Beslenme ve Diyet

Bağırsak Çalıştıran Besinler!

instagram takipçi hilesi

bağırsak çalıştıran besinler

Kabızlık pek çoğumuzun karşılaştığı sorunlardan biridir. Öyle ki kimilerinin kabusu haline gelmiştir. Dönemsel olarak ya da metabolizmamızın yavaş olmasından dolayı sürekli olarak yaşanabilir. Bu sorunu bağırsak çalıştırıcı besinler tüketerek çözmeniz mümkündür.

Bağırsak Çalıştıran Besinler

  • Pancar

pancar bağırsak çalıştıran en iyi besindir 2

Pancar bağırsakları çalıştıran besinler arasında ilk sırada gelir. Bol miktarda lif ve posa içerdiği için kabızlık sorununu açmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekerini dengede tutar, karaciğeri temizler ve kilo vermeye de yardımcı olur.

Pancarı haşlayarak yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Aynı zamanda suyunu da içerseniz kilo da verebilirsiniz.

  • Kefir

kefir bağırsak çalıştırıcır

Kefir probiyotik bakteriler içerdiği için bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca tok tutan besinlerin arasında olduğu için kilo vermeyi de destekler. Yağ yakımını hızlandırır. Kefiri hem evinizde kendiniz yapabilir hem de dışarıdan satın alabilirsiniz. Ara öğünlerinizde ya da geceleri tüketebilirsiniz.

  • Kuru Fasulye, Mercimek, Börülce

bakliyatlar metabolizma hızlandırı

Bakliyatların içinde bağırsaklar için faydalı lifler vardır. Bu sayede bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlar ve kabızlıkta etkilidir. Bakliyatların gaz yapmasını önlemek için ise haşlarken bir çay kaşığı kimyon atabilirsiniz.

  • Su

kabızlıktan korunmak için bol su için 2

Bağırsaklarınızın çalışmasının en önemli koşulu da gün içinde bol miktarda su tüketmektir. Midenizdeki besinlerin yumuşaması için her gün en az 12 bardak su içmelisiniz. Bu sayede metabolizmanız hızlanır, hem kabızlıktan kurtulup hem de kilo verebilirsiniz.

Eğer sade suyla aranız yoksa içine limon, nane yaprağı, çubuk tarçın vb. ürünler katarak detoks suları hazırlayabilirsiniz. Bu sular aynı zamanda kilo verme sürecinizi de destekleyecektir.

  • Maden Suyu

maden suyu kabızlık için faydalıdır

Bağırsaklarınızı çalıştıran bir diğer içecek ise maden suyudur. İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde metabolizmanız hızlanır ve kilo vermeniz kolaylaşır. Sade maden suyu içerseniz kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Maden suyunun şeker ilavesiz olmasına da dikkat etmelisiniz.

Bağırsaklarınızın Çalışması İçin Öneriler

Yediklerinizin dışında bağırsaklarınızın daha hızlı çalışması için uygulayacağınız birkaç basit yöntemle de kabızlıkla baş edebilirsiniz.

  • Her öğünden 10 dakika sonra 15 boyunca yürüyüş yapabilir ya da evde zıplayabilirsiniz.
  • Öğünlerinize kıvırcık marul, roka, maydanoz, dereotu gibi yeşillikler ekleyebilirsiniz.
  • Beyaz şeker veya beyaz un bağırsak sağlığınız için zararlı olmasından dolayı bu besinleri daha az tüketmeye özen gösterin.
  • İçindeki probiyotik bakteriler sebebiyle yoğurt tüketerek bağırsaklarınızı hızlandırabilirsiniz.

Bahsettiğimiz bu besinler ve önerileri düzenli olarak yapmanızda fayda vardır. Eğer birkaç gün tüketip ya da uygulayıp bırakırsanız beklediğiniz faydayı göremeyebilirsiniz. Kabızlık önem verilmesi gereken bir konudur. Özellikle diyet döneminde iseniz bağırsaklarınızın çalışması ekstra önemlidir.

Kaynak
yuksektopuklar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu