Yerli Kadın Ünlüler

Azra Deniz Okyay Kimdir?

instagram takipçi hilesi

azra deniz okyay 4
Tam adı: Azra Deniz Okyay
Doğum tarihi: 1983
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Sevgilisi: …
Mesleği: Yönetmen
Aktif Yılları: 2002 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Azra Deniz Okyay kimdir? Azra Deniz Okyay, 1983 doğumlu Türk yönetmendir. İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Türkmen ve Balkan kökenlidir. Ailesi mimar ve şehir plancısı olduğundan çocukken çok şehir gezmiştir.

12 yaşındayken fotoğraf çekmeye ilgi duymaya başlayan Okya, 14 yaşında fotoğraf sanatçısı olan Dora Günel’in asistanlığını yapmaya başladı. İlk kısa filmlerini çekmeye ise lise yıllarında başladı. 16 yaşındayken çektiği ilk kısa filminin adı ise ‘Cengiz’.

Lise eğitimini Pierre Loti Lisesi’ni tamamladıktan sonra Paris’e giderek Sorbonne Nouvelle Üniversitesinde lisans ve yüksek lisansını tamamlamıştır. Aynı zamanda da paralel olarak Ecole Hautes Etudes Sicence Sociale isimli üniversitede Sosyoloji bölümünde izleyici öğrenci olarak yer almıştır. Yine aynı dönemde Michel Gondry’nin sahibi olduğu reklam ve klip prodüksiyon şirketi Partizan’da çalışmaya başlamıştır.

2009 yılında Fransa’nın Parisli müzik grubu olan SHERAFF’ın şarkısına video klip çekmiştir. Bu klip San Fransisco Frozen Film Festivali’nde En İyi Müzik Videosu olarak seçilmiştir.

2010 yılında Türkiye’ye dönüş yapan Okyay, Depo Film Yapım Şirketi’nde çalışmaya başlamıştır. Bu şirketin ilk kadın yönetmeni olmuştur.

2013 yılında Küçük Kara Balıklar isimli bir kısa film yazıp yönetmiştir. Bu kısası, !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ve Hangi İnsan Hakları Festivali’nde En İyi Kısa Film, Barcelona Bağımsız Film Festivali’nde En İyi Görüntü ve İzmir Kısa Film Festivali’nde En İyi Performans ödülü kazanmıştır.

2016 yılında Sulukule Mon Amour isminde iki genç kadının dans ile direniş hikayelerini anlatıldığı bir kısa film çekmiştir. Birçok festivalin programlarında yer almıştır.

2020 yılında yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi Hayaletler olmuştur. Hayaletler, 57. Altın Portakal Ödüllerinde En iyi yönetmen ödülünü almasının ardından, 77. Venedik Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü kazanmıştır.

Azra Deniz Okyay Filmleri ve Dizileri

  1. 2002 – Cengiz
  2. 2004 – La Sépa-Ration
  3. 2006 – La Crowne
  4. 2007 – Ayrılık
  5. 2013 – Küçük Kara Balıklar
  6. 2016 – Sulukule Mon Amour
  7. 2020 – Hayaletler

Videoları

Fotoğrafları

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu