Kişisel Bakım

Badem Yağının Saça Faydaları

instagram takipçi hilesi

Doğa büyük bir eczanedir. Bu eczanede yer alan ürünler, binlerce yıldır güzelleşmek uğruna kullanılır. Doğanın eşsiz mucizeye sahip ürünlerinden bir tanesi de badem yağıdır. Badem yağının saça etkileri hem kadın hem de erkeklerin vazgeçmeden kullanılmasına yol açar. Ayrıca, sadece saçlar üzerinde değil kirpik ve kaşlar üzerinde de badem yağının mucizeleri saymakla bitmez. İşte badem yağının saça faydaları ve kullanım şekli:

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Badem yağının saça faydaları

  • Badem yağının saçlar üzerindeki en önemli etkisi uzama etkisini hızlandırmasıdır. Badem yağı içinde yer alan asitler sayesinde saç köklerini uyarır. Bu sayede saç kökleri normale kıyasla daha hızla uzar.
  • Saç dökülmesi yaşıyorsanız badem yağını uygulayarak, dökülme sorununun önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda saçınızda kelleşme yaşanan bölge varsa, bu bölgeye badem yağı sürerek önlem alabilirsiniz.
  • Saçlarınızda matlık varsa, badem yağını sürerek parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca, saçlarınızda kepek problemi varsa badem yağı, kepekle savaşan önemli bir yardımcıdır.
  • Saçlarda yaşanan strese dayalı sorunlar ve yaş kaynaklı beyazlaşma problemleri ile savaşır. Doğru şekilde uygulandığı takdirde saç köklerini uyararak yeni gelen kılların eski renginde çıkmasını sağlar.

Badem Yağı İçeriği Nedir?

badem yağı

Badem yağı, zengin bir E vitamini kaynağıdır. E vitaminin antioksidan özellikleri, badem yağı tüketilerek vücuda verilebilir. Toksik bir içerik olan badem yağı, vitamin ve yağ asitleri açısından oldukça zengindir. Bunun dışında badem yağında aşağıdaki içerikler bulunur:

  • Linoleik asit
  • Oleik asit
  • Palmitik asit.

Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağının saça faydaları

Badem yağları iki gruba ayrılır. Bunlar; tatlı badem yağı ve acı badem yağıdır. Aslında acı bademin de tatlı bademin de yağı oldukça faydalı. Ancak, acı badem yağının kullanımı fitoterapi uzmanları tarafından önerilmiyor. Çünkü, acı badem yağında bulunan bazı içerikler zehir etkisi göstererek, fayda yerine zarar verebiliyor. Tatlı badem yağını saçlarınıza uygulamanın birçok yolu vardır. Bunlardan birinci saç diplerinize sürmektir. Saç diplerinize masaj yaparak badem yağı sürerseniz baş deriniz uyarılacak ve oradaki kıl kökleri kan akışının etkisi ile eski canlılığına kavuşacaktır.

Özellikle saçlarınızda dökülme, seyrelme ya da cansızlaşma gibi problemler yaşıyorsanız doğrudan deriye uygulamanız oldukça mantıklıdır. Saç derinize badem yağı sürdükten sonra streç film ile hava almayacak şekilde sarın ve bu şekilde birkaç saat bekleyin. Ardından bitkisel şampuanlar yardımı ile temizleyin. Bu yöntemi haftada 1 kez uygulamanız yeterlidir.

Badem yağının bir diğer kullanım şekli ise saç uçlarınıza sürmektir. Eğer kuru ve cansız saç uçlarından şikayetçiyseniz yeterli miktarda badem yağını uç kısımlara sürebilir, saçlarınızı topuz yaparak ya da yine streç filmle sararak bekletebilirsiniz. Eğer badem yağının etkilerini tam olarak hissetmek istiyorsanız satın alacağınız ürünün %100 orijinal olmasına dikkat edin. İsterseniz Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da sürerek performansı arttırabilirsiniz.

İlgili Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu