Hastalıklar

Astımı Olanların Coronavirüs (Covid-19) Hakkında Bilmesi Gerekenler

Astım Hastaları Korona Virüsünden Etkilenir mi?

instagram takipçi hilesi

Astımı Olanların Coronavirüs Covid 19 Hakkında Bilmesi Gerekenler. e1585256972724

Astım Hastalarına Corona İle İlgili Uyarılar

CDC korona virüsü nedeni ile tüm ülkelerde tedbirler alınmasına rağmen günümüzün hastalığı korona Kontrol Ve Önleme Merkezince yapılan açıklamalara göre 60 yaş üstü kişileri Astım hastalarını, kalp hastalarını, yüksek tansiyon hastalarını, diyabet ve kronik astım hastalığı olan kişileri daha fazla etkilemekte. Astım ataklarına benzeyen ataklar olması nedeni ile astımlıların daha fazla ağır geçebileceği yönünde endişeler bulunmaktadır.

Bu sebepten dolayı bu hastaların biraz daha dikkatli olmasında fayda var. Dışarı çıkarken maske kullanılması ve eve gelince ellerin dezenfektan sabunla yıkanması önem taşımaktadır. Gün içinde dışarıda olanlarında toplu araçlarda ve yerlerde ellerini ağza temastan kaçınıp ıslak mendil kolonya gibi ürünlerle temizliğini sağlaması sağlık açısından önemlidir.

Özellikle kalabalık olan taşıtlarda, hastaneler de ve halka açık olan yerlerde mutlaka eldiven ve maske kullanımına özen göstermek gerekiyor. Kendinizi yorgun ve halsiz hissettiğinizde dinlenmeye özen göstermeye çalışmanız gerekir. Ateşiniz olduğunda ve herhangi bir astım atakları geçirdiğinizde sağlık kuruluşuna giderek erken önleminizi almanız gerekmektedir.

Risk Grupları Arasında Astımlılarda Bulunuyor!

Astımı Olanların Coronavirüs Covid 19 Hakkında Bilmesi Gerekenler e1585257020943

Astım Atağında Korona Virüs İçin Nasıl Önlemler Alınır?

Korona virüs kesin bir bulgu olmasa da astım ataklarına sebep olabilir. Astım krizlerinde tıpkı astım ataklarının yaşandığı gibi bir tedavi yolu izlenmelidir. Astım tedavisinde takılan maskelerin sterilize edilmiş olması gereklidir. Hasta olan kişi diğer kişilerden uzak izole odalarda diğer hastaların tedavisi sağlanmalıdır.

Korona virüs hastalığında astımda yaşanan ataklar gibi korona da da benzer ataklara rastlamak mümkün. Korona atakları geçiren bir hastada da diğer astım atakları gibi tedavi yapılmalıdır. Burada en önemli detay astım tedavisinde kullanılan maskelerin kullanım sonrası steril edilmesi gerektiğidir. Tedavi edilen başka hastaların hastalığa maruz kalmasını önlemek için izole bir odada diğer hastalar tedavi edilmelidir.

Astım Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

Astımı Olanların Coronavirüs Covid 19 Hakkında Bilmesi Gerekenler... e1585257123972

Astım hastalarının göz alerjisi ve rinit olmasından ötürü oldukça hassas olduğu görülür Genelde bahar aylarında oldukça fazla etkilenen astım hastaları göz alerjisi, alerjik nezle gibi rahatsızlıkların etkisi altına girerler. Bahar aylarında özellikle ağaçların polenlerini dökmesi sebebi ile dökülen ve uçan polenler hapşırmaya ve burnun kaşınmasına neden olabilir. Hekim tarafından verilen burun spreyleri ve antihistaminik ilaçların kullanılması hastalığın biraz daha rahat geçmesinde yardımcı olabilir.

Burnunuz ve gözünüz kaşındığında elinizle dış taraftan kaşıyabilir hapşırınca tek kullanımlık kağıt mendille burnunuzu silebilirsiniz. Dışarı çıktığınızda basit önlemleri alarak sağlığınızı ve etrafınızdaki kişilerin sağlığını koruyabilirsiniz.

İlgili Videolar

Kaynak
medimagazinhaber7.commilliyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu