Beslenme ve Diyet

Avakadonun 12 Faydası

instagram takipçi hilesi

Günümüzde epeyce bir fazla araştırma içerisine girilen avakadonun faydaları saymakla bitmez. Bugün sizlere bu muhteşem yiyecek hakkında Avakadonun 12 faydasını yazıyorum.

Avakadonun 12 Faydası

Avakado, arama motorlarında en sık araştırılan besinlerin başında gelmektedir. Günümüzde pek çok kişi kalp, sindirim sistemi, depresyon, kanser ve bunlara bağlı bir çok hastalığın risklerinin azaltılmasında avakadoyu tüketmektedir.

Halk arasında timsah armudu ya da tereyağı meyvesi olarak bilinen avakado aslında bir çeşit meyve türüdür. Avakado sıcak bitki örtüsüne sahip ülkelerde yetişir.

Avakado tekli doymamış yağ asitleri taşır ve bir çok mineral ve vitamin açışından da zengindir. Bu besini çeşitli diyetlere eklemek sağlık açısından son derece yararlıdır.
diyetinize eklediğiniz avakado sağlıklı bir cilde, artan enerjinize katkıda bulunur. Ayrıca obezite, kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve ölüm riskini aşırı
Şimdi sizlere avakadonun 12 faydasını ve buna bağlı riskleri de aşağıya bırakıyorum. Hepinize iyi okumalar…

avakado

Vitamin ve mineral bakımından zengin

Avakado C,E,K ve B6 vitaminlerini içerir. Ayrıca Riboflavin, Niasin, Folat, Pantotenik asit, magnezyum ve potasyum kaynağıdır.
Avakado diyetlerde kişinin daha sağlıklı ve tok hissetmesine yardımcı olur. Faydalı yağlar içerir. İçindeki yağlar vücutta karbonhidratların sindirilmesini yavaşlatır ve bu da şeker seviyesinin dengede kalmasına yardımcı olur.

Cilt ve Bağışıklık Sistemi

Faydalı yağlar vücutta hücreler için gereklidir. Sağlıklı yağlar tüketmek cilt sağlığını korur, vücutta mineral ve vitaminlerin emilimini arttırır. Ayrıca bağışıklık sistemini de korur.

Kalbi korur

Her 100 gram avakadoda beta sitosterol adı verilen steroid’in büyük bir miktarı bulunmaktadır. Bu steroid kalp sağlığının korunmasında son derece faydalıdır. Aynı zamanda yüksek kolesterolün de düşürülmesinde yardımcıdır.

avokadonun faydalari nelerdir

Göz sağlığına yararlı

Avakado içerisinde gözde bulunan iki fitokimyasalı içerir. Beta karoten gibi faydalı antioksidanların emilimini sağlar. Avakado tüketmek yaşa bağlı gelişen makula dejenerasyon gelişimi riskini azaltır.

Osteoporoz riskini azaltır

Yarım avakado bile %18 oranında günlük K vitamini ihtiyacını karşılar.
Bu besin kemik sağlığı içinde son derece önemlidir. K vitamini miktarı ve kalsiyum emilimini arttırır.

Kanseri Önleyebilir

Yapılan çalışmalar doğrudan avakadonun kanser riskini azalttığını açıklamamaktadır. Ancak avakadonun içinde kanseri önleyici bazı maddeler bulunur. İçinde bulunan folatın kolon, pankreas ve rahim ağzı kanseri gelişmesi riskini azalttığı belirtiliyor.

Avakado aynı zamanda antikanser özelliklere sahip fitokimyasallar ve karotenoidler de içermektedir.

AVAKADO FIDANI

Fetal Sağlığı Destekler

Avakado içerisinde bulunan Folat hamilelik de önemlidir. Yeterli miktarlarda alımı nöral tüp ve düşük ihtimalini azaltır.

Depresyon Riskini Azaltır

Yapılan çalışmalar düşük folat seviyesinin depresyon ile bağlantısını bulmuştur.

Sindirime Yardımcı

Avakado yüksek miktarda lif barındırır. Sindirim sisteminde, kabızlık problemlerinde ve kolon kanserine yakalanma riskinin azaltılmasında etkilidir.

Doğal Detox

yüksek lif oranı bağırsak hareketlerinin hızlanmasına yardımcıdır. Bu durum toxin maddelerin vücuttan dışkı yoluyla atılmasına yardımcı olur.

Antimikrobiyal Özelliği

Avakado ve avakado gibi yağ içeren besinler antimikrobiyal özellik gösterirler.

Kronik Hastalıklara Karşı Korur

Kalp ve damar hastalıklarına karşı tekli doymamış yağ asitleri içeren avakado son derece faydalıdır.

Avakadonun 12 Faydası İle İlgili Videolar:

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu