Yaşam

Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

instagram takipçi hilesi

Tüm bebekler gelişimsel dönüm noktalarına aynı anda ulaşmaz. Bebeğinizin gelişimine göz kulak olurken bu konuda fazla iddialı olmayın. Bununla birlikte, bebeğiniz genel olarak geride kalıyorsa, gecikme sorunları yaşayabilir. Bu durumda, herhangi bir anormallik olup olmadığını görmek için doktorunuza danışın. Prematüre bebekler daha sonra yeterli olgunluğa ulaşırlar. Çoğu zaman gelişimini düzeltilmiş yaşına göre takip etmelisiniz.

Ay Ay Bebek Gelişimi

Ay Ay Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğanlar

Yeni doğan bebekler genellikle beklentilerinizin ötesinde hiç iyi görünmezler. Kafaları vücutlarından daha büyüktür. Bacakları incedir ve hafif kavisli olabilir. Gözleri kısılmış olabilir. Normal doğum olsaydı burnu düz, çenesi kıvrık olurdu. Doğum sırasında basınç uygulanırsa baş bükülebilir.

Hem kızların hem de erkeklerin göğüsleri şişmiştir ve bazen annelerinden geçen hormonlar nedeniyle süt üretebilirler. Yeni doğan bebeğinizi karnına yatırdığınızda başını dik tutabilir ve kollarını iki yanında eşit şekilde hareket ettirebilir.

1.Ay

Bebeğiniz başını karnının üzerinde kaldırabilmelidir. Yüzünüze odaklanabilmeli. Bazı bebekler, orta hattan 15 cm’ye kadar yayda hareket eden bir nesneyi takip edebilir. Ağlamaktan başka sesler çıkarabilirler. Yüzüstü yatarken başını 45 dereceye kadar kaldırabilir.

2.Ay

Yüzden sonuna kadar nesneleri 15 cm takip eder. Bir şekilde çıngıraklara tepki verir. Gülümsemenize karşılık verir. Ağlamaktan başka sesler çıkarabilir.  Bazı bebekler karın üzerindeyken başlarını 45 dereceye kadar kaldırabilirler. Hatta başlarını dik tutabilirler. Kaydırabilir. Gövdesini kollarıyla nazikçe kaldırabilir.

3.Ay

Bebeğiniz artık yüzüstü yatarken başını 45 derece dik tutabilmelidir. Yüzünden 15 cm’ye kadar olan nesneleri her yöne takip edebilmelidir. Bebeğiniz yüksek sesle gülebilir, yatarken başını 90 derece kaldırabilir, kendiliğinden gülebilir ve dik otururken başını kaldırabilir.

ay ay bebek gelisimi nasil olmalidir1

4.Ay

Yüzüstü yatarken başını 90 derece kaldırabilmeli. Yüzünden 15 cm uzaktaki nesneleri 180 derece takip edebilmelidir. Gülmeyi öğrenir. Bazı bebekler başlarını dik tutabilir, yuvarlanabilir, oyuncaklara dokunur dokunmaz kapabilir, küçük nesnelere dikkat edebilir ve sevinçle çığlık atabilir. Annelerinin sesine dönebilirler. Kollarını düzeltebilirler.

5.Ay

Bebeğiniz dik oturduğunda başını kaldırabilmelidir. Yüzüstü yattığında kollarını düzeltmek için kullanabilir. Yanlara yuvarlanabilir. Bir nesneye uzanabilir. Sevinçten çığlık atabilir. Oyuncaklarını tutabilir. Küçük nesnelere dikkat edebilir. Spontane gülümseyebilir. Bazı bebeklerin bacakları biraz kilo alabilir. Ellerini ayırarak oturduklarında başlarını vücutlarıyla aynı seviyede tutabilirler. Agu gibi birçok farklı ses çıkarabilirler.

6.Ay

Bebeğiniz artık başını dik tutabilmelidir. Farklı sesler çıkarabilmelidir. Bacaklarına biraz ağırlık verebilmeli. Ayın sonunda, çoğu bebek yardımsız oturabilir. Bazı bebekler, oyuncağını aldığınızda, bir nesneyi kaptığınızda veya kendi başına bir kurabiye yerken sinirlenebilir. Oyuncakları bir elinden diğerine geçirebilir. Sese işaret edebilir. Uzaktaki bir oyuncağı almaya çalışabilir ve ga-ga, ba-ba, da-da, vb. heceleri birbiri ardına tekrar edebilir.

7.Ay

Bağımsız oturabilmelilerdir. Kendi kurabiyelerini yiyebilmelidir. Oyuncağını tuttuğunuzda sinirlenebilir, oyuncağı bir elinden diğerine geçirebilir, sese dönebilir, uzaktaki oyuncağını tutmaya çalışabilir, ga’yı birbiri ardına tekrar edebilirler.

8.Ay

Bebeğiniz kaldırırken bacağına biraz ağırlık verebilmelidir. Oyuncağı bir elinden diğerine geçirebilmelidir. Oyuncaklarını aramalı ve bulmalıdır. Oyuncaklarını kolaylıkla alabilmelidirler. Kendi kurabiyelerini yiyebilmelidir. Duyduklarına dönebilmelidir. Bebeğiniz bile sizinle peo oyunları oynayabilir. Oyuncaklarını aldığınızda itiraz edebilir. Dayanabilir. Karnına oturabilir. Bazı bebekler küçük nesneleri baş ve işaret parmaklarıyla kavrayabilir.

ay ay bebek gelisimi nasil olmalidir3

9.Ay

Oyuncaklarını bulabilmelidir. Bebeğiniz muhtemelen oturur pozisyondan ayağa kalkabilir. Yüzüstü pozisyondan oturma pozisyonuna geçebilir. Beklemede durabilir. Başparmak ve işaret parmağı kullanılabilir. El sıkışabilir. Ona bazı el oyunları öğretebilirsiniz. Top yuvarlanabilir.

10.Ay

Oturur pozisyondan ayağa kalkabilmelidir. Bilinçsizce bile, ebeveynleri ile konuşabilmelidirler. Ce oyunu oynayabilmelidir. Oyuncaklarını aldığınızda, size karşı dönebilmelidir. Bazı bebekler 10 aylıkken alkışlar veya el sallar. Sıralamaya başlayabilirler. Artık hayır kelimesinin ne anlama geldiğini biliyorlar. Disiplin işlemleri bu aydan sonra başlayabilir. Bazı bebekler bilinçli olarak kendilerine anne veya baba olarak atıfta bulunabilirler. Bazı bebekler 10 aya kadar yürüyebilir.

11.Ay

Yüzüstü pozisyondan oturma pozisyonuna geçebilmelidir. İşaret parmağını ve baş parmağını iyi kullanabilmeli. “Hayır” kelimesini anlaması gerekiyordu. Bebeğiniz kolayca sıralanabilir. Anında ayağa kalkabilir. Anne veya babadan başka kelimeler söylenebilir.

12.Ay

Bebeğiniz artık onları tutarak ayıklayabilmelidir. Emekleyen bir bebek daha sonra yürür. Gecikmiş yürüyüş bir sorun değildir. Çoğu bebek 14 aydan önce yürüyemez, 13 aya kadar ellerini çırpamaz, 16 aya kadar top oynayamaz ve 15 aya kadar yabancı dil konuşamaz.

Ay Ay Bebek Gelişimi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu