Beslenme ve Diyet

Aspirasyon Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Aspirasyon, kapalı bir alana hava soluma eylemidir. Bir balonu doldururken, bir kişinin ciğerlerine veya bir kavanozdan partikülleri vakumlamak için kullanılabilir.” Aspirasyon, bir boru veya pipet yoluyla nefes alarak vücuda hava çekme işlemini içeren bir pulmoner sistem şekli olabilir. Ayrıca, bu organdan kalan gazı çıkarmak için akciğerlerle ve uzun süreli depolama için meyve gibi gıda maddelerini vakumla paketlerken kullanılır.

Bazı insanlar aspirasyonu, “bir şeyi istemek” ve “bir şey için çabalamak”ın diğer anlamlarını tanımlamak için kullanır. Kelime, hırs ve dürtü ile eş anlamlı hale geldi.

aspirasyon

Aspirasyon’un sözlüğünde, “bir şey için istek veya özlem. Bir şeyi elde etmek için hevesli bir arzu veya güçlü bir kararlılık” olarak da tanımlanır.

“Aspirasyonlar, zihinde bir arzu oluşturma sürecidir. Aspirasyon seviyeleri, arzu ettiğiniz seviyelerdir. Aspirasyon terimi, günlük yaşamda, genellikle bir kişinin ulaşmayı umduğu bir arzuyu veya hedefi belirtmek için kullanılır.”

Aspirasyon Türleri Nelerdir?

“Manyetik aspirasyon (Manyetik Akışkan Havalandırması™ olarak da adlandırılır), akışkanlarda düşük hızlı girdaplar oluşturmak için yüksek performanslı bir kalıcı mıknatıs ve özel olarak tasarlanmış hava geçitleri kullanır. Manyetik akışkan havalandırıcılar tarafından oluşturulan düşük hızlı, laminer akış, çok küçük kabarcıkların oluşmasına neden olur. Manyetik akışkan havalandırıcıların havalandırma kanalları içinde oluşturulur. Bu, sıvıları faydalı mikroorganizmalarla doldurarak daha güçlü ve/veya lezzetli hale getirir. Maglev üniteleri bu sonucu bir hava pompası vasıtasıyla elde etmek için kullanılır.”

Manyetik Aspirasyon, bir su manyetizatörüne bir mıknatısın yerleştirildiği yerdir ve manyetik sıvı havalandırıcı, mıknatısların güçlü çekişi etrafında küçük kabarcıkların oluşmasına izin verir.

Su ile karıştırıldıklarında kükürt, oksijen ve hidrojen olarak tezahür edecekleri söylenir.

aspirasyon

Bu olayın sonucu, mıknatısın cam üzerinde nasıl sıralandığına bağlıdır; sıvı bitki gıdası ile dolu bir kabın duvarına doğru herhangi bir mıknatıs takılı veya ters veya yatay bir şekilde. Madde, manyetik maddelere farklı şekilde çekildiğinde, ardından manyetik olmadığında farklı davranacaktır.

Kızılötesi Aspirasyon, büyüyen bitkiler için bileşenleri içeren sıvı besin maddelerini sıcak ısıtma elemanlarına yakın bir yere zorlama eylemidir. Bu süreç, seraları ve diğer yapıları ısıtmak için kullanılan pasif termal güneş sistemleri kategorisi altında yer almaktadır.

Mikrodalga fırın, gıda sterilizasyonu için kullanıldığında bir aspirasyon aracı olarak da kullanılabilir. Mikrodalgalar yiyeceklerdeki su moleküllerini hızlı bir şekilde uyararak çalıştıkları için yiyeceklerin içinde ve dışında buhara dönüşmelerine neden olduğundan, bu işlem yiyeceklerden nemi çeker ve bozulmayı önler.

Başka bir aspirasyon aracı türü, pasif bir kızılötesi ısıtıcıdır. Bozulmayı önlemek için sıcaklığı sabit tutarlar.

Osmoz, suyun daha yüksek konsantrasyonlu bir alandan (bir bitkinin kökleri gibi) daha az konsantrasyonlu bir alana (yapraklar gibi) difüzyonunu ifade eder. Bu işlem, bitkinin ozmoz yoluyla su almasına izin verir.

Bu sürecin arkasındaki fikir, bir alana yeterli miktarda su yayıldığında yoğunluğunun azalması ve ardından kılcal hareket yoluyla yayılmasıdır.

Bu işlem, su içeren diğer ortamlarda çözünen ancak yüzey gerilimini azaltan moleküller olan tuzlar ve şekerler gibi çözünen maddeler için de geçerlidir. Böylece su, çözünen maddelerle daha kolay karışacak ve böylece başka bir ortama transferini kolaylaştıracaktır.

Geniş seyreltme aralıklarında iyonları ayırmak için laboratuvarlarda kullanılan çeşitli ozmotik pompa türleri vardır. Bu bir şırınga ve iğne uygulama tekniği ile yapılır; ancak bu sistemler moleküler elekler kadar doğruluk veya kontrol sağlamaz. Ayrıca pahalıdırlar ve çok fazla cam eşya gerektirirler; bu da onları kapsamlı bir eğitim olmadan laboratuvarda kullanmayı zorlaştırıyor.

Büyük ölçekli laboratuvar uygulamaları için gereken ekipmanın ve alanın hantal boyutu nedeniyle, laboratuvarlar genellikle depolaması ve bakımı daha kolay olan daha küçük sürümler kullanır. Pompa, basit bir iğne ve şırınga sistemi veya tuz ve su kullanan bir pompa olabilir. Her iki sistemin de doğruluğu o kadar iyi değil; ancak doğruluk ve kontrolün o kadar önemli olmadığı uygulamalarda kullanılabilirler.

Hava ile çalışan ozmotik pompa, elektrostatik ozmotik pompalar ve termal ozmotik pompalar dahil olmak üzere birçok ozmotik pompa türü vardır. Tüm bu pompaların, uygun çözünen transferinin gerçekleşmesi için karşılanması gereken farklı gereksinimleri vardır.

Vakum Aspirasyonu, içinde ne kadar gaz bulunduğunu görmek için içindeki suyu çıkarmak için doymuş hale gelen bir sıvıya havanın zorlandığı yerdir.

aspirasyon

“Vakum aspirasyonu” ve “vakum ekstraksiyonu” terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Ancak, bu iki terim arasında farklılıklar vardır:

Vakumlar farklı şekillerde oluşturulabilir, en yaygın olanı pompaların kullanılmasıdır. Bir numunede bulunan gaz miktarını ölçmek için, ölçmek amacıyla gazı çekmek için bir şırınga kullanılabilir. Başka bir yöntem, basınç kaynağı olarak havayı kullanan bir manometre veya elle tutulan bir vakum pompası gibi başka bir alet kullanmaktır.

Su aspiratörleri genellikle türbülansa neden olarak boyutlarından daha büyük katılardan büyük miktarlarda sıvıyı çıkarmak ve böylece sıvı içindeki yüzey gerilimini azaltmak için kullanılır.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=wWKVrP0JMJA

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu