Beslenme ve Diyet

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler!

instagram takipçi hilesi

bagişiklik sistemini guclendiren yiyecekler

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu hastalık ve enfeksiyonlara karşı koruyan bir sistemdir. Eğer güçlü bir bağışıklık sistemimiz varsa kendimizi daha iyi hisseder ve aynı zamanda daha enerjik ve iyi görünürüz.  Enfeksiyon, çevresel faktörler ve hatta kansere karşı koruyan bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak sağlığımız açısından önem taşır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en iyi yolu sağlıklı beslenmektir. Bunun için tüketmemiz gereken belli başlı besinleri sizler için araştırdık. İşte bağışıklık sistemimizi güçlendiren yiyecekler.

1-SARIMSAK

sarimsak bagirsak koruyucudur

Sarımsak, antibakteriyel özelliğe sahip virüs karşıtı bir yiyecektir. Selenyum açısından zengindir ve sağlığımız için gerekli sülfür de vardır. Mide ve bağırsak sağlığımızı güçlendiren ve koruyan sarımsağı, her yemeğin içine bir diş atarak tüketebilirsiniz.

2-BROKOLİ, LAHANA, KARNABAHAR

brokoli lahana ve karnabahar kansere karsi koruyudur

Brokoli, lahana ve karnabahar gibi sebzeler, zengin bir beta karoten kaynağıdır. Vücudumuzu serbest radikallerin vereceği zararlara karşı korurlar. İçeriğinde C vitamini ve kalsiyum da vardır. Brokoliyi kanser önleyici etkisi olan domatesle birlikte pişirilip tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Karnabahar, içinde bulunan indol, bioflavonaid ve diğer maddeler isayesinde anrikansorejen özelliktedir. Ayrıca lahananın da düzenli tüketilmesinin kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini azalttığı araştırmalarla tespit edilmiştir. Brüksel lahanasının, kişinin ihtiyacı olan günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılama gibi muhteşem bir özelliği vardır.

3-ISPANAK VE YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

ispanak ve yesil sebzeler bagsiklik sistemini guclendirir

Ispanak ve yeşil yapraklı sebzeler, hem betakaroten içerirler hem de A ve C vitaminleri il kalsiyum kaynağıdırlar. 35 yaş üstü kişilerin yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeleri önemlidir çünkü bu sebzelerdeki folik ait ilerleyen yaşlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riskini %50 azaltıyor.

4-HAVUÇ, BALKABAĞI, KABAK

havuc balkabagi ve kabak kansere karsi koruyucudur

Bu gruptaki sebzeler, zengin birer A vitamini kaynağıdırlar. Kansere karşı koruyucu etkiye sahiptirler. Bu grupta sayabileceğimiz tatlı patatesi de tatlısını yaparak sofralarımıza dahil edebiliriz.

5-ÜZÜM, KİVİ, YABANMERSİNİ VE PORTAKAL

uzun kivi yabanmersini portakal gibi meyveler c vitamini kaynagidir

Bu saydığımız meyveler C vitamini deposu olan ve bu yüzden bolca tüketilmesi gereken meyvelerdir. Özellikle portakalı tüketirken kabuğunu mümkün olduğunca ince soymalı ve beyaz kısmıyla birlikte tüketmelisiniz.

6-KÜLTÜR MANTARI

kultur mantari beyaz kan hucresi yapimini arttirir 1

Kültür mantarı, bağışıklık sistemimizin bir parçası olan beyaz kan hücresi yapımını artırarak kişilerin hastalıklara karşı direncini de artırır. İçerdiği protein değerleriyle etin yerini tutma özelliği de vardır. Fakat zehirli türleri de olduğu için kültür mantarını tüketmek daha mantıklıdır.

7-ZENCEFİL VE ZERDEÇAL

zencefil ve zerdecal enfeksiyonlara karsi savasir

Zencefil ve zerdeçal ikilisi vücudumuzu enfeksiyonlara karşı korumak için savaşır. Zencefil aynı zamanda kanserle savaşma özelliği olduğu için hem çay olarak hem de yemek ve tatlılarınıza ekleyerek tüketmeniz önemlidir.

Zerdeçal ise hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de detoks özelliği vardır. Yapılan araştırmar cilt, kolon ve meme kanseri için koruyucu olduğu yönünde sonuçlar öngördüğü için yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

8-KARA TURP

kara turp antibakteriyel ozelliktedir

Kara turp, antibakteriyel özellikteki yağları içerir ve enfeksiyonlara karşı etkilidir. Aynı zamanda iştah açıcı, idrar söktürücü, karaciğer güçlendirici ve safra söktürücü özelliklere sahiptir. Kara turpun suyunu içebilir ya da salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler! ile ilgili videolar

Kaynak
pudra.com

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu