Yaşam

Axolotl’lar Hakkında 10 İlginç Bilgi

instagram takipçi hilesi

Axolotl’ların başkalaşım geçirmediklerini, dolayısı ile asla yaşlanma belirtileri göstermediklerini biliyor muydunuz? Axolotl, dünya çapında hayranlık uyandıran ve popüler bir evcil hayvan tercihi haline gelen meraklı bir yaratıktır. Bu yaratıklar Meksika kökenlidir ve uzun yıllar esaret altında yetiştirilmiştir.

Mutlu gülümsemeleri ve asla yaşlanmayan görünümleri nedeni ile bunlar birçok nedenden dolayı dünya çapında tanınır ve sevilir hale geldi. Ama bu tuhaf amfibiyene neden bu kadar ilgi olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte size bir evcil hayvan olarak kendinize ait olmasını istemenize neden olacak axolotl’lar hakkında 10 ilginç gerçek;

Axolotl’lar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Axolotl’lar dünyada bir yere özgüdür

Axolotl’lar Hakkında 10 İlginç Bilgi

Axolotl, dünyada yalnızca bir yerde bulunabilir orası da Mexico City. Sadece iki yüksek irtifa gölüne özgüler, fakat ne yazık ki göllerden birinin sel nedeni ile kurumasından dolayı artık sadece bir tanesinde vahşi doğada bulunabiliyorlar.

Mexico City’nin güneyindeki Xochimilco Gölü, vahşi doğada hala var oldukları tek yerdir. Yırtıcı sazan ve tilapia‘nın ortaya çıkması nedeni ile sayıları azalmaktadır.

Asla yaşlanma belirtileri göstermezler

axolotl hakkinda 3

Bu eşsiz yaratıklar, semender ailesinin bir parçasıdır. Ancak diğer tüm semenderlerin aksine metamorfoza uğramazlar.

Metamorfoz, yavru bir formdan yetişkin bir forma geçiştir. Axolotl’lar asla larva aşamalarını aşamazlar ve buna neoteny denir.

Axolotl’lar etoburdur

axolotl hakkinda 4

Diyetleri kabuklular, solucanlar, küçük balıklar ve böceklerden oluşur. Tatlı gülümsemeleri ile avlarını neredeyse bir elektrik süpürgesi gibi emerler.

Metamorfoz geçirmedikleri için dişleri asla çıkmaz, bu yüzden her şey gülüşlerinden süzülmek zorundadır. Axolotl’lar ölü ya da diri fark etmeksizin her şeyi yerler. Genç axolotl’ların yamyam oldukları ve hemcinslerinin uzuvlarını yedikleri bilinmektedir.

Bu meraklı yaratık çeşitli renklerde gelir

axolotl hakkinda 5

İnternette veya evcil hayvan dükkanlarında gördüğümüz çoğu axolotl pembemsi özelliklere sahip beyazdır. Ancak vahşi doğada tamamen farklı renklerde olabilirler.

Zeytin yeşili veya altın rengi desenler ile kahverengi veya siyah olma eğilimindedirler. Belki de daha aşina olduğumuz daha açık renkli axolotl’lar bu şekilde yetiştirilir.

Bunlar genellikle derilerinde pigmentasyonu azaltan albino, pembe ve lösitik türlerdir. Yukarıdaki özellikler, vahşi doğada axolotl’larda nadiren bulunur.

Axolotl’lar ilk olarak 1864’te Avrupa’ya getirildi

axolotl hakkinda 6

Axolotl’lar Meksika kökenlidir, ancak o zamandan beri küresel bir fenomen haline gelmiştir. İlk olarak 1864 yılında bu canlılar için evcil hayvan ticaretinin başladığı Paris‘e götürüldüler.

İlk ihracat, metamorfoz geçirmeme yeteneklerini incelemek için laboratuvar kullanımı içindi. Ancak bu süreçte, evcil hayvan ticareti potansiyelinin başladığı esaret altında başarılı oldular. İyi yetiştirdiler ve insanları büyülediler, bu yüzden de bir akvaryuma eklemek için yaygın bir merak haline geldiler.

Bir eş bulmak dans etmeyi içerir

axolotl hakkinda 7

Tam da daha şirin olamazlar dediğiniz bir anda, kur yaparken arkadaşları ile dans ederler. Bir yaşında cinsel olgunluğa ulaştıklarında bir eş ararlar.

Şubat çiftleşme mevsimidir, bu nedenle erkek hazır olduğunda ‘hula‘ dansı yapar. Dans, kuyruğunu ve vücudunun alt kısmını sallamayı içerir. Bir dişi ilgilenirse, onu burnuyla dürtmeye başlayacaktır.

Axolotl’lar yeni vücut parçalarını yeniden üretebilir

axolotl hakkinda 8

Semenderler gibi axolotl’lar da balık gibi diğer amfibiler gibi yeni uzuvlar ve kuyruklar geliştirebilir. Onları farklı kılan çenelerini, derilerini, omuriliklerini ve organlarını da yenileyebilmeleridir.

Bu, hayvanlar aleminin başka hiçbir yerinde görülmeyen nadir ve benzersiz bir yetenektir. Yenilenme yeteneği yıllardır bilim adamlarının ilgisini çekmiştir ve bunu nasıl yaptıklarını görmek için araştırmalar yapılmıştır.

Axolotl, Aztek ateş ve şimşek tanrısıdır

axolotl hakkinda 9

Aztek dünyasında, efsaneye göre ateş ve şimşek tanrısı Xolotl bir axolotla dönüşmüştür. Efsaneye göre, kurban edilmekten saklanmak için bu şekilde kılık değiştirmeyi kullanmıştır. Axolotl’lar, Aztek kültüründe düzenli olarak ortaya çıkar ve milyonlarca yıldır buralardadır.

Nesli tükenmekte olan bir türdür

axolotl hakkinda 10

Axolotl, öncelikle doğal yaşam alanlarının kaybı nedeni ile nesli tükenmekte olan bir türdür. Yukarıda bahsedildiği gibi, axolotl’lar Mexico City’de yalnızca iki gölde bulunur. Ancak bir tanesinin kuruması nedeniyle, artık dünyada esaret dışında yaşamak zorunda oldukları tek bir yer var.

2022 itibariyle, vahşi doğada yalnızca 700 ila 1.200 arasında kaldığı tahmin ediliyor. Meksika hükümeti, tatlı sudaki doğal yaşam alanlarını eski haline getirmek için çalışıyor. Ayrıca turistlerin bu doğa harikalarını seyretmekten keyif alabilecekleri ekoturizm alanları oluşturmak için de çalışıyorlar.

Axolotl’lar bazı ABD Eyaletlerinde ve Kanada Eyaletlerinde evcil hayvan olarak yasaklanmıştır

axolotl hakkinda 11

Bu şaşırtıcı olabilir, ancak ABD‘nin bazı eyaletlerinde evcil hayvan olarak bir axolotl’a sahip olmak yasa dışıdır. Her devletin farklı sebepleri var ama asıl sebep bunların vahşi doğaya girme riskleri. Axolotl’lar birçok eyalette vahşi doğaya salınırsa, potansiyel olarak çevreye zarar verebilirler.

Büyük olasılıkla California Tiger Salamander gibi yerel semender türlerini tehlikeye atıyorlar. Hawaii gibi diğer eyaletler, birini evcil hayvan olarak beslemek istiyorsanız izin almanızı gerektirir.

axolotl hakkinda 1

Axolotl, büyüleyici yenilenme özellikleri nedeniyle milyonlarca yıldır dikkatimizi çekmiştir. Azteklerden 1800‘lerde Parislilere kadar, axolotl’lar eşsiz bir tür olarak hayranlıkla karşılandı.

Axolotl’lar, doğal yaşam alanlarının kaybolması nedeniyle vahşi yaşamda tehlike altına girdi. Ancak esaret altında gelişmeye devam ediyorlar.

Bir dahaki sefere bir akvaryumu ziyaret ettiğinizde, size gülümseyen bu meraklı yaratıklardan birini yakalayıp yakalayamayacağınızı düşünün.

Axolotl’lar Hakkında 10 İlginç Bilgi ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu