Yaşam

Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri!

instagram takipçi hilesi

Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri! Başlıca bir ulusal kutlama ve övgü günü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü, ülkemizde eğitim camiasının özverili fedakarlığını ve öğretmenlerin kutsal görevini anmak amacıyla her yıl coşkuyla kutlanmaktadır.

Bu özel günde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün öğretmenlere duyduğu saygı ve güven, onun eğitim sistemine olan derin inancı ile birleşerek, Türk milletinin aydınlık geleceğine olan katkısını simgeler. Atatürk’ün öğretmenlere yönelik ilham verici sözleri, sadece bir liderin değil, aynı zamanda bir vizyonerin ve eğitim sevdalısının perspektifini yansıtmaktadır.

Bu yazımızda 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebeti ile “Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri!” başlığı altında, Atatürk’ün de öğretmenlere ne kadar çok saygı duyduğunu göreceksiniz. Bu vesile ile MaksatBilgi ailesi olarak biz de tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz.

Atatürk'ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri

Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.

Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.

Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.

En mesut olanlar, hizmetlerinin bütün nesillerce meçhul kalmasını tercih edecek karakterde bulunanlardır.

Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir.

Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.

En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.

Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Bunu başaracağınızdan kuşkum yoktur. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaştığınız tüm engelleri kıracağız.

Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.

Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.

Atatürk’ün Öğretmenler İle İlgili Sözleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu