Yerli Erkek Ünlüler

Ali Kırca Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Ali Kırca
Tam adı: Ali Kırca
Doğum tarihi: 26 Aralık 1948
Doğum yeri: Akşehir, Konya, Türkiye
Boyu: 
Burcu: Oğlak
Ailesi: Halil Kırca (Babası), Müşerref Kırca (Annesi), Özer Kırca, Üzeyir Kırca, Güler Köksal (Kardeşleri)
Eşi: Seray Kırca (1975)
Çocuk (ları): Candaş Kırca, Ozan Kırca
Mesleği: Yazar, Sunucu, Gazeteci, Anchorman
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Ali Kırca Kimdir? Ali Kırca, sunucu, gazeteci, yazar ve anchorman’dir.

Ali Kırca, 26 Aralık 1948 tarihinde Konya’nın Akşehir ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Müşerref Kırca, babasının adı ise Halil Kırca‘dır. Özer Kırca, Güler Kırca ve Üzeyir Köksal isimlerinde üç kardeşi vardır.

1963 yılında İstanbul’da geldi. Deniz Harp Akademisi‘ne girdi ve 1963 senesinde mezun oldu. 1969 yılında deniz teğmenliği yaparken bir bildiri yayınladı ve bu bildiri sonrasında görevinden ilişiği kesildi. Bir dönem İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi‘nde eğitim aldı.

17’li yaşlarında medyaya ilgi duymuştu. 1974 yılında TRT televizyonunda muhabir olarak görev yapmaya başladı. TRT televizyonunda birden fazla pozisyonda bulunduktan sonra TRT Haber Dairesi Başkanlığı‘na terfi etti. “Yurttan-Dünyadan” ve “32. Gün” programlarını hazırlayan Kırca, kilit liderlerle yaptığı röportajlar ile büyük başarılar elde ettiği “Açık Buluşma” isimli programı sundu.

Bir dönem TRT Washington temsilcisi olarak da görev yapan usta gazeteci, ardından ilk özel televizyon kanalı Inter Star TV’ye transfer oldu. 42 yaşında iken  Washington ve New York’ta “Kırkıncı Paralel” isimli programı hem hazırladı hem de sundu. 1993 yılında Türkiye’ye döndü ve ATV Haber Dairesi Başkanı olarak görev yapmaya başladı.

Ali Kırca, 1 Şubat 1994 tarihinde Türkiye’nin ilk anchorman’i olarak ATV’nin ana haber bültenin ile kamera karşısına geçmeye başladı. 2001 yılındaki ekonomik kriz günlerinde ATV ile anlaşamadı ve Star TV’ye geçti. Star TV’de fazla çalışmadı. 2002 senesinde NTV’ye geçti. Yine 2002 senesinde “Habersiz Türküler” isimli bir albümü piyasaya sürdü.

Yakında NTV’den de ayrıldı. Ali Kırca yeniden ATV’de işe başladı. Aynı zamanda Sabah Gazetesi köşe yazarlığına da atandı.  “Futbol Hayattır”, “Altanlar Meydanda”, “Hazan Mevsiminde Aşk”, “Şimdi İyi Haberleri Veriyoruz”, “Sedir Ağacının Kokusu”, “Susurluk Çarkı,” “700. yılında Osmanlı”, “Barış Manço’ya Özlem”, “Aşk”,“Türkçeİbadet”, “Azınlıklar Kaybolan Renkler” ve “Vakitsiz Şarkılar”  başlıklı 12 kitap adet yayınladı.

Anadolu Üniversitesi’nde 2 yıl TV haberciliği üzerine dersler verdi. Kırca, Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. ATV satıldıktan sonra Show TV’ye geçti. Daha sonra GS TV‘ye geçti. Bir süredir ekranlardan uzak olarak yaşamaktadır.

Kırca, 1975 yılında Seray Kırca ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Candaş Kırca ve Ozan Kırca isimlerinde iki oğlu dünyaya geldi.

Ali Kırca’nın Kitapları

 1. 2015 – Dedemin Kırmızı Kamyonu
 2. 2014 – Öteki Bahçe
 3. 2012 – Vakitsiz Şarkılar
 4. 2003 – Altan’lar Meydanda
 5. 2000 – Futbol Hayattır
 6. 2000 – Şimdi iyi Haberleri Veriyoruz

Rol aldığı Filmler

 1. 1994 – Süper Baba
 2. 1997 – Sıcak Saatler
 3. 2000 – Oyunbozan
 4. 2003 – Kurşun Yarası
 5. 2005 – Dikkat Şahan Çıkabilir

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu