Yerli Erkek Ünlüler

Aykut Erdoğdu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Aykut Erdoğdu
Tam adı: 
Aykut Erdoğdu
Doğum tarihi: 28 Ağustos 1972
Doğum yeri: Sarıkamış, Kars, Türkiye
Boyu: 1,8 m
Burcu: Başak
Ailesi: Seher Erdoğdu (Annesi), Asım Erdoğdu (Babası)
Eşi: Tuba Torun (2022)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Maliyeci, Milletvekili
Aktif Yılları: 1990’lı senelerden bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Aykut Erdoğdu Kimdir? Aykut Erdoğdu, maliyeci ve milletvekilidir.

Aykut Erdoğdu, 28 Ağustos 1972 günü Kars’ın Sarıkamış ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Babasının adı Asım Erdoğdu, annesinin adı ise Seher Aydoğdu‘dur.

İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Erzurum’da bitirdikten sonra, üniversite eğitimini 1993 senesinde Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü‘nden mezun oldu. ABD’de yer alan Carnegie Mellon Üniversitesi’nde kamu politikası ve yönetimi alanında yüksek lisans yaptı.

1995 senesinde Hazine Müsteşar Yardımcılığına stajyer sayman olarak atandı. Daha sonra başkontrolör görevine getirildi. 2004 senesinde “Uluslararası Muhasebe ve Denetim Standartları” konusunda çalışmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Uluslararası geçerliliği olan Sertifikalı İç Denetçi (CIA) sertifikasına sahiptir.

Maliye Bakan Yardımcısı olarak görev yaptığı süre boyunca Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası ve AB fonları tarafından finanse edilen bir dizi projede Baş Denetçi olarak görev yaptı. Erdoğdu, Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) katılarak ilk kez 2011 Türkiye genel seçimlerinde 24. dönem CHP İstanbul İkinci Bölge Milletvekili olarak meclise girdi.

Milletvekili olarak görev yaptığı süre içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüs Komisyonu üyeliği yaptı ve parti sorumluluklarını yerine getirdi. CHP’nin 17 Aralık’taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından oluşturulan kriz masasının başkanlığını yaptı.

6 Eylül 2014 günü CHP Parti Meclisi üyesi oldu. Fakat 23 Ekim 2014 tarihinde Parti Kongresi’nden istifa etti. 25, 26 ve 27. Türkiye genel seçimlerinde CHP İstanbul temsilcisi olarak tekrardan mecliste yerini aldı. 10 Ağustos 2018’de CHP’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu açıklandı. Erdoğdu, İşveren Sendikaları Teşkilatı, Esnaf Ticaret Odası ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Başkan Yardımcılığına atandı.

Erdoğdu, iki adet kitap yayınlamıştır. İlk kitabını 2015 senesinde “Yağma Yıllar”, ikinci kitabı olan “15 Temmuz Gerçekleri” kitabını ise 2018 senesinde piyasaya sürdü. İngilizce ve Almanca bilen Aykut Erdoğdu, evli ve bir erkek çocuk babasıdır. Eşinden daha sonra ayrıldı.

2022 senesinin Haziran ayının ortasında avukatlık yapan Tuba Torun ile dünya evine girdi. Nikahlarını Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat tarafından kıyıldı. Çift mutluluk fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından takipçileri ile paylaştı. Aydoğdu ve Torun arasında 14 yaş fark bulunuyor. “Ağlatan Kafe” isimli şarkı ile Kafkas dansı yapan çift, misafirlerden tam not aldı. Özellikle siyaset camiasından çifte mutluluk dilekleri yayınlandı.

Aykut Erdoğdu Kaleme Aldığı Kitapları

  • 2018 – 15 Temmuz Gerçekleri
  • 2015 – Yağma Yılları

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=z8WMsLuW6z8

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu