Yerli Kadın Ünlüler

Ayla Karaca Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Ayla karaca kimdir 4
Tam adı: Atina Miloharakti (Ayla Karaca)
Doğum tarihi: 20 Mayıs 1933
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Ölüm tarihi: 21 Mart 2021 ( 87 yaşında)
Ölüm yeri: Balçova, İzmir / Türkiye
Boyu:
Burcu: Boğa
Ailesi:
Eşi:  Tevhit Bilge (ilk evliliği) Özen Sermet (ikinci evliliği), Ercüment Hakkı Alacakaptan (üçüncü evliliği)
Çocuk (ları):
Mesleği: Oyuncu
Aktif Yılları: 1933 ile 2021 yılları arası.
imdb-logo

Hakkında

Ayla Karaca kimdir? Atina Miloharakti (Ayla Karaca), Türk sinema ve dizi oyuncusudur. Özellikle yakın zamanda Yabancı Damat adlı dizide Eleni karakteriyle tanınsa da Yeşilçam’ın eski oyuncularından biridir. Koronavirüs yüzünden 87 yaşında hayata veda etti.

 Atina Miloharakti doğum adıyla usta oyuncu, 1933 tarihinde Kurtuluş, İstanbul’da dünyaya geldi. 1944 yılında daha 12 yaşında olmasına rağmen Ses Tiyatrosunda “Kapan” adlı piyesle oyunculuk kariyerine başladı.

Daha sonrasında okuduğu Rumca bir şarkı ile o zamanlar tanınırlığı arttı. Muammer Karaca grubunun asıl kadrosunda yer aldı. Anadolu turnesine katıl. 8 ay süren turnede, arkadaşların verdiği “Ayla” ismiyle ve Muammer Karaca’nın aldığı soyadı ile anılmaya başlandı.

1949 yılında oyunculuk kariyerinin dönüm noktasını yaşadı. Sinema filminde yer aldı. 1949 yılı yapımlı filmin adı Ayşe’nin Duası‘ydı.  1951 yılında “Sürgün” adlı filmde “Seher” adlı karaktere hayat verdi. Aynı yıl, “Lale Devri” adlı filmde “Gülnaz” karakterine hayat verdi. Yine aynı yıl üçüncü filmi olan “Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan” adlı filmde rol aldı.

Tevhit Bilge ile dünya evine girdi. Ancak boşandılar. Ardından 1950’lerde görüntü yönetmeni olarak mesleğini icra eden Özen Sermet ile dünya evine girdi. Evlendikten sonra oyunculuğu bırakan Karaca, Amerika’ya yerleşti. Çift anlaşamayınca boşandılar. Üçüncü evliliğini Ulvi Alacakaptan‘ın babası Turizmci Ercüment Hakkı Alacakaptan ile evlendi. Evlilikleri 18 yıl sürdü.

1990‘lı yılların sonunda Türkiye’ye geri döndü. Ayla Karaca, döndükten sonra yerli dizilerde rol almaya başlayarak, uzunca ara verdiği oyunculuğa geri döndü.

1997 yılında “Neşeli Günler” adlı dizide rol alarak döndükten sonra oyunculuk kariyerine devam etti. Aynı yıl “Sevda Rüzgarı” adlı filmde rol aldı. 2004 yılında “Yabancı Damat” adlı yerli popüler dizide rol aldı. 2010 yılında da son oyunculuk performansını “Aşk bir hayal” adlı dizide sergiledi.

Ayla Karaca, 21 mart 2021 tarihinde koronavirüs yüzünde 87 yaşında yaşamını yitirdi. 

Ayla Karaca Filmleri ve Dizileri

  1. 1949- Ayşe’nin Duası  (Film)
  2. 1951- Barbaros Hayrettin Paşa /Kontes Julia (Film)
  3. 1951- Lale Devri / Gülnaz (Film)
  4. 1951- Sürgün / Seher/Sitti Nevbar (Film)
  5. 1951- Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan  (Film)
  6. 1997- Neşeli Günler (Dizi)
  7. 1997- Sevda Rüzgarları  (Dizi)
  8. 2004- Yabancı Damat / Eleni Angelopolos (Dizi)
  9. 2010- Aşk Bir Hayal  (Dizi)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu