İnternet ve Web

Az Bilinen Google Arama Yöntemleri

instagram takipçi hilesi

Google arama yöntemleri, aslında çok fazladır. Özellikle doğru kelimeler ile doğru şekillerde aranan arama şekilleri, aradığınız bilgilere çok daha kolay şekilde sahip olmanıza yardımcı oluyor. Siz de yazımızın tamamını okuyarak en kısa sürede en doğru bilgiye erişebilirsiniz. İşte 7 adet az bilinen google arama yöntemleri:

1. Google Arama Yöntemleri: İki Seçenek Arasında Kalanlar İçin

or

Bazen bir konuda araştırma yaparken iki seçenek arasında kaldığınız oluyor mu? Bu gibi durumlarda araştırma yapmanın çok kolay bir yolu var aslında. Arama sonuçlarına “or” eklemeniz işinizi kolaylaştırıyor. Örneğin; mandala or makrome yazmanız kolaylıkla aradığınız sonuca erişmenizi sağlıyor.

2.Google Arama Yöntemleri: Site İçinde Arama

google

Herhangi bir sitede araştırma yapmanın çok kolay bir yolu aslında vardır. Örneğin; bir gazetenin içindeki bir köşe yazarını arıyorsanız ilk olarak url’yi yazmanız, ardından kişinin adını yazmanız yeterlidir. Şu şekilde: www.maksatbilgi.com Tansu Sülün şeklinde arama yapabilirsiniz. Bu sayede, o kişinin site içindeki tüm hareketlerini kolaylıkla gözlemleyebilir, araştırmanızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

3. Around

google arama

Örneğin, bir şarkının sözlerini aratırken, şarkıda geçen bir kelimeyi unuttunuz. Bu durumda yapacağınız şey aslında çok basit. Araya “around” eklemeniz yeterlidir. Mesela; İşte “kuzu kuzu geldim AROUND kapandım dizlerine.” yazdığınızda google size, unuttuğunuz kelimeyi gösterecektir. Bir de Around’un yanına unuttuğunuz kelime sayısını da yazmanız gerekir.

4. CTRL + F

google

Bunu bilmeyen yoktur diyemeyeceğiz. Çünkü bilmeyen birçok kişi vardır. Özellikle google arama yöntemleri  arasında oldukça iş kolaylaştırıcı olan bu metod, uzun bir  makale okumak zorunda kalanlar için işi kolay hale getiriyor. Örneğin; elmanın faydalarını arıyorsunuz. Fakat, makale o kadar uzun ki bir türlü esas konuya erişemiyorsunuz. Bu durumda yapacağınız şey çok basit. Makale sayfasındayken CTRL ve F tuşlarına basarak arama kutusuna aradığınız kelimeyi yazmak. Google sizi kolayca aradığınız yere getirecektir.

5. Zaman Aralığı Bulma

google maps yorum

iki tarih arasında yaşanan önemli bir olay hakkında bir araştırma yapıyorsanız yapmanız gereken oldukça basittir. Bunun için iki tarih arasına üç nokta (…) yazmanız yeterlidir. Örneğin 1881…1938 yazarsanız Google size o zaman aralığında yaşanan olayları gösterecektir.

6. Birine Ait Bir Sözü Bulma

google manuel islem 2 1

Eğer bir kişiye ait bir söz arıyorsanız cümleyi tırnak içine almanız gerekir. “Ne mutlu Türk’üm diyene” yazarsanız Google, belirtilen söz ile alakalı daha doğru sonuçları size getirecektir.

7. Google Arama Yöntemleri İstenmeyen Kelimeler İçin – Kullanın

google manuel islem 4

Bir konuda araştırma yaparken durmadan çıkan anlamsız bir kelimeden sıkıldıysanız ve bu kelimenin arama sonuçlarında görünmesini istemiyorsanız eksi koymanız yeterlidir Örneğin: apple – samsung.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu