Hastalıklar

Aspirin Kullanımı Ve Dikkatli Olmanız Gereken Kurallar

Aspirinin Zararları Ve Faydaları

instagram takipçi hilesi

Ağrı kesici ve kan sulandırıcı olarak görülen aspirin yararları olduğu gibi bazı zararları da olabilen bir ilaçtır.Doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken bir ilaç olduğu için gelişi güzel bilinçsizce kullanılması doğru olmaz. Kan sulandırıcı olduğu için kalp ve damar cerrahisinin aranılan ilaçlarından biridir. Aspirin sindirime zararlı olan bir ilaçtır.

Bilinçsizce tüketildiğinde mide ve sindirim sorunları da ortaya çıkmaktadır. Midede kanama problemlerine neden olan aspirini mide ülser rahatsızlığı olanların kullanması sakıncalıdır.

mide agrilarinda aspirin ve agri kesici 6389504 2332 o

Hipertansiyon Ve Aspirin

Beyin kanama riski olacağı için hipertansiyon hastalarında aspirinin kullanımı sakıncalıdır. Hipertansiyonda kanamaya sebep olur.

Başka İlaçlarla Etkisi

Aspirinin coudamin ile kullanılması zararlıdır. Etkisini arttırıcı olduğundan kullanılmamalıdır.Böbrek ve karaciğer sorunu olan kişilerde sakıncalıdır. Özellikle mide sorunu yaşıyorsanız aspirin kullanmayı kesmelisiniz. Gebe olan bayanlarda da son 3 aya girerken kullanılması zararlıdır. Aspirini alerji yapma riski de bulunmaktadır.

91107 1024x573

Su İle Alımı 

Aspirin su ile içilerek alınmalıdır. Suya aspirini karıştırıp içmek son derece tehlikelidir. Beyin kanaması riski doğurduğundan aspirin ilacının suya katılmadan yutulmak sureti ile içilmesi önem taşır.

353738

Çocuklarda Aspirin Kullanımı

Küçük çocuklarda aspirin kullanımı doğru değildir. Reo sendromuna neden olan bebe aspirinlerinin bile ufak bebek ve çocuklara verilmesi zararlıdır.Ateş ve ağrı durumunda doktor tavsiyesine göre ilaç kullanılması şurup ve fitil verilmesi yararlı olabilir. Doktor muayenesi ve tetkikine göre ilaç kullanımı doğru olur.

fft99 mf1818736

 Aspirini Kimler Kullanabilir?

Kalp rahatsızlığı olanlar doktor tavsiyesi ile ilaç kullanabilir. Günlük olarak 75 ila 100 mg dozda alınması yeterli olur.

Aspirin Kullanmaması Gereken Kişiler 

Kalp ve damar tıkanıklığı olmayan kişilerin kullanmalarına gerek yoktur Bir yandan kimi hasta kalp sağlığını korumaya çalışmakta ancak bu defada mide sorunları ve kanamaları riskine maruz kalmaktadır.

Kanser Ve Aspirin Kullanımı

Kanserde aspirinin kullanımının rolü değişmektedir. 5 yıldan uzun süreli kullanılan aspirin kadın rahim kanseri sarkon oluşumu lenfoma gibi hastalıkların oluşumunu azaltacağı düşünülmektedir. 10 yıla yakın sürede kanser riskini %12 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.

Doktor tavsiyesine göre içilmesi gereken aspirin rastgele kullanılmamalı ve her rahatsızlık durumunda içilmemelidir. Kanı sulandırdığı için herhangi bir yaralanmada ya da ameliyat durumunda kanamayı fazlalaştırdığı için riskli olacağından çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

Aspirin ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu