Yerli Erkek Ünlüler

Aziz Sancar Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sancar 6

Tam adı: Aziz Sancar
Doğum tarihi: 08.09.1946
Doğum yeri: Mardin/Savur
Burcu: Başak
Ailesi: Meryem Sancar (Annesi), Abdülgani Sancar (Babası), Seyran Sancar (Kardeşi), Hasan Sancar (Kardeşi), Yıldız Sancar (Kardeşi), Kenan Sancar (Kardeşi), Orhan Sancar (Kardeşi), Edibe Sancar (Kardeşi), Tahir Sancar (Kardeşi)
Eşi: Gwen Boles Sancar
Mesleği: Doktor, Bilim İnsanı, Akademisyen
Aktif Yılları: 1982 yılından bu yana.

Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

DNA çalışmaları ile bilinen bilim insanı Aziz Sancar, 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü’nü “DNA onarımı” ile ilgili yaptığı bilimsel araştırması ile kazanmıştır.

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 tarihinde Mardin’in Savur İlçesinde çiftçi bir ailenin sekiz çocuğundan yedincisi olarak dünyaya gözlerini açmıştır.

HDP milletvekili Mithat Sancar ile Aziz Sancar’ın babaları amca çocukları olduğundan ötürü akrabadırlar.

Kendisinden dokuz yaş büyük olan abisi Kenan Sancar Tuğgeneral emeklisidir.  İlkokul üçüncü sınıfından sonra mezun olana dek Ankara’da yaşayan abisinin yanında okumuştur. Ortaokulu Savur’da liseyi ise Mardin merkezde okumuştur. Lisenin ardından kazanmış olduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimini başarıyla tamamlamıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra iki yıl süre ile memleketi olan Savur’un bir köyünün sağlık ocağında doktorluk yapmıştır.

Sonrasında TÜBİTAK’ın bursu ile doktorasını yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Dallas’ta yer alan Teksas Üniversitesi’nde, Moleküler Biyoloji dalında, DNA onarımı üzerine 1977 yılında tamamlamıştır. Sonrasında Yale Üniversitesi’nde yine DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamlamıştır.

1982 yılında UNC Chapel Hill’de Biyofizik ve Biyokimya alanlarında birtakım çalışmalar yapmıştır. Burada da kanser tedavisi, hücre dizilimi, DNA onarımı ve Biyolojik saat üzerinde çalışmalar yapmıştır.

İlginizi çekebilir: 2015 Nobel Kimya Ödülünü Kazanan, Aziz Sancar ve Çalışmaları

Aziz Sancar, 33 kitap ve 415 ilimsel makale yayımlamıştır. Aziz Sancar eşi Gwen Boles Sancar ile beraber Carolina’da yer alan “Türk Evi” adındaki bir öğrenci misafirhanesinin kurucuları arasında yer almaktadır. Bununla beraber Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenim gören Türk öğrencilere yardım etmek ve Amerika-Türkiye ilişkilerini geliştirmek amacı ile Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurmuşlardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Türk Bilimler Akademisi, Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi ve Ulusal Bilimler Akademisi üyesi olan Prof. Dr. Aziz Sancar, Vehbi Koç Vakfı’nda 2007 yılında “6. Vehbi Koç Ödülü” nün sahibi olmuştur.

Aziz Sancar, kendisi gibi öğretim üyesi ve biyokimya profesörü olan Gwen Boles Sancar ile evlidir.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Carolina Üniversitesi Biyofizik ve Biyokimya bölümü öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

İlginizi çekebilir: Nobel Ödülü Nedir? Kim Tarafından verilir?

Hücrelerin hasar görmüş olduğu DNA’ları genetik bilgisini nasıl koruduğunu ve onardığını haritalandıran araştırmaları neticesinde  yılında Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi oldu. Prof. Dr. Aziz Sancar; Norveç Nobel Komitesi, Karolinska Enstitüsü, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilmekte olan  Nobel Kimya Ödülü’nü “DNA onarımı” ile ilgili bilimsel çalışması ile kazanmıştır. Aziz Sancar ödülünü aynı dalda ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile paylaşmıştır.

Aziz Sancar Ödülleri:

ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984)
Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)
TÜBİTAK Bilim Ödülü (1997)
ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)
ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi (2005)
TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi (2006)
Vehbi Koç Ödülü (2007)
Nobel Kimya Ödülü (2015)

Videoları

Prof. Dr. Aziz Sancar Röportajı

Aziz Sancar “Ben Türkiye’deyken bazımız sağcı bazımız solcu fakat hepimiz milliyetçiydik”

Akkuyu Nükleer Santrali Kamu Spotu/ Aziz Sancar – Bilge Demirköz

Prof. Aziz Sancar’ın Nobel Aldığı An

Fotoğrafları

 

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu