Beslenme ve DiyetYaşam

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

Ay Çekirdeği Faydalı Mı, Zararlı Mı?

instagram takipçi hilesi

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ay çekirdeği, pek çok kişi tarafından sevilen harika bir atıştırmalık ürünüdür. Ay çekirdeği meyvesinin bir ürünüdür. Çiğdem ya da çekirdek adı altında satılır. Manisa‘da yaşayan biri olarak daha önce ay çekirdeği tarlasında çalışmıştım.

Yaşadığım ile sadece 15 dakika mesafede yer alan İzmir‘de çekirdek olarak anılırken, Manisada ise çiğdem olarak anılmaktadır. Oldukça fazla tüketilen bu atıştırmalığın bazı faydaları ve zararları bulunmaktadır. İşte ay çekirdeğinin bazı yararları ve zararları..!

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Harika Bir Atıştırmalıktır

Hepimiz abur cuburla sağlıksız bir ilişkiye sahip olduğumuz için, sağlığımıza bir zarar gelene kadar sağlıksız abur cuburlardan yiyoruz. Diyetisyenlerin pek çoğunun karşılaştığı en büyük sorunlardan biri atıştırmalıklardır. Kabuklu yemişlerin piyasada bulunan en sağlıklı atıştırmalıklardan bazıları olduğunu ve özellikle ay çekirdeğinin yararlı besinle dolu olduğunu bilinmektedir.

Egzersiz Yapanlar İçin İyidir

Ay çekirdeği, vücuttaki enerji üretimini yönetmede, kas yapımında, kan dolaşımında ve ilgi çekici bir antrenman sonrası vücuttaki hayati dengeyi sağlamada önemli bir role sahip olan B1 vitaminine sahiptir. Antrenmandan önce ya da sonra bir avuç ay çekirdeği tüketmek size anında doygunluk hissi verebilir.

Hormon Seviyeleri Dengeler

Ay çekirdeği vücuttaki hormonal dengeyi düzenleyen 100 farklı enzim açısından oldukça zengindir. Özellikle kadınlar için, çekirdekteki enzimler östrojen ve progesteron üretimini dengeleyebilir ve adet öncesi sendrom, tiroid belirtilerini yönetmede yardımcı olabilir.

Ayrıca genellikle hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelen sabah bulantılarını azaltabilir. Çekirdekte bulunan B6 vitamini, protein ve metabolizmanın sentezlenmesine yardımcı olarak vücut dengesine yardımcı olur.

Vücuttaki Yağları Dengeler

Ay çekirdeği tohumlarının büyük bir faydası da, yalnızca kalp sağlığını desteklemekle kalmayıp aynı zamanda hücresel düzeyde çalışarak ve kötü mikropları kökten çıkararak vücudu toksinlerden arındırmaya da yardımcı olur.

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

Tokluk Hissi Verir

Ay çekirdeği tohumları kötü kolesterol seviyelerini düşürebilir. Fakat açlık belirtilerinizi azaltmaya ve vücutta tokluğa neden olmaya çalışan iyi kaloriler barındırır. Bu sayede, çok fazla yemek yemeden kendinizi tok hissedebilirsiniz.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Ay çekirdeği tohumlarının bir başka yararı da, kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu ile ilişkili belirtileri azaltmaya yardımcı olmasıdır. Ay çekirdeğinde yer alan enzimler, sindirim sıvılarının salgılanmasını düzenler. Gereksiz toksinleri vücuttan atarak midenizin ve bağırsağınızın her zaman iyi çalışmasını olanak sağlar.

Ay Çekirdeği Zararlı Mı?

Çekirdek ya da çiğdem oldukça faydalı bir atıştırmalıktır. Fakat bazı yan etkileri olabilir. Fazla tüketildiği takdirde sivilce gibi cilt problemleri ortaya çıkabilir. Cilt aşırı yağlandığında sivilce çıkarır.

Ay çekirdeğinde de yağ olduğu için fazla tüketirseniz sivilce meydana gelebilir. Bu yüzden 1 avuçtan fazla tüketmeniz önerilmez. Abartıya kaçmanız durumunda ağız için problemler ile de karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kişiden kişiye değişmekle birlikte selülit oluşumuna da sebep olabilir. Çok fazla tüketildiğinde kilo yapabilir. Şeker hastaları için de aşırı tüketim zararlı olabilir. Aşırıya kaçmadan tüketimlerde faydalı, aşırı tüketimde ise zararlı bir atıştırmalıktır. 

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları

Ay Çekirdeğinin Faydaları ve Zararları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=gNnx0s-1g04

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu