Yaşam

Ayva Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ayva, Rosaceae familyasında yer alan küçük bir ağaçtır. Tohum, meyve ve yaprakları ilaç olarak kullanılır. İnsanlar kalıcı mide ekşimesi, mide ve bağırsaklarda şişme (iltihaplanma), sabah bulantısı, hıçkırık, ülser ve ishal için ayva tüketir. Bu meyve ayrıca öksürük, boğaz ağrısı, astım ve saman nezlesi için de kullanılır.

Bazı insanlar yaraları iyileştirmek, eklemlerdeki şişliği azaltmak ve gözleri yatıştırmak için cilde uygular. Bu meyve saman nezlesi için burun spreyi olarak kullanılır. Gıdalarda ayva meyvesi reçel, jöle, marmelat ve puding yapmak için kullanılır. Meyve suyu ve şarap yapımında da kullanılır.

ayva 1

Ayva Tüketmenin Yararları

 • Kalıcı Mide Ekşimesi: Günde iki kez bu meyvenin şurubunu içmek, çocuklarda ve gençlerde kalıcı mide ekşimesi semptomlarını azalttığı görülmektedir..
 • Saman Nezlesi: Yapılan araştırmalar, limon ve ayvayı içeren bir burun spreyi kullanmanın çim poleni alerjisi semptomlarını azaltmadığını göstermektedir.
 • Sabah Rahatsızlığı: Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar, yemeklerden önce ayvanın şurubunu kullanmanın hamile kadınlarda sabah hastalığının azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. B6 vitamini almaktan daha iyi sonuç verebilir.
 • Ülser: Çin ayvalarında bulunan fenoliklerin mide ülserlerini hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur. Ayva suyu, mide ülseri olan insanlar için de faydalıdır. Gastrointestinal sistemi rahatlattığı için peptik ülserlerin tedavisinde de yardımcı olur.
 • Kan Basıncı: Potasyum açısından zengin olan ayva meyvesi, yüksek tansiyonun kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.
 • Kolesterol: Ayva meyvesinin düzenli tüketimi, kandaki LDL veya kötü kolesterolü düşürerek kalbi sağlıklı tutar
 • Öksürük: Bu meyve öksürük tuttuğunda tüketildiğinde öksürüğün azaltılmasında fayda sağlar.
 • İshal: Midedeki fazla sıvıyı emerek aynı muz gibi ishali azaltır.
 • Mide ve bağırsaklarda şişme (iltihaplanma): Mide ve bağırsaklardaki iltihabı azaltır.
 • Cilde uygulandığında cilt yaralanmaları: Ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Cilde uygulandığında şişmiş ve ağrılı eklemler: Ayvanın bazı formlarının cilde uygulandığında ciltte onarımlara yardımcı olduğu keşfedilmiştir.
 • Losyon olarak kullanıldığında göz rahatsızlığı: Bu meyvenin özünden elde edilen losyonlar göz sağlığı için faydalıdır.

Ayva’nın bu kullanımlar için etkinliğini değerlendirmek için daha fazla kanıt gereklidir.

ayva 2

Yan Etkileri Nelerdir?

Ayvaların tıbbi kullanım için güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli bilgi yoktur. Tohumlar, ayva tohumlarının güvenli olmayabileceğini gösteren siyanür içerir.

Özel Önlemler ve Uyarılar

Hamilelik ve emzirme: Hamilelik ve emzirme döneminde ayva kullanımı hakkında yeterli kanıt yoktur. Eğer hamile veya emzirme döneminde iseniz bu meyveyi tüketip tüketemeyeceğinizi doktorunuza sorun.

ayva 3

Ayva Tüketmenin Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=Kgdhs98YyiM

https://www.youtube.com/watch?v=k99KzqXwoQQ

https://www.youtube.com/watch?v=Vj5tFk-MVM0

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu