Hastalıklar

Bağırsak Paraziti Tenya Nasıl Oluşur?Kurtulmanın Yolları

instagram takipçi hilesi

Bağırsak Paraziti Tenyanın nasıl oluştuğuna dair ,Konuyu daha iyi anlatabilmek ve anlaşılır olabilmesi için bölümler halinde anlatmaya çalışacağım. Ayrıca bu konuyla ilgili de liste ve video ekleyerek sizlere bu konuyla ilgili derinlemesine ve basit anlaşılır olmasına dikkat edeceğim.

bagirsak parazitleri olusumu ve kurtulmanin yollari

Bağırsak Paraziti Tenya Nasıl Oluşur?

Gün içinde bazı zamanlar,bağırsak hareketlerinin doğal nedenlerle olduğunu düşünür ve nedenini bilmeden birden  bire ağrılarını yaşarız. Tam bu anda yaşadığımız karın ağrılarında,yaşanan tenyalardan habersiz oluruz. Tenya adı verilen bu parazitlerin tedavi edilemediği sürece ağrıları çekeriz ve midenin her tarafına yayılır.

Zamanla aynı türden ağrılar daha sık olamaya başlar.Bir çoğu ağrılar yüzünden gittiğimiz ve kısmen rahatladığımız tuvalette bir kısmı dışkıyla birlikte atılır. Ancak bu bir kısmıdır. Neredeyse yarısı midede hala durmaktadır. Bu da bu ağrıları çeken insanların sağlıksız bir yaşam sürmesine neden olur. Midenin daha rahat ve sağlıklı yaşamak için bu parazitlerden tamamen kurtulmamızı bilmek gerekir. 

Konunun daha iyi anlaşılır olabilmesi için Detaylı bir şekilde açıklamak istiyorum. Her gün yemek yediğimiz sırada yediğimiz şeylerin neredeyse yarısının çiğ olduğunu anlamadan yeriz. İşte bu anlamda yediğimiz çiğ meyve,sebze gibi şeylerin de sıkıntısını,içimizde parazitler oluştuğu zaman ve ağrıları çektiğimiz zaman anlarız.

Saatlerce çekilen karın ağrıları ve gece yatarken ağızdan akan ve yutkunmaya çalıştığımız salyaların sebebi bu vücudumuzda oluşan parazitlerdir. Ağrılar,Salyalar ve dahası …Gördüğünüz gibi bu parazitler bizim vücudumuzda durduğu sürece bize sağlıksız bir yaşam sürdürmeye zorlar.

bagirsak-paraziti-kurdu-solucani

Uzmanlara göre özellikle gelişim çağındaki bir çocuk da bu gibi parazitlerin olması sürekli zayıf olmalarına neden olmakta. Bu yaştaki çocuklarda bu parazitler göründüğünde; ne yemek isterse istesin ,yedikleri ona yaramayacaktır.Çünkü yediği besinleri kurtlar yani parazitler tüketecektir.İşte bu yüzden sağlıklı yaşamak bir yana gelişim çağındaki çocukların gelişimi açısından,bir hekime görünmek ve parazitlerin neden kaynaklandığını öğrenmek gerekir.

İçtiğimiz suların kirli olması ve yediğimiz yemeklerin tam pişmeden yenmesi gibi durumlar tam anlamıyla bu gibi parazitlerin oluşumuna sebep olmaktadır. Bu solucanlar mide içinde farklı bir şekilde gelişim göstermektedir. Bu solucanlar,yuvarlak silindir şeklinde olan solucanlar segmentsiz ip şeklini de benzetilirler. Uzadıkça uzayabilirler.

Bu mide bağırsaklarına karışarak sizlere ağrılar (karın ağrıları diye nitelendirilir) ve hatta ishale neden olur.

İlaç tedavisi ile bu solucanlardan kurtulabilmek mümkün olmakla beraber en yakın zamanda başlanması gerekmektedir. Sonrasında ise temiz su içerek ve sağlıklı sebze ve meyvelerin tüketimiyle bu daha dikkat ederek yaşamınıza devam edebilirsiniz. Asıl önemlisi ise yani bu solucanlara engelleyebilmek için en önemli unsur çiğ yiyecekleri daha az tüketmeniz olacaktır.

bagirsak-paraziti-kurdu-solucani-maksatbilgi

Özellikle gelişim çağında olan çocukların bu konuya dikkat ederek sağlıklı yaşam için tükettikleri yiyeceklere dikkat etmesi gereklidir.

Dilerseniz sizler için oluşturduğumuz aşağıdaki listeye de dikkat ederek bu parazitlerden kurtulmak mümkün.Hatta listemizin en altında da sizler için video da sunulmuştur.

Bağırsak Parazitlerinden Kurtulmanın Yolları /Bağırsak Solucanlarından Kurtulmanın Yolları

 • Günlük yaşantımızda Sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekir.
 • İçtiğimiz sulara dikkat ederek içmeliyiz. İçtiğimiz suların özellikle temiz ve arıtılmış olmalarına dikkat etmemiz gerekir.En önemlisi ise kesinlikle çeşme suyu içmemeliyiz.
 • Öğünlerimizde tükettiğimiz yemeklerde; çiğ et yememeliyiz. Bu türler ise sucuk, sosis, salam ve benzeri gibi olanlarıdır.
 • Yağda pişirerek tüketilen yumurtanın iyi pişmesine özen göstermeli ve özellikle haşlanmış yumurtanın daha ideal ve sağlıklı olduğunu uzmanlar diretmektedir.
 • Haşlanmış patates yenmelidir.
 • Patates,Ispanağı,Pirinç çiğ yenmemelidir. (asıl parazitiyi hızlandıran sebzelerdir. Bunların bol tüketmemelisiniz)
 • Temiz ve arıtılmış bol bol su tüketmelisiniz.Melisa, adaçayı, papatya çayı, kayısı çayı sağlıklı bitki çaylarından içmelisiniz.
 • Fazla çikolata ve yağ içeren besinler tüketmemelisiniz. 
 • Bu listedekiler bir yana Parazit ve tenyalardan kesin olarak ilaç tedavisiyle kurtulmaktadır.
 •  Bağırsak Parazitlerinden kurtulur kurtulmaz daha dikkatli olmak gerektirir. El hijyeni ve vücut temizliğinize dikkat etmelisiniz.
 • Hatta günlük giydiğiniz iç çamaşırları bile değiştirip temiz giymelisiniz.
 • Unutmayın! Sağlık Bakımlı ve Dikkatli yaşamak ile başlar.

Bu gibi parazit durumlarını fark ettiğiniz veya şüphelendiğiniz durumda size en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 

Bağırsak Paraziti Hakkında Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=YQwiC6dw4z4

https://www.youtube.com/watch?v=_sCgrbvljuk

Sağlıklı Günler dileğiyle!

Kaynak
Bilgiustam

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu