zorlu yaşam koşullarına dayanıklılıkları, inatçılıkları ve cesaretleri ile ün salmış bir hayvandır.

2) Dünyanın En ehlikeli Ve Yırtıcı Hayvanlarından Biri Olarak Bilinir

https://www.youtube.com/watch?v=iY5R-H9ND3M

Adının bal porsuğu olması nedeniyle tehlikeli bir hayvan olabileceğini akla getirmese de öyle olduğunu ortaya koyan görüntülerden birini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz. Vahşi bir aslanın ağzındayken dahi savaşını esirgemiyor. Zehirli ya da vahşi olan hiçbir hayvandan korkmuyor.

3) İsmini Elbette Ki Bala Olan Tutkusundan Alır

porsuk 9

Adını aldığı bal yemeyi çok sevmekle birlikte buna ulaşmak için aşamayacağı hiçbir engel yoktur. İstediğini ele edebilmek konusunda çok hırslı bir hayvandır. Zehirli arıların kovanlarına saldırı gerçekleştirirken hiç düşünmez çünkü güvencesi kalın derisidir. Derisinin kalınlığı nedeniyle arılar kendisini soksa da bundan etkilenmez.

4) Etçil Bir Hayvandır

Afrika’da yaşayan en etçil, etobur hayvanlardan birisidir. Av listesinde, akrepler, fareler, kobra yılanları ve kuşlar yer almaktadır.  Kendilerinden küçük olabilen her şeyi kolay bir şekilde avlar ve dakikalar içinde midelerine indirebilirler. Yetişkin bir bal porsuğu günde yaklaşık bir kilo kadar yiyecek tüketmektedir. Ortalama kiloları ise dişilerde 6, erkeklerde ise 10’dur.

5) Yalnız Takılmayı Tercih Eder

porsuk 3

Bal porsuğu karşı cins ile yalnızca çiftleşeceği zaman iletişim kurar. Çiftleşmenin ardından umursamaz ve yalnız bir şekilde takılmayı sürdürürler.

6) Derisi Ve Tüyleri Oldukça Kalındır

porsuk 1

Zehirli bir yılanın saldırısından baygınlık numarası ile kurtulabilmektedir… Avlanırken ve av olduğunda en büyük savunma mekanizması derisi ile tüylerinin esnek ve kalın olmasıdır.

7) Kükremesi Çok Kuvvetlidir

porsuk 6

Hayvanlar aleminin en sinirli üyesi olarak bilinen bal porsuğu küçük boyutta olsa da güçlü bir kükremesi ve kuvvetli bir sesi vardır.

8) Cesaretiyle Ün Salmış Bir Hayvandır

porsuk 8

Cesur ve saldırgan bir hayvan olarak bilinen bal porsuğu kendisinden daha vahşi ve büyük olan hayvanlarla çekinmeden kavga edebilir. Zebra, leopar ve aslan gibi kuvvetli hayvanlara kafa tutacak cesareti her daim bünyelerinde barındırırlar. Bir metre boyundaki timsahı dahi rahatlıkla midelerine götürebilirler.

9) Yetişme Ortamı Ormanlar, Nehir Kıyıları Ve Çayırlardır

porsuk 2

Bal porsuğu tropik iklimlerde; çöller, kayalık tepeler, kurak bozkırlar, çayırlar, nehir kıyıları, açık ormanları, diken ormanları ve yeşil ormanlar da dahil olmak üzere birçok farklı ortamda yaşayabilmektedir.

10) 2004 Yılında”Dünyanın En Korkusuz Hayvanı”  Ünvanı İle Adını Guinnes Rekorlar Kitabına Yazdırdı

porsuk 7

Diğer hayvanlar ile ortaya koyduğu mücadeleleri ile meşhur olan bal porsuğu hayvanlar aleminin en “dokunma yanarsın” hayvanlarından birisi olarak bilinir ve 2004 yılında Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırması ile bu tehlikeli hali tescillenmiştir.

11) Dişi Bal Porsuğu Yalnızca Bir Yavru Doğurabilir

porsuk 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu